Nem elég, hogy Elon Musk mindenhol ott van, anyja mozgolódását is aggódva figyelik
2025. március 26. – 12:41

Most, hogy fiának, Elon Musknak jelentős kormányzati befolyása van az Egyesült Államokban, Maye Musk külföldi látogatásai biztonsági aggályokat és kérdéseket vetnek fel Kína lehetséges befolyásolási kísérleteinek fényében – írta a New York Times.
A világ leggazdagabb emberének anyja, Maye Musk az elmúlt hónapokban rendszeresen feltűnt különböző fényűző eseményeken a világ számos pontján. Nemrégiben meglátogatta Kazahsztánt és az Egyesült Arab Emírségeket, de az Instagram-profilja alapján a legtöbb alkalommal Kínában járt, ahol a babaápolási termékektől kezdve egészen a masszázseszközökig a legkülönfélébb dolgokat reklámozott. Emellett promózta memoárja kínai fordítását, gálavacsorákon vett részt, de még egy vuhani esemény vörös szőnyegén is feltűnt.
Abban semmi különös nincs, hogy a 76 éves Maye sokat utazik, 2019-ben még Magyarországon is járt. Azonban mióta fia Donald Trump amerikai elnök kampányának egyik fő támogatójaként megkapta a kormányzati hatékonyság javításával megbízott vezetői pozíciót a DOGE (Department of Government Efficiency, azaz Kormányzati Hatékonysági Minisztérium) élén, anyja egyre gyakrabban beszél az amerikai politikáról a külföldi megjelenései során.
A kínai árucikkekre kivetett amerikai vámok miatt szorult helyzetbe kerülhet a kínai vezetés, Elon Musk pedig maga is kiterjedt üzleti érdekeltségekkel rendelkezik Kínában – például a Tesla legnagyobb gyára Sanghajban található –, így a milliárdosban potenciális szövetségest láthat a Kínai Kommunista Párt. Sőt, a Times szerint Maye Musk a fia egyfajta soft power nagykövetének is tekinthető.
Modell, dietetikus és a világ leggazdagabb emberének anyja
„Én már híres voltam, mielőtt Elon híres lett volna” – nyilatkozta Maye 2017-ben, amikor a modellkarrierje csúcsán interjút adott a Vanity Fairnek. Maye Musk 1948-ban született a kanadai Saskatchewan tartományban, szülei csontkovácsok voltak. A család két évvel később a dél-afrikai Pretoriába költözött, majd Maye 15 évesen modellkarrierbe kezdett, 1969-ben még a Miss Dél-Afrika szépségverseny döntőjébe is bekerült. Az egyetemen dietetikusnak tanult, a diploma megszerzése után saját praxist nyitott, a következő évtizedekben pedig a modellkedéssel párhuzamosan végzett dietetikai tanácsadást.
1970-ben hozzáment Errol Musk mérnökhöz, három közös gyerekük született: Elon, Kimbal és Tosca. Kilenc évvel később elváltak, Maye pedig a gyerekeivel visszaköltözött Kanadába. 1996-ban követte fiait San Franciscóba, ahol a két fiú elindította a Zip2 nevű szoftvercéget.

A 76 éves Maye ma már New Yorkban él, az igazi sikereit pedig a hatvanas éveiben érte el: az utóbbi években feltűnt a Vogue címlapján, a CoverGirl sminkmárka nagykövete lett, a Sports Illustrated eddigi legidősebb fürdőruhás címlapmodelljeként debütált, valamint pár éve még a Saturday Night Live színpadát is megjárta fiával közösen. Az Egy nőnek legyenek tervei című memoárja 2019-ben jelent meg, ezután kezdett egyre gyakrabban külföldön mutatkozni.
A kínai rajongói szerint megmutatja, hogyan kell sikeres embert nevelni
Maye valóságos kultuszt teremtett magának Kínában, tavaly szinte minden hónapban járt az országban. A kínai közösségi médiában is aktív, jelentős követőtáborra tett szert az elmúlt években. 2023-ban a kínai Oppo szórakoztató elektronikai vállalat globális nagykövete lett, tavaly az AISE Baobao matracgyártó termékeit reklámozta, de kifutóra lépett a JNBY kínai divatmárka hangcsoui divatbemutatóján, októberben pedig Rihannával együtt részt vett az olasz Moncler sanghaji partiján.
Szintén októberben, az amerikai választások előtt pár héttel Kazahsztánban egy nőkről szóló fórumon a fia sikereiről beszélt, januárban pedig egy héttel Trump elnöki beiktatása előtt a Fox News korábbi arcával, Tucker Carlsonnal közösen vett részt egy állami konferencián. Ezek az utak mind azután jöttek, hogy Musk Trump kampányának elkötelezett támogatója lett, Maye pedig a fellépései során több alkalommal is beszélt az amerikai politikáról.
Egy tavaly októberi tweetjében arról áradozott, miszerint „minden alkalommal lenyűgözi”, hogy mennyire fejlett Kína infrastruktúrája, úthálózata, épületei és kikötői. Maye kitörő sikere részben összefügg a ténnyel, hogy Elon Muskot egyfajta sztárként kezelik Kínában. Az üzletember rajongói és követői figyelemmel kísérik a technológiai birodalmának fejleményeit, a róla szóló könyvek rendkívül népszerűnek számítanak az országban.
„Az emberek szeretik Maye-t, mert egy sikeres gyereket nevelt fel”
– mondta a Washington Postnak Chris Sun vállalkozó, aki kínaira fordította Walter Isaacson Elon Muskról szóló életrajzát.

A New York Times cikkének megjelenése után Maye azt írta az X-en, hogy azért jár olyan gyakran az ázsiai országban, mivel a könyve bestseller lett Kínában, ezen keresztül pedig iránta is nagy érdeklődés alakult ki. Ezzel szemben az OpenBook pekingi székhelyű, magántulajdonban lévő adatkutató cég kínai bestsellereit összegyűjtő januári listáján két – köztük az Isaacson által írt – Elon Muskról szóló könyv is szerepelt, de Maye memoárja nem.
Nemzetbiztonsági kockázatot rejthet Maye Musk szereplése?
Maye-jel kapcsolatban nem merült fel annak gyanúja, hogy aktívan próbálta volna befolyásolni az amerikai politikát, vagy hogy a kínai kormányhoz kötődő személyekkel találkozott volna látogatásai során. Azonban a New York Times által megkérdezett Scott Amey, a Project on Government Oversight nevű szervezet jogi vezetője szerint Maye aktív külföldi tevékenysége
felveti annak lehetőségét, hogy a külföldi kormányok az anyján keresztül próbálnak kapcsolatba lépni Elon Muskkal, rajta keresztül pedig az Egyesült Államok vezetésével.
Musk kormányzatban betöltött szerepét már egyébként is etikai aggályok övezik, mivel a SpaceX-nek több milliárd dolláros szerződései vannak a Pentagonnal. Amey hozzátette: nincs szükség arra, hogy Musk családját érintő további potenciális összeférhetetlenségek is hozzáadódjanak a milliárdos már meglévő, viszonylag hosszú listájához.
Az FBI rendszerint alaposan átvizsgálja az elnöki tanácsadók és családtagjaik külföldi kapcsolatait, mielőtt kiadnák biztonsági engedélyüket, így az Egyesült Államok potenciális ellenfelének tekintett országokkal, például Kínával való kapcsolataikat általában alaposabban ellenőrzik. Az azonban nem világos, hogy maga Maye Muskot vagy kapcsolatait átvilágították-e.
A Fehér Ház közlése szerint Musk „különleges kormányzati alkalmazottnak” számít, akire a szövetségi etikai szabályok vonatkoznak, de a biztonsági átvilágításának státusza nem nyilvános. Musk nem válaszolt a New York Times átvilágításra vagy édesanyja tengerentúli munkájára vonatkozó kérdéseire, azonban az X-en pár héttel korábban arról tweetelt, hogy „hosszú évek óta” szigorúan titkos információkhoz is szükséges engedélye van.

Anyja és fia egyébként egészen közeli kapcsolatot ápolnak, gyakran jelennek meg együtt a nyilvánosság előtt, és a politikáról is hasonlóan gondolkodnak. Mielőtt Elon Musk kormányzati szerepbe került, magával vitte Maye-t az X (korábban Twitter) üzleti megbeszéléseire is, de anyja elkísérte őt Trump floridai birtokán tartott társasági eseményekre is, sőt, Maye olykor még a Fox News műsoraiba is bemegy, hogy megvédje fiát. A novemberi választási eredményvárón is együtt ünnepeltek, és Maye Trump januári beiktatásáról is posztolt az Instagramra.