Hiába rendez botrányt a Real Madrid, Rodri megérdemelte az Aranylabdát
2024. október 29. – 15:31
Hétfő este adták oda az elmúlt év legjobb futballistájának járó Aranylabdát, a díjat a spanyol válogatottal Európa-bajnokságot, a Manchester Cityvel pedig angol bajnoki címet, FA-kupát, Európai Szuperkupát és klubvilágbajnokságot nyerő Rodri kapta. Az eredményen – már annak hivatalos kihirdetése előtt, a kiszivárgott sorrend alapján – nyilvánosan és elég hevesen kiakadt a Real Madrid, amely saját játékosát, Vinícius Júniort várta győztesnek. Az Aranylabda-átadó körüli botrány legfontosabb kérdéseit igyekszünk tisztázni.
Pontosan mi is történt hétfőn?
A hagyományos módon a France Football magazin által meghirdetett és átadott Aranylabda-szavazáson idén a korábbi évektől eltérő módon próbálták még nagyobb titokban tartani a győztes kilétét, nem szerveztek előre fotózást a nyertessel, abban bízva, hogy majd a sokórás esemény végén derül csak ki, a topesélyes futballisták közül – a fogadóirodák a Real Madrid két sztárját, Vinícius Júniort és Jude Bellinghamet, illetve a Manchester City alapemberét, Rodrit látták az első három helyen – ki nyerte a díjat.
Az eredmény, miszerint Rodri nyer, viszont órákkal a díjátadó előtt kiszivárgott, így a Real Madrid úgy döntött, bojkottálja az eseményt, és a nagyjából 50 fősre tervezett küldöttségükből csak a végső győzelemre várt, végül második helyre került Vinícius utazott el Párizsba.
Korábban nem voltak ilyen kiakadások?
Mivel egy szubjektív szavazásról beszélünk, hatványozottan igaz, hogy mindig van, akinek nem tetszik a végeredmény. Olyat nem lehet állítani, hogy bármely évben elcsalták volna a díjat, vagy hogy valaki teljesen alaptalanul kapta volna meg azt, ám többször előfordult, hogy valaki legalább ugyanolyan, vagy akár még nagyobb eredménysorral indult, mint a későbbi győztes.
Robert Lewandowski egészen kivételes formában játszott a Bayern Münchenben 2020-ban és 2021-ben is, ám az előbbi évben nem adták át a díjat a koronavírus és annak a futballra gyakorolt hatása miatt. A lengyel csatár egy évvel később sem lassított, 2021-ben összesen 62 gólt lőtt a Bayern mezében, de ez kevés volt ahhoz, hogy az Argentínával első címét nyerő Messit megelőzze, aki akkor már a hetedik Aranylabdáját szerezte meg. Nem véletlenül ezt, a 2021-es díjátadót említettük először, ezután ugyanis finomítottak a szavazás rendjén, négy fő pontban:
- a korábbiaktól eltérően nem egy naptári év, hanem az őszi-tavaszi futballszezon alapján ítélték meg a játékosokat;
- a férfiaknál a top 100, a nőknél a top 50 válogatott országból kiválasztott újságírók szavaznak;
- komolyabb szerepet kapott a jelölési procedúrában a korábbi futballista Didier Drogba, illetve három újságíró, a vietnámi Truong Anh Ngoc, az új-zélandi Gordon Watson (aki korábban játszott is), illetve a cseh Karolina Hlavackova;
- a döntési szempontok közé pedig bekerült, hogy a játékost a sportszerűsége és az általa képviselt szint alapján is ítéljék meg, a korábbi szezonokban nyújtott teljesítményét figyelmen kívül hagyva.
Két évvel később, 2023-ban ismét szoros eredmény után lett aranylabdás Messi épp előtte vezette világbajnoki címre az argentin csapatot. Sokak szerint az első Manchester City-s szezonjában 53 meccsen 52 gólig jutó, az angol csapattal három trófeát (bajnoki cím, BL-győzelem és FA-kupasiker) nyerő Erling Haaland is nyerhetett volna.
Szintén említhető még 2013, amikor Franck Ribéry őrületesen nagyot játszott a Bayern Münchenben, nagyon sokan őt várták aranylabdásnak, de végül csak harmadik lett Cristiano Ronaldo és Lionel Messi mögött. Vagy ott van Thierry Henry 2003-as nem díjazása, akinek elengedhetetlen szerepe volt az Arsenal 2001-02-es (majd 2003-04-es) menetelésében, de végül a Juventus cseh játékosa, Pavel Nedved nyert, ő 27 első helyes szavazatot kapott, Henry pedig csak 8-at.
Most mi volt a Real Madrid baja?
A spanyol klub bővebben ugyan nem kommentálta a szavazás eredményét, ám ahogy a bojkott is jelzi: egyértelműen úgy gondolták, hogy az ő brazil szélsőjüknek kellett volna nyerni, de a szavazási kritériumok alapján Vinícius mellett akár a védő Daniel Carvajal is abszolút esélyes lett volna. A Real Madridnak egyébként valóban remek szezonja volt, megnyerték a Bajnokok Ligáját, a spanyol bajnokságot, a Spanyol Szuperkupát, a klub spanyol játékosa, Dani Carvajal pedig egy Eb-címet is szerzett a válogatottal. Ez alapján, a spanyol bajnoki címmel és a klub történetében már 15. (BEK-) és BL-sikerrel úgy érezték, hogy csak a csapat legjobbja, Vinícius lehet a befutó.
Mik ezek a kritériumok, amiket a Real Madridnál emlegettek?
A klub az AFP hírügynökséghez és a spanyol sajtóhoz eljuttatott közleménye szerint úgy vélték, az UEFA „nem tiszteli” őket eléggé, miután kiderült, hogy nem Vinícius nyert. „Ha a díj odaítélésének kritériumai nem Viníciusnak adják a győzelmet, akkor ugyanezeknek a kritériumoknak Carvajalra kell mutatniuk, mint győztesre. Mivel ez nem így történt, egyértelmű, hogy a Ballon d'Or-UEFA (az UEFA idén először társrendezője volt a France Football által szervezett díjátadónak, így kerülnek ide, a szerk.) nem tiszteli a Real Madridot. A Real Madrid pedig nem megy oda, ahol nem tisztelik” – indokolták a közleményben, hogy miért nem utaztak el Párizsba.
A klub által hivatkozott szavazási kritériumok önmagukban egyébként elég tágak, ezeket kell figyelembe venni a döntésnél:
- egyéni teljesítmény a szavazást megelőző idényben,
- a játékos csapatának sikerei a szavazást megelőző idényben,
- a játékos viselkedése és sportszerűsége a szavazást megelőző idényben.
Ebbe tehát beletartoznak a klubban és válogatottban játszott meccsek, eredmények, sikerek, minden.
De kik és hogyan szavaznak ez alapján?
Korábban elég széles körből jöttek össze a szavazatok, a válogatottak szövetségi kapitányai és csapatkapitányai, illetve az adott országokból felkért újságírók szavaztak. Mostanra viszont már csak az újságírók döntenek, a férfiaknál a világranglista alapján 100, a nőknél az 50 legerősebb csapat országából kérnek fel sportújságírókat a France Footballtól.
A kiválasztott újságírók a korábban megnevezett 30-as, szűkített listán szereplő játékosok közül választanak ki 10-et, őket teszik sorrendbe. Az első helyre került játékos 15, a második 12, a harmadik 10, majd 8-7-6-5-4-3-2-1 pontot kap, a végén összesítik a szavazatokat, és az a játékos nyeri az Aranylabdát, aki a legtöbb pontot zsebelte be.
Korábbi években szurkolók és elemzők kedvelt elfoglaltsága volt, hogy azt böngésszék, mely ország képviselői kire és milyen sorrendben adták le szavazatukat, hol voltak meglepetések. Például 2023-ban a 100 szavazó országból 99 a top 3-ban végző Lionel Messi, Erling Haaland és Kylian Mbappé egyikét tette az első helyre, a portugál szavazó, Joaquim Rita honfitársát, a végül csak 8. helyen záró Bernando Silvát tette az első helyre. Messi a harmadik, Haaland a negyedik, Mbappé az ötödik volt nála, a triónál még Viníciust is jobbnak látta 2023-ban.
De akkor most Rodri a semmiből nyert, Vinícius érdemelte volna a díjat?
A Real Madrid kifakadása alapján úgy tűnhet, mintha Rodri a fentihez hasonló, némileg meglepő szavazólapok alapján előzte volna be Vinícius Júniort, hiszen a Real-közlemény, amely egy szóval nem említi Rodri érdemeit, azt állítja, vagy Vinícusnak vagy Dani Carvajalnak kellett volna nyernie egyértelműen. De azért közel sem arról van szó, hogy a Manchester City és a spanyol válogatott középpályása kutyaütő lenne. Sőt.
A Bajnokok Ligája-címeket mániákus módon hajkurászó Real Madridnál úgy érzik, ez a döntő szempont, de a válogatottbeli teljesítmény legalább ekkora (ha egyes esetekben nem nagyobb) szerepet kap a szavazóknál. Márpedig Rodri mind a klubjában, mind az Eb-győztes spanyol válogatottban kulcsszereplő volt, Vinícius viszont nem a legjobb formáját mutatta a brazil csapatban, ami szintén nem muzsikált fényesen.
Rodrit a torna legjobbjának választották az Eb után, aranylabdás lett a Manchester Cityvel megnyert klubvilágbajnokság után, a Cityben pedig annyira rá építettek, hogy minimális túlzással ökölszabályként az is megfogalmazható, hogy amikor Rodri játszik, nyernek, amikor nem játszik, akkor kikapnak.
Mire jó akkor ez az egész?
Ez a legnagyobb kérdés az egészben, egyelőre ugyanis úgy tűnik, ebből a helyzetből nincs nagyon mit profitálnia a Real Madridnak, főleg nem a hétvégi, Barcelona ellen elszenvedett súlyos vereség után. A csalódásuk talán valahol érthető, de közben páros lábbal szálltak bele az egyik legfontosabb focidíjba és a világ egyik legjobb futballistájába, egyben talán legjobb középpályásába, aki teljesen megérdemelte a díjat.
Ráadásul a Real Madrid korábban le is akarta igazolni Rodrit, akit most úgy állítanak be, mint egy félamatőr, aki óriási csalással jutott az Aranylabdához – nagy kérdés, hogy ezek után mennyi esélyük lesz valaha tárgyalóasztalhoz ülni a 28 éves középpályással.
Felhasznált források: Athletic | Independent