A 21 magyar EP-képviselőből öt szavazott igennel az orosz és venezuelai rezsim elítélésére

2025. január 23. – 15:43

Másolás

Vágólapra másolva

Az Európai Parlament (EP) csütörtökön elítélte, hogy az orosz rezsim módszeresen torz történelmi érveket hamisít és használ fel az Ukrajna elleni háborúja igazolására. A testület közleménye szerint a jogi következmények nélküli állásfoglalás elutasítja az orosz rendszer olyan állításait, amelyekkel Ukrajna történelmét és nemzeti önazonosságát próbálja aláásni, ezeket hiábavaló kísérleteknek tartja Oroszország törvénytelen háborújának igazolására. Az állásfoglalás továbbá elítéli, hogy Oroszország nem számol el a szovjet bűnökkel, valamint keményen fellép a történelmi kutatások és nyilvános viták megtartása ellen. A képviselők szerint ezek hozzájárultak ahhoz, hogy a moszkvai rezsim képes feleleveníteni a birodalmi politikát és eszközként használni a történelmet a bűnös céljaira.

Az EP határozottan felszólítja az EU-t és tagállamait, hogy fokozzák és hangolják össze jobban erőfeszítéseiket az orosz dezinformáció, illetve a külföldi információmanipuláció és beavatkozás elleni gyors és szigorú fellépésért. Elő kell mozdítani a médiaműveltséget, támogatni kell a minőségi médiát és a professzionális újságírást, valamint az új hibrid befolyásolási technológiák kutatását.

Az állásfoglalás arra is felszólítja az EU-t, hogy terjessze ki a szankciókat az Ukrajna elleni orosz háborút támogató dezinformációs kampányokat folytató orosz médiumok ellen. Sürgeti az uniós országokat, hogy hiánytalanul hajtsák végre ezeket az intézkedéseket, fordítsanak elegendő forrást a hibrid hadviselés hatékony kezelésére.

Az EP mélyen aggódik a közösségi médiavállalatok közelmúltbeli bejelentései miatt a tényellenőrzési és moderálási szabályaik enyhítéséről, mert ez még inkább lehetővé teszi az orosz dezinformációs kampányok terjedését a világban. A képviselők azt szeretnék, ha az Európai Bizottság és az uniós tagállamok szigorúan betartatnák a digitális szolgáltatásokról szóló törvényt a Meta és az X (volt Twitter) bejelentéseire válaszul. (Az EP-ben kedden vitáztak a témáról, ahol egy fideszes és egy tiszás képviselő szópárbajba is keveredett.)

Az állásfoglalást szinte egyhangúlag, 480 szavazattal, 58 ellenében, 48 tartózkodás mellett fogadták el. A jegyzőkönyv alapján a végszavazáson a Tisza hét képviselőjéből öt igennel, a Mi Hazánktól Borvendég Zsuzsanna nemmel voksolt. Nem adott le szavazatot a két DK-s, Magyar Péter Tisza-elnök és a Fidesz-KDNP tagjai sem.

A jegyzőkönyv alapján úgy tűnik, Magyar, Dobrev Klára és Molnár Csaba sem adott le szavazatot aznap, így vélhetően tényleg nem voltak jelen. Két fideszes a következő, Venezueláról szóló határozatnál már nyomott gombot, Borvendéggel együtt tartózkodtak. Ahogy arra az EUrologus korábban felfigyelt, a kormánypárti képviselők gyakran nem adnak le szavazatot emberi jogi ügyekben, ami gyakorlatilag ugyanolyan, mintha tartózkodást nyomnának. A külügyek kizárólagos tagállami hatáskörbe tartoznak, ha közös döntést hoznak – például szankciókról –, azt is egyhangúlag kell megtenniük.

A Venezueláról szóló határozatnál már jóval többen, 163-an tartózkodtak, mint Oroszországnál. 53-an mondtak nemet és 374-en – köztük a tiszások – igent a végső szövegre. Elítélték Nicolás Maduro elnököt, aki szerintük bitorolja a hatalmat a tavalyi, erőszakba torkolló választás után. Az EP korábban az ellenzék vezetőjét nevezte legitim államfőnek, akinek tavaly a testület emberi jogi díját is odaítélte.

A képviselők üdvözlik, hogy a tagállamok – az ehhez szükséges egyhangú döntéssel – 15 személy ellen fogadtak el célzott szankciókat, és további büntetőintézkedéseket sürgetnek.

Az EP szerdán ugyanígy új szankciókat kért Belaruszban, ahol elítélte a közelgő, január 26-i elnökválasztás színjátékát. Azt kérte, hogy a tagállamok ne ismerjék el Alekszandr Lukasenko előre várható győzelmét. A képviselők megismételték, hogy az egész belarusz rendszert illegitimnek tartják, kérték a politikai foglyok szabadon bocsátását, és elítélték a rezsim bűnrészességét is Oroszország Ukrajna elleni háborújában.

Az állásfoglalást 567 szavazattal, 25 ellenében, 66 tartózkodás mellett fogadták el. A voksoló képviselők közül Borvendég és a Fidesz-KDNP-sek tartózkodást, Molnár a tiszások igent nyomtak.

Minden fontos információ az orosz-ukrán háborúról egy helyen.
Közvetítések, helyszíni tudósítások, összefoglalók, elemzések.

Tovább

Vágólapra másolva
Kapcsolódó
Kövess minket Facebookon is!