Műholdképek készültek a Dél-kínai-tenger felett repülő kínai bombázókról
2025. március 28. – 10:56

A Maxar Technologies műholdjával lefotózott két kínai bombázót, amik a vitatott fennhatóságú Scarborough Shoal nevű atoll felett repültek néhány nappal azelőtt, hogy Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter a közeli, szintén érintett Fülöp-szigetekre látogatott – írja a Reuters. Viszonylag ritka, hogy műholdfelvételek készüljenek ilyen bombázókról, főleg hogy Kína nem is reklámozta a lépést.
A Scarborough Shoal a Dél-kínai-tengeren található, és Kína és a Fülöp-szigetek is sajátjának tekinti. A kínai parti őrség rendszeresen konfliktusba keveredik Fülöp-szigeteki halászokkal vagy parti őrséggel. Volt, hogy bekerítették őket, de olyan is, hogy egy kínai őrhajó felöklelt egy Fülöp-szigetekit. Kína 2012-ben kimondta, hogy az atoll az övé, és hiába van nemzetközi bírósági ítélet arról, hogy ez teljesen jogtalan, ezt továbbra is tartják.

A Maxar szerint a két bombázó H–6-os, és a magyarázatuk alapján a képen azokat körülvevő színes aura olyankor jelentkezik, amikor egy műhold valami nagyon gyors tárgyat fényképez le.
Biztonsági szakértők szerint nem véletlen, hogy Kína akkor küldi a Fülöp-szigetekkel vitás területre a nagy hatótávolságú bombázóit, amikor az amerikai védelmi miniszter azért látogatott a szigetországba, hogy megerősítse a kölcsönös védelmi megállapodást.
A H–6-os bombázók ugyan 1950-es, szovjet dizájn alapján készülnek, de az aktív repülők már modern rendszerekkel vannak felszerelve, és olyan is van, amelyik tud ballisztikus rakétát szállítani.