Milorad Dodik azt állítja, hogy 300 TEK-es ment a boszniai Szerb Köztársaságba
2025. február 26. – 08:02
Magyar terrorelhárítók tartózkodnak Boszniában, ezt az információt Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke, Orbán Viktor szövetségese állította hétfőn este a Nemzetgyűlés ülésén. Dodik szerint 300 fős magyar speciális rendőri egység tartózkodik a boszniai Szerb Köztársaság területén. Dodik kijelentése után a Klix.ba nevű helyi portál azt írta, hogy a boszniai határrendészet 70 magyar terrorelhárító rendőr érkezéséről kapott értesítést.
A lap szerint a magyar egységek február 24-én léptek be Bosznia-Hercegovinába, hivatalos indoklás szerint kiképzés és gyakorlat céljából. Eszerint a magyar TEK a boszniai Szerb Köztársaság Belügyminisztériumának (MUP RS) egységeivel gyakorlatozik.
„Ebben a pillanatban, ezekben a napokban, Orbánnal történt egyeztetés alapján a magyar terrorelhárító egység 300 embere tegnap, tegnapelőtt és azelőtt érkezett ide az RS területére, és a MUP RS terrorelhárító egységével közösen kiképzést és gyakorlatot tartanak ezen a téren” – mondta Dodik hétfő este.
A Klix.ba szerint Dodik ezzel a kijelentésével tovább növelte a feszültséget és nyugtalanságot Bosznia-Hercegovina lakossága körében, éppen azelőtt, hogy szerdán a bíróság ítéletet hirdet az ügyében.
A helyi sajtó arról számolt be, hogy kedden Banja Lukában járt Hajdú János, aki a TEK nevében együttműködési szerződést írta alá az RS rendőrfőnökével, erről fényképet is közöltek. A dokumentum szerint a terrorizmus elleni harc érdekében megerősítik az RS rendőrsége és a TEK közötti információcserét és együttműködést, mégpedig közös képzések és gyakorlatok formájában.
Az ügyben kérdéseket küldtünk a Terrorelhárítási Központnak, a Belügyminisztériumnak és a Kormányzati Tájékoztatási Központnak, amint válaszolnak, a cikkünket frissítjük.
A boszniai ügyészség a maximálisan kiszabható, öt évig terjedő börtönbüntetést kérte szerdán Dodikra. A szövetségi ügyészség 2023 augusztusában emelt vádat Dodik ellen, mert a vádak szerint nem tartotta be, nem hajtotta végre vagy akadályozta a nemzetközi közösség főképviselőjének döntéseit.
A boszniai Szerb Köztársaság elnökét azzal vádolják, hogy nem hajlandó figyelembe venni – a törékeny államszervezet felett gyámkodó – Christian Schmidt főképviselő döntéseit, mert aláírta a nemzetközi főképviselő intézményének és hatásköreinek elutasításáról szóló törvényt. A büntető törvénykönyv vonatkozó pontját épp Schmidt módosította, a döntés hátterében pedig a boszniai szerb politikusok kijelentései és lépései álltak.
Dodik szerint a vádhatóság politikai nyomásra állította össze az ellene felhozott vádakat. Azzal is érvelt, hogy a bosznia-hercegovinai törvények szerint nem létezik olyan cselekmény, amivel vádolják. Az ország alkotmánya szerint törvényt csak a parlament hozhat, így a nemzetközi főképviselő intézkedései nem jogérvényesek – tette hozzá. Később a sajtónak ezt úgy fejtette ki: az ítélet „halálos csapást mérhet” Bosznia-Hercegovinára.
A büntető törvénykönyv szerint hat hónaptól öt évig terjedő börtönbüntetésre ítélhető és hivatali tevékenységeitől akár tíz évre is eltiltható, ha elítélik. A tárgyalást többször elhalasztották.
Dodik közölte: ha elítélik, akkor annak következményei lesznek, válaszlépésekre lehet számítani. Tervei szerint a boszniai Szerb Köztársaság kivonul a szövetségi intézményekből, és ismét felmerülhet az entitás függetlenné válása.
Dodikot az Egyesült Államok már többször szankcionálta a családjához köthető cégek és amiatt, mert saját gyarapodására használta hivatali pozícióját. Dodik azt is tagadta, hogy Srebrenicában népirtás történt volna a délszláv háborúban, ahol a szerbek 8 ezer fegyvertelen bosnyákot mészároltak le.
Az oroszbarát Dodik a múlt héten Budapesten járt. Orbán Viktor rendre sok gesztust tett neki. Magyarország adott egy 110 millió eurós (42 milliárd forintos) tíz éves, nagyon kedvező hitelt, korábban pedig egy 35 millió eurós pénzügyi csomaggal segített.
Orbánék boszniai szerb kötődéseiről, illetve a magyar és boszniai szerb üzleti és politikai érdekekről ebben a cikkben írtunk részletesen.