Már Kanada is besegít a kaliforniai bozóttüzek oltásába
2025. január 11. – 22:50
Kanada tűzoltókat és speciális felszereléseket küld Kaliforniába, hogy segítse a helyi tűzoltók munkáját – derült ki a BBC élő közvetítéséből. A kanadai kormány felvette a kapcsolatot azokkal az amerikai hatóságokkal, amelyek koordinálják az oltási műveleteket. Kanada a Los Angeles-szerte tomboló tüzek elhárítása érdekében kész bevetni a saját Nemzeti Gárdáját is. A BBC információi szerint két CL-415-ös légi utántöltős repülőgép már szombaton úton volt Los Angeles felé. A kanadaiak küldenek még két vízibombázót, valamint egy akár 200 fős tűzoltó alakulatot is bevetnének.
Gavin Newsom kaliforniai kormányzó szombati X-bejegyzésében azt írta, hogy megduplázza a Nemzeti Gárda létszámát Los Angeles megyében. Így már 1680 katona segít az oltási műveletekben. Közben Greg Abbott, Texas kormányzója is bejelentette, hogy az állam segítséget nyújt Kaliforniának az erdőtűz felszámolásában. A CNN beszámolója szerint Texas 135 tűzoltót, katasztrófavédelmi és egészségügyi alkalmazottat, illetve 45 tűzoltókocsit, mentőautót és egyéb felszerelést küld Los Angeles megyébe. „A texasiak túlságosan jól tudják, hogy az erdőtüzek milyen pusztítást okozhatnak közösségeinkben, és országunk erősebb, ha válság idején összefogunk” – írta közleményében a texasi kormányzó.
A BBC Los Angeles-i riportere szerint a szélcsend sem lesz elég ahhoz, hogy segítsen a palisadesi tűzoltóknak. Eddig közel 38 ezer hektárnyi földet perzselt fel a tűzvész Los Angeles környékén. A Szövetségi Vészhelyzetkezelési Ügynökséghez (FEMA) szombat reggelig több mint 16 ezer segélykérelmet nyújtottak be.
Azóta egészen Brentwood városáig terjedt a tűz, ahol például Kamala Harris leköszönő alelnök is él. Los Angelesben több helyen ihatatlanná vált a csapvíz, mert szennyeződések kerülhettek a város vízrendszerébe.
Korábban megírtuk, hogy tizenegyre emelkedett a Los Angeles megyében szerda óta tomboló erdőtűz halálos áldozatainak száma. Eddig több mint 10 ezer ingatlan semmisült meg a tüzekben, és több mint 150 ezer embernek kellett elhagynia az otthonát. Több tucat hollywoodi híresség otthona is leégett, de még a NASA egyik laboratóriumát is evakuálni kellett a tűz miatt. A tűz megfékezését a nagy szél, a szélsőségesen száraz időjárás, a rossz látási viszonyok, az emberhiány és a térség elavult vízellátó rendszerei is hátráltatják.