Pofonegyszerű tanpélda, milyen gyilkos fegyver a kettős sakk
2022. szeptember 4. – 09:30
Első látásra is rögtön kiderül erről az állásról, hogy a sötét nagyon jól áll. A világos király moccanni sem bír, az egyik huszár is kötésben van. Ám ahogy az ilyen típusú tanpéldáknál lenni szokott, világos következik, és ha világos pontosan játszik, akkor könnyen a maga javára képes fordítani ezt az állást. Ha nem is csodával határos módon, de ki tud jönni ebből a szorult helyzetből.
A titok nem más: folyamatosan kényszerhelyzetbe kell hoznia a riválisát, ami természetesen csak úgy lehet, ha sakkot ad. Sakkot pedig csak egyetlen bábu képes adni.
Ennek az első, helyes helyről adott sakknak a megtalálása vezethet el a vizuális élményt jelentő megoldáshoz. Szóval, világos indul, és három lépésben megnyeri ezt a meccset.
E heti sakkrejtvényünket a telexes feladványokat szállító nagymester Kállai Gábor halála után Jakobetz László FIDE-mestertől kaptuk, a megoldás levezetése szintén Jakobetzé. A korábbi feladványokat itt nézheti vissza.
A megoldás: világos ebben a tanpéldában csak úgy menekülhet, ha felfedett sakkot tud adni. De az sem mindegy, honnan. Ha esetleg ez kettős sakk formájában jön létre, akkor máris 50 százalék esélye van a megoldásnak. A kilátástalannak tűnő helyzetben íme a fonalas fordítás.
1. Vg7+!! (ha a világos vezér a sarokból adna sakkot, az most nem lenne jó), Kxg7 (a királynak el kell fogadnia ezt a vezéráldozatot)
2. Hf5++! Ez a helyes duplasakk, ha a ló e6-ról támadna, akkor a király kibújik a h6-os mezőn. A kettős sakkból mindig csak kilépni lehet, ráadásul egyetlen helyre, ezért: Kg8
3. He7 matt.