A BSW és az FDP sem jutott be a német parlamentbe, újra jöhet a nagykoalíció
2025. február 24. – 04:57
Sahra Wagenknecht Szövetsége (BSW) és a Szabaddemokrata Párt (FDP) sem érte el az ötszázalékos eredményt a vasárnapi németországi választáson, mindez azt jelenti, hogy egyik párt sem jutott be az újjáalakuló Bundestagba. Ennek azért van jelentősége, mert így a választást megnyerő kereszténydemokrata-keresztényszociális pártszövetség (CDU/CSU), valamint az eddig kormányzó Szociáldemokrata Párt (SPD) ismét nagykoalícióban vezetheti Németországot, és nincs szükségük harmadik pártra a kormányalakításhoz – írta a ZDF.
A szövetségi választási iroda éjszaka közzétette a választás hivatalos előzetes végeredményét, eszerint:
- a CDU/CSU 28,6 százalékot;
- az AfD 20,8 százalékot;
- az SPD 16,4 százalékot;
- a Zöldek 11,6 százalékot;
- a Linke pedig 8,8 százalékot ért el.
A baloldali Linkéből kivált BSW a szavazatok 4,97 százalékát szerezte be, amivel éppenhogy lemaradtak a parlamentbe jutásról. Az FDP a szavazatok csupán 4,3 százalékát kapta, ami jelentős visszaesés a négy évvel ezelőtt 11,4 százalékos eredményükhöz képest. Az FDP vezetője, a volt pénzügyminiszter Christian Lindner már be is jelentette, hogy a választási vereség miatt visszavonul a politizálástól.
Az újjáalakuló parlamentbe a CDU/CSU 208, az AfD 152, az SPD 120, a Zöldek 85, a Linke pedig 64 képviselőt küldhet. Egy speciális szabálynak köszönhetően 1 helyet kap a dán és a fríz kisebbségeket képviselő Dél-schleswigi Választási Szövetség (SSV) is. A többséghez 316 képviselőre van szükség, ami a CDU/CSU és az SPD nagykoalíciója esetén meg is lenne. Így jelenleg az tűnik a legvalószínűbb forgatókönyvnek, hogy a CDU vezetője, Friedrich Merz kap majd kormányalakítási lehetőséget, és koalíciós tárgyalásokat fog kezdeményezni az Olaf Scholz vezette szocdemekkel.
A választási részvétel több mint harmincéves rekordot döntött meg: a szavazásra jogosultak 84 százaléka adott le voksot. 2021-ben ez még csak 76,2 százalék volt.
A választás tétjeiről, esélyeiről szóló részletes cikkünk itt olvasható el. A korábbi választások eredményeit bemutató térképeinket itt lehet nézegetni.