Izrael és a Hamász megegyezett a tűzszünetről és túszok elengedéséről, erősítette meg szerda este a már több nemzetközi laphoz kiszivárgott információkat Mohamed bin Abdulrahman al-Tháni katari miniszterelnök. Azt mondta, hogy a tűzszünet vasárnap, január 19-én lép majd életbe. A közvetítőként fellépő Katar Egyiptommal és az Egyesült Államokkal közösen továbbra is azon dolgozik, hogy mindegyik fél betartsa a vállalásait. „Remélhetőleg ez lesz a háború utolsó fejezete” – mondta.
Joe Biden amerikai elnök is megerősítette a megállapodás megkötését. A BBC szerint azt mondta, a megállapodás felfüggeszti a harcokat Gázában, felgyorsítja a szükséges humanitárius segítségnyújtást a palesztin civileknek, és a túszok több mint 15 hónap fogság után visszatérhetnek a családjukhoz. Azt mondta, hogy ennek a tervnek a körvonalait még 2024 május végén fektették le.
Biden azt mondta, hogy a megállapodás első szakasza hat hétig fog tartani. Teljes körű tűzszünet lesz, az izraeli erőket kivonják a lakott területekről, a Hamász pedig elenged túszokat. A palesztinok visszatérhetnek az otthonaikba Gázában, és több humanitárius segély fog érkezni az övezetbe.
A Times of Israel hozzátette, hogy Biden arról nem beszélt, hogy mi lesz az egyiptomi-gázai határ mentén húzódó Philadelphi-korridorban, Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő korábban azt mondta, ott maradnának az izraeli erők. Arab lapok szerint az izraeli hadsereg fokozatosan vonná ki az erőit a korridorból a hat hét végére.
Biden azt mondta, hogy közben folytatják a tárgyalásokat a háború végleges lezárásáról, ami a második szakasz lenne. Ha a tárgyalások hat hétnél tovább húzódnának, a tűzszünet folytatódik, amennyiben a felek továbbra is nyitottak a tárgyalásra. A harmadik szakaszban pedig a meghalt túszok maradványait juttatnák el a családjukhoz és megkezdődne Gáza újjáépítésének megtervezése.
A leköszönő amerikai elnök arról is beszélt, hogy a Hamász magas rangú vezetői halottak, ahogy több ezer fegyveresük is. Szerinte a megállapodással a palesztinok újjáépítésbe kezdhetnek, de a Hamász nélkül. A megállapodáshoz vezető út nem volt könnyű, mondta. Hozzátette, hogy Donald Trump megválasztott elnökkel egy csapatként szólaltak fel a megállapodás nyélbe ütése érdekében.
A harcok felfüggesztéséről, valamint az izraeli túszok és palesztin foglyok fokozatos szabadon bocsátásáról szóló megállapodást kötött az izraeli kormány és a Hamász, írta órákkal korábban a tárgyalások menetére rálátó forrásra hivatkozva a CNN és a Times of Israel is. Az állítást később a palesztin terrorszervezet magas rangú tisztviselője, Bászim Naím is megerősítette újságírók előtt. A Hamász gázai médiairodája arra szólította fel az enklávé lakóit, hogy ne mozduljanak el a tűzszünet hivatalos kezdetéig.
A források szerint a megállapodás értelmében a Hamász és a vele szövetséges fegyveres csoportok 33 olyan túszt engednek majd szabadon a tűzszünet kezdetekor, akiket 2023. október 7-én, a Hamász terrortámadásakor hurcoltak el Izraelből. A megállapodás részeként Izrael vállalja, hogy több száz palesztin foglyot enged szabadon.
A BBC Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő hivatalára hivatkozva a katari kormányfő bejelentése előtt nem sokkal azt írta, hogy még néhány lezárásra váró záradék van a megállapodásban, aminek a részleteit reményeik szerint még szerda este véglegesítik.
A megállapodás hosszú idő után az első szünetet jelentené a Gázai övezetben élők számára a szárazföldi hadműveletek és a másodikat az izraeli bombázások kezdete óta. A tűzszünet életbe lépésekor harcok miatt otthonaik elhagyására kényszerült palesztinok visszatérhetnek Gáza északi részébe, ahol a harcok kezdete óta rendkívül nehéz humanitárius körülmények uralkodnak.
Nem sokkal a kiszivárgott hírek után Donald Trump megválasztott amerikai elnök az általa létrehozott Truth Social nevű közösségi médiaplatformon tett közzé bejegyzést, amelyben megerősítette, hogy megszületett a tűzszünetről és a túszok szabadon engedéséről szóló megállapodás, írja a Times of Israel.
A tűzszünetről szóló tárgyalások az elmúlt napokban gyorsultak fel a katari Dohában, miután a Hamásszal hagyományosan jó viszonyt ápoló Öböl-állam közvetítésével hónapok óta tartó, meg-megszakadó, abbamaradó, újrakezdődő folyamatról több tisztviselő is azt mondta, hogy „a végső stádiumába érkezett”. Katar mellett az egyiptomi titkosszolgálat vezetői, a Biden-kormányzat közel-keleti megbízottja, Brett McGurk, illetve utódja, Steve Witkoff is közvetítenek a felek között. Izraeli részről David Barnea, a Moszad és Ronen Bar, a Sin Bét igazgatója vezeti a tárgyalóküldöttséget.