Keményen nekiment az Atlantic főszerkesztőjének a Fehér Ház sajtófőnöke a Signal-botrány után
2025. március 26. – 19:39
Az elmúlt napok kategorikus tagadása és a történtek bagatellizálása után helyi idő szerint szerda reggel az Atlantic közzétette az összes képernyőfotót arról a jemeni offenzíváról szóló Signal-csoportbeszélgetésről, ahová Michael Waltz, Donald Trump nemzetbiztonsági tanácsadója véletlenül meghívta a cikk szerzőjét (és a lap főszerkesztőjét), Jeffrey Goldberget. Ennek fényében nem volt meglepő, hogy a Fehér Ház szerdai sajtótájékoztatóján is ez volt a fő téma, az viszont már igen, hogy hogyan: Karoline Leavitt sajtófőnök egész pályás letámadást indított Goldberg ellen,
aki szerinte egy széthullásban lévő magazint vezet, akinél szerinte senki sem szeret jobban álhíreket kitalálni és terjeszteni és aki egy Trump-ellenes gyűlölködő, nem mellesleg regisztrált demokrata, az egykor Hillary Clinton alatt dolgozó feleségével együtt.
Leavitt tényleg nem fogta vissza magát, hosszasan sorolta, hogy szerinte milyen hibái vannak Goldbergnek, aki szerinte „hazudott a tömegpusztító fegyverekről, hogy belesodorja Amerikát az iraki háborúba” – Goldberg a kitörése előtt valóban az iraki háború egyik leghangosabb támogatója volt a médiában, több cikket is írt erről, évekkel később pedig azt írta, leginkább abban hibázott, hogy bízott a háborút elindító, republikánus Bush-kormány kompetenciájában –, és már 2016-ban is megalapozatlanul támadta Donald Trumpot.
Mint mondta, a „Signal-hoaxot” is hozzá lehet adni Goldberg kitalációinak hosszú listájához, az igazság pedig az, hogy Trump terroristák ellen rendelt el sikeres, több kulcsfontosságú vezetőt likvidáló támadásokat március 15-én, megvédve a Vörös-tengeren áthaladó hajókat. A sajtófőnök szerint erre „Joe Biden inkompetenciája és szánalmas gyengesége” miatt volt szükség, a húszi terroristák szerinte emiatt tudtak megerősödni. Végül leszögezte, Trump reakciója ugyanaz a Signal-ügyre, mint tegnap volt, azaz szerinte nem volt semmi bizalmas a beszélgetésben.
Leavitt a sajtótájékoztató elején azt mondta az Atlantic által nyilvánosságra hozott beszélgetésről, hogy szerinte ez is azt bizonyítja, hogy nem küldtek bizalmas adatokat, nem voltak helyszínek, források és módszerek, és nem beszéltek haditervekről. A beszélgetésben egyébként Pete Hegseth védelmi miniszter a támadó hullámok indításának pontos időpontjára, a bevetett eszközök típusára lebontva ismertette kollégáival a támadási tervet. Arra a kérdésre, hogy akkor mégis minek lehet nevezni a beszélgetést, és az abban elhangzottakat, azt mondta,
ő egy politikai megbeszélésként írná le ezt, ahol vezető politikusok és tisztviselők beszélgettek érzékeny témákról.
Leavitt szerint nemcsak Trump mondja, hogy nem voltak bizalmas információk az üzenetekben, hanem maga a védelmi miniszter, Pete Hegseth is, majd megint odaszúrt egyet Goldbergnek – az amerikai közvéleménynek címezve feltette a kérdést, hogy a védelmi miniszternek hisznek-e, akit jelöltek erre a posztra, akit a Szenátus megválasztott és aki korábban a harctéren szolgálta a hazáját, vagy Jeffrey Goldbergnek, aki regisztrált demokrata, és egy Trump-ellenes, szenzációhajhász újságíró.
A Fehér Ház sajtófőnöke arról is beszélt, hogy a tájékoztató előtt beszélt az elnökkel, aki elmondása szerint a Signal-botrány után is maximálisan bízik a nemzetbiztonsági csapatában. Emellett pedig azt is közölte, hogy „Elon Musk szakértői” is azok között vannak, akik jelenleg azt vizsgálják, hogy hogyan kerülhetett Goldberg a Signal-beszélgetésbe. Arról is volt szó, hogy mi a helyzet Steve Witkoffal, Trump különleges követével, aki éppen Moszkvában volt, mikor belekerült a jemeni támadásról szóló csetbe – Leavitt erről ugyanazt mondta, amit maga Witkoff is reagált erre, vagyis, hogy sem a kormányzati, sem a személyes telefonja nem volt nála.
Leavitt azt is említette, hogy Michael Waltz, Donald Trump nemzetbiztonsági tanácsadója magyar idő szerint szerda hajnalban, a Fox News egyik műsorában „teljes felelősséget” vállalt azért, hogy az USA jemeni légioffenzívájának részleteiről vezető kormányzati tisztségviselők egy Signal-csetszobában tárgyaltak, és a beszélgetésbe valahogy sikerült meghívnia – az általa nem is ismert – Jeffrey Goldberget, az Atlantic magazin főszerkesztőjét, aki így első kézből értesülhetett a március 15-én kezdődő katonai akcióról. Trump és Hegseth mellett ugyanakkor Tulsi Gabbard nemzeti hírszerzési igazgató és John Ratcliffe, a CIA igazgatója is tagadták, hogy bizalmas információk kerültek volna a csoportba.