Kiket adott a Salzburg akadémiája Szoboszlain kívül a magyar futballnak?
2023. február 27. – 21:29
Az ifjúsági Bajnokok Ligájában szereplő Salzburg U19-es csapata a 2017-es győzelme óta tavaly döntőt játszott, 2019-ben pedig harmadik lett. A múlt héten a svájci Young Boys ellen idegenben nyert a csapat 3–2-re, ezzel biztosította a helyét a legjobb tizenhat között. Február végén a Real Madriddal csapnak össze, akkor már a nyolc közé jutás a tét. A felnőttek közt a Real lenne az egyértelmű esélyes, de az akadémiai csapatoknál más a helyzet, a salzburgi bázis ugyanis az egyik legjobb hírnevű intézmény egész Európában, évről évre ontja a tehetségeket.
A jelenlegi formájában ismert akadémia 2014-ben nyitotta meg a kapuit, a Red Bull 55 millió eurót (akkori értéken ez nagyjából 17 milliárd forintnak felelt meg) fektetett be az infrastruktúrára, ami gyorsan meg is térült. Pontosan tudták, hogy jól felkészített megfigyelői hálózat nélkül semmire sem mennek, és nemcsak Európában, hanem Afrikában is pásztázták, kiket lehet szerződtetni. Mivel minden más klub is ugyanezt teszi, és ilyenkor még nem könnyű beazonosítani a tehetségeket, fontos, hogy ezt a munkát a legfelkészültebb szakemberek végezzék el.
Itt szükséges visszautalni az első mondatra: az alapítás után alig három évvel már megnyerték az ifiknek kiírt BL-sorozatot, vagyis ennél jobban nem is dolgozhattak volna. Az intézményben mindig szívesen fogadták a szakmai útra érkezőket, mindent megmutattak, a nyitottság alaptétel a konkurenciával szemben is, nem akartak eltitkolni semmit.
Használtak speciális gépeket, a rövid sprinteket ellenállással szemben kell például megtenni, az antigravitációs futás is egyedi, de említhetnénk a Soccerbot360 elnevezésű gépet, amikor egy kör alakú szobában, hat kis kapuba kell továbbítani a labdát a lehető legrövidebb idő alatt, és az utasításokat menet közben kapják meg a játékosok. Ideális körülményeket teremtettek, de a titok nem ebben, hanem a filozófiában keresendő. A 2012-ben szerződtetett Ralf Rangnick futballfelfogása a pressingre, a magas letámadásra épült, és valamennyi edzőt úgy vették fel, hogy pontosan tudták, mit várnak el tőle, mit kell oktatniuk a gyerekeknek. A salzburgi DNS-t mindenkinek hordoznia kell magában.
Milyen is a salzburgi modell?
Az osztrák klub a versenyeztetésben nem talált fel semmi újat; egy olyan módszert töltöttek meg tartalommal, ami senki más előtt nincs megtiltva. Létrehoztak egy fiókcsapatot, és az akadémiáról a másodosztályban szereplő Lieferingnek adják a játékosokat. (A Barcelonának, Real Madridnak is van B csapata, a másod- vagy a harmadosztályban.) A 17-18 éves fiatalok ott kóstolnak bele a felnőtt fociba, ahol más a tempó, más a játékosok fizikai felépítése, teljesen más igénybevételt jelent egy ütközés. A Liefering előtt nincsenek konkrét célok, nem kell feljutniuk.
A következő lépcső a Salzburg felnőtt csapata, ami előtt elvárás a bajnoki cím, és ezzel együtt a nemzetközi kupában való jó szereplés. Aki onnan is kiemelkedik, azt a Bundesliga és a Lipcse várja tárt karokkal, a két klub már 20 játékostranszfert bonyolított le. De nemcsak a Lipcse, hanem a Dortmund is figyelemmel követi az ottani munkát, Adeyemit meg is szerezték 2022-ben, ő a Chelsea ellen lőtt most szerdán győztes gólt a BL-ben, egy 70 méteres szóló után. Az angol klubok irányába is megvan a kapcsolat, a szenegáli Sadio Manét a Southampton, a japán Minaminót a Liverpool igazolta le.
Hogy az elmúlt bő egy évtizedben, amikor a futball kiemelkedő támogatást élvezett Magyarországon, miért nem akart egyik klub sem ebben a versenyeztetési formában működni, rejtély.
A Puskás Akadémia valami hasonló kooperációt álmodott meg a román másodosztályban szereplő Csíkszeredával, a két akadémia olyannyira össze volt kapcsolva, hogy Marius Corbut kint fedezték fel, de Felcsúton képezték, játszik is a magyar élvonalban, de a nyár egyik híre volt, hogy ő a román korosztályos válogatottat választotta.
Kik azok a magyarok, akik ide jártak vagy most is járnak?
A Salzburg a magyar piacot is folyamatosan szemléli, ahogy az egész térséget is egyben. Összeszedtük azokat a magyarokat, akik ebbe az elitintézménybe jártak, vagy még most is ott vannak.
Az 1998-as születésű Patik Márton kezdte a sort, a Ferencvárosból igazolt Ausztriába a védő 2014-ben, egy szezon után visszatért Magyarországra, az MLSZ nyilvántartása szerint már nincs a futballban.
A 2000-es születésű Szoboszlai Dominik édesapja edző, és Zsolt miután a helyszínen tapasztalta, milyen körülmények, és milyen éles és fokozódó versenyhelyzet van, a Salzburg mellett döntött 2016-ban. Vihette volna máshová is a gyerekét, a Villarreal is érdeklődött, angol klubok is, és igazából bármelyik sztárklub szívesen fogadta volna, mert toptehetségnek tartották. Szoboszlai Zsolt azt gondolta, itt kapja a legtöbbet a gyereke. A 22 éves középpályásért fizetett a legtöbbet a Lipcse a Salzburgnak, 20 millió eurót.
A 2001-es Bukta Csaba a Debrecen akadémiájáról került Ausztriába, nem tudott bemutatkozni a Salzburg felnőtt csapatában az osztrák élvonalban. A Lieferingben játszott, ami az Altachnak adta el, pillanatnyilag is a 10. helyezett csapat tagja, és egyre több lehetőséget kap. Korosztályos válogatott volt, a felnőtteknél még nem került szóba.
A 2002-es Major Sámuel szintén a debreceni akadémiáról ment Salzburgba, a Lieferingben 35 meccsen dobták be, onnan az Admira Wacker szerződtette 2022-ben. Mivel a klub kiesett az élvonalból, Debrecenbe igazolt, onnan pedig a másodosztályú Pécsre került. Major előmenetelét egy sérülés is nehezítette, neki most az NB I. lehet a következő állomás.
A 2004-es születésű Berki Marcell jelenleg is a klub kötelékébe tartozik, a Young Boys ellen az ifi-BL-ben csereként szállt be. A Liefering első idei bajnokiján kezdőként kapott lehetőséget, most küzd a játékpercekért a másodosztály 12. helyén tanyázó csapatban
Az ugyancsak 2004-es születésű Tóth Balázs kapus. Ózdon született, 2021-ben igazolt át. Ebben a szezonban két meccsen kapott lehetőséget a Lieferingben, egyszer győztes, egyszer pedig vesztes csapat tagja volt. Az U19-es csapatban ő a második számú kapus.
A 2005-ös Jánó Zétény a már többször említett Young Boys elleni meccsen a győztes gólt szerezte, a 61. percben állt be csereként. A támadó középpályás a Lieferingben 16 meccsen jutott már szóhoz idén. Kismartonban született, kettős állampolgár, az osztrák korosztályos válogatottban is szerepelt. Nagy jövőt jósolnak neki.
A 2005-ös Kovács Patrik az MTK-tól szegődött a Salzburghoz tavaly nyáron, ha hinni lehet a Transfermarkt nyilvántartásának, akkor 600 ezer euróért. Februárban volt 18 éves, a bal oldalon elsősorban hátvédként, de középpályásként is bevethető. A Lieferingben egy meccsen bemutatkozott, és ötször játszott az akadémiai csapatban ebben a szezonban.
A magyar rendszer nem termel
Nyilvánvaló, hogy a Salzburg akadémiája nem jelent garanciát arra, hogy onnan kikerülve valakiből nagy sztár lesz – de hogy referenciaként tekintenek rá szerte a világban, az is biztos. A magyar szülők pedig nem hibáztathatók azért, ha nem bíznak a hazai akadémiai rendszerben, ahonnan még az NB I. irányába sem áramlanak nagy számban a játékosok, nemhogy az európai topligákba – sőt, a hazai akadémisták közel fele 30 éves korára már nem marad a sportágban.