„Elég rémálomszerű volt, egy kicsit olyan, mint az armageddon” – a pusztító tüzekkel küzdenek Kaliforniában

Legfontosabb

2025. január 9. – 17:26

frissítve

„Elég rémálomszerű volt, egy kicsit olyan, mint az armageddon” – a pusztító tüzekkel küzdenek Kaliforniában
Parazsat korbácsol az erős szél a Palisades tűzben Los Angeles nyugati részén 2025. január 7-én – Fotó: Ringo Chiu / Reuters

Másolás

Vágólapra másolva

Miközben a hét elején még extrémhideg téllel kellett megküzdenie az USA egyes államainak a keleti parton, addig a délnyugati Kaliforniában nehezen megfékezhető erdőtüzek alakultak ki a napokban. Az erős szél miatt gyorsan terjedő tüzek komoly fenyegetést jelentenek a világ szórakoztatóipari fővárosára, Los Angelesre is.

A tüzek miatt öt ember meghalt, csütörtökig több mint kétezer épületet értek el a lángok és több mint százezer embert kellett evakuálni. A természet senkit nem kímélt, még a világ legcsillogóbb városának leggazdagabb lakóit sem: hírességeknek is menekülniük kellett, és számos villa is leégett. A tűzoltók folyamatosan dolgoznak, de egyelőre még nem látszik, hogy mikor sikerülhet megfékezni a tüzeket.

Tűzoltók küzdenek a Palisades tűz lángjaival Los Angelesben – Fotó: Ringo Chiu / Reuters
Tűzoltók küzdenek a Palisades tűz lángjaival Los Angelesben – Fotó: Ringo Chiu / Reuters

Egész éves a tűzszezon

Kaliforniában nem ritka, hogy erdőtüzek alakulnak ki, de ezekre legtöbbször májustól októberig lehet számítani. David Acuna tűzoltó szerint az év ezen szakaszában rendkívülinek számít egy ilyen tűzvész. Arra pedig, hogy egy hónapon belül két ilyen tűzeset induljon, még soha nem volt példa Acuna szerint.

„Az elmúlt 30 évben csak két alkalommal volt nagyobb tűzvész januárban, és mégis itt vagyunk”

– mondta a BBC-nek. „Elképesztő, hogy az éghajlatváltozás és ezek a körülmények oda vezettek, hogy most jelentős veszélyhelyzetben vagyunk” – mondta Acuna.

Erdőtűzben kigyulladt lakóépületet locsolnak tűzoltók a kaliforniai Malibu óceánpartján 2025. január 8-án. // Idős betegeket evakuálnak egy pasadenai intézményből január 7-én – Fotó: Etienne Laurent / AP / MTI és Josh Edelson / AFP Erdőtűzben kigyulladt lakóépületet locsolnak tűzoltók a kaliforniai Malibu óceánpartján 2025. január 8-án. // Idős betegeket evakuálnak egy pasadenai intézményből január 7-én – Fotó: Etienne Laurent / AP / MTI és Josh Edelson / AFP
Erdőtűzben kigyulladt lakóépületet locsolnak tűzoltók a kaliforniai Malibu óceánpartján 2025. január 8-án. // Idős betegeket evakuálnak egy pasadenai intézményből január 7-én – Fotó: Etienne Laurent / AP / MTI és Josh Edelson / AFP

A kutatók úgy látják, hogy a mostani eset is a klímaváltozáshoz köthető. Kaliforniában évtizedek óta tartó szárazság uralkodott, amely nagyjából két évvel ezelőtt ért véget. A régió viszont nagyon meleg nyáron van túl, ami után nem jött enyhítő eső az elmúlt hónapokban. A szárazságot tetézte a Santa Ana széláramlat, ami Dél-Kalifornia belső részétől a part felé irányul. A Santa Ana az elmúlt 10 év legerősebb, 96-100 km/órás széllökéseit hozta a régióba, ami még súlyosabbá tette a helyzetet.

„Már nem tűzszezonról beszélünk. Tűzév van”

jelentette ki Gavin Newsom kaliforniai kormányzó egy keddi sajtótájékoztatóján.

A tüzek általában a hegyeken és magaslatokon indulnak el, de a szél miatt gyorsan átterjedtek a völgyekre, ahol többen élnek. A mostani tüzek kiindulásának pontos okait még vizsgálják. Bár a szél intenzitása szerdán csökkent, még mindig megnehezítette a tűzoltók munkáját. Az előrejelzések szerint péntekig tart a kifejezetten tűzveszélyes időjárás.

A Palisades tűz egy repülőgépből nézve január 7-én – Fotó: Mark Viniello / Reuters
A Palisades tűz egy repülőgépből nézve január 7-én – Fotó: Mark Viniello / Reuters

A helyzetet megnehezíti, hogy valójában több különböző tűz ég a város körül. Ebből kettőt már sikerült megfékezni, de szerdán újabbak gyulladtak.

  • Kedden a Palisades tűz volt az első, ami elindult. A lángokat egyelőre nem sikerült megfékezniük a tűzoltóknak. A tűz felégette Los Angeles Pacific Palisades városrészét is, ahol több híresség is lakik.
  • Az Eaton tűz Los Angeles északi részét sújtotta. Ez a második legnagyobb tűz a térségben.
  • A Hurst tűz San Fernandótól északra pusztít, kedd este kezdett égni.
  • A Lidia szerda délután tört ki a Los Angelestől északra fekvő Acton hegyvidéki területen. A hatóságok szerint a tüzet 40 százalékban sikerült megfékezni.
  • Szerdán újabb tűz indult el, Hollywood szívében. A Sunset néven emlegetett lángtömeg a Hollywood-felirat hegyoldalában indult el, és komoly fenyegetést jelent a belvárosra.

Az öt tűz csütörtök reggel összesen közel 11 hektáron égett. A legnagyobb két tüzet, az Eatont és a Palisades-t még nem sikerült megfékezni.

Erdőtűz emészt fel egy villát a kaliforniai Los Angelesben 2025. január 7-én. A Los Angeles-i Pacific Palisades lakónegyedben és a kaliforniai Pasadena közelében fekvő Altadenában számos épület lángol – Fotó: Ethan Swope / AP / MTI
Erdőtűz emészt fel egy villát a kaliforniai Los Angelesben 2025. január 7-én. A Los Angeles-i Pacific Palisades lakónegyedben és a kaliforniai Pasadena közelében fekvő Altadenában számos épület lángol – Fotó: Ethan Swope / AP / MTI

Csütörtökig több mint kétezer épület égett le vagy rongálódott meg, és több mint 130 ezer embert evakuáltak, illetve figyelmeztetésben részesítettek. A környéken legalább hat iskola leégett, köztük az a gimnázium is, ahol az 1976-os Carrie című ikonikus horrort forgatták. A legfrissebb hírek szerint több mint 200 ezer otthon és épület maradt áram nélkül. Több mint 10 millió ember számára továbbra is vörös figyelmeztetés van érvényben.

Az Eaton által érintett területeken három különböző épületben öt holttestet találtak. Anthony Marrone Los Angeles megyei tűzoltóparancsnok azt mondta, hogy bár a Palisades tűznek nem voltak halálos áldozatai, a tisztviselők sok sérültről tudnak a mentők és a tűzoltók, valamint a helyszínen maradó lakosság körében.

Szerdán az Eaton és a Palisades tüzeket nagyjából 2500 tűzoltó oltotta, de több százan érkeztek más államokból is besegíteni.

Hol a lángokat oltják, hol kimentik a lakosokat. „A tűzoltók itt a frontvonalon kimerültek. Látszik a szemükön, de nem mennek el, amíg nem lesz enyhébb a helyzet” – mondta Brent Pascua, tűzoltóparancsnok a CNN-nek szerdán. A Sunset esetében már vannak eredmények, mivel több területen is feloldották az evakuációs felszólítást.

Hollywood szíve is lángol

Miután szerdán elindult a Sunset tűz, Hollywood Hillben kitört a káosz. A BBC szerint az ikonikus Hollywood Boulevard, amelyen a hírességek csillagai is vannak, teljesen bedugult, mert egyesek a rossz oldalon vezetve próbáltak menekülni. Sokan maszkban voltak, de mások csak pulóverrel takarták el az arcukat, hogy levegőt kapjanak a füstben. Sokan táskákkal és bőröndökkel a kezükben próbáltak menekülni. Még olyanok is voltak, akik pizsamában menekültek, ami jól mutatja, hogy mennyire meglepetésként érte őket a tűz.

Az emberek nem nagyon tudták, hogy merre lennének biztonságban – számolt be a BBC helyszíni tudósítója. Amikor félreállt a kocsijával az utcán, az emberek őt kérdezgették, hogy nem tud-e valamit, hogy merre kéne menekülni. Egy tanácstalan helyi, Anna Waldman azt mesélte, hogy elment otthonról kutyát sétáltatni, amikor hazafelé menet megérezte a füstszagot. Akkor látta, hogy a tűz már az otthonától egy háztömbnyire ég. Összepakolt valamennyi ruhát és élelmet magának, valamint három kistestű kutyájának, majd menekülőre fogta. „Nem hiszem el ezt az egészet”- mondta a nő.

Los Angeles látképe az Eaton és a Palisades füstjén át január 8-án – Fotó: Patrick T. Fallon / AFP
Los Angeles látképe az Eaton és a Palisades füstjén át január 8-án – Fotó: Patrick T. Fallon / AFP

„Elég rémálomszerű volt, egy kicsit olyan, mint az armageddon” – mondta egy Los Angeles-i lakos az otthona körül kialakult helyzetről a BBC-nek. Tyler Bridges és felesége a hatóságok felszólítása ellenére is az otthonukban maradtak. Először a nagyon erős, több mint 130 km/órás szelek érték el a környéket, faágak szakadtak le, aztán a tűz is a közelbe ért, az égből pernye hullott alá. „A legrosszabb, hogy minél közelebb kerülsz a tűzhöz, annál sötétebb lesz” – mondta, és hozzátette, hogy az éjszaka nagyon félelmetes volt.

„Olyan volt, mint egy háborús övezetben” – mondta egy otthonából elmenekült lakos is. Többen egy pasadenai óvóhelyen beszéltek arról a BBC-nek, hogyan emésztették el a lángok az otthonaikat.

A tűz nemcsak az átlagembert érinti érzékenyen, hanem a legkiváltságosabb környékek lakóit is. Malibu és Beverly Hills körül is égnek a házak. Paris Hilton Instagram-sztoriban írta le, hogy nem is tudta, hogy lángra kapott a malibui háza, a tévé élő adásában látta meg először, ahogy lángol. Senkinek se kívánja az élményt – tette hozzá.

Más sztárok is menekülni kényszerültek otthonukból, köztük a Star Wars-színész Mark Hamill is. Hamill az Instagramon közzétett bejegyzésében azt írta, hogy 1993 óta ez a legszörnyűbb tűz Malibuban. Ő annyira az utolsó pillanatban menekült el, hogy a kocsiút két oldalán már kisebb tüzek égtek.

Pacific Palisades városrészt, ahol többek között Jennifer Aniston, Bradley Cooper, Tom Hanks, Reese Witherspoon, Adam Sandler és Michael Keaton is lakik, súlyosan érintette a tűz – írja a BBC. Billy Crystal, a Harry és Sally színésze is arról beszélt, hogy leégett feleségével közös otthona, ahol 1979 óta éltek. „Itt neveltük fel gyermekeinket és unokáinkat. A házunk minden egyes centiméterét szeretet töltötte ki. Gyönyörű emlékek, amelyeket nem lehet elvenni” – írta közleményében.

A Hollywood Reporter szerint számos hollywoodi produkció is kénytelen volt leállítani a forgatásokat, köztük a Grace Klinika és az NCIS felvétele is szünetel. Több film premierjét elhalasztják.

A filmakadémia az Oscar-jelölések bejelentését is elhalasztotta és meghosszabbította a szavazási időszakot, hogy az akadémia Los Angelesben élő tagjai több időt kapjanak szavazataik leadására.

A füstös levegő és az ivóvíz is mérgező lehet

Vannak azonban olyanok, akiknek sikerült megmenteniük otthonukat: az AP-nek nyilatkozó Jose Velasquez vízzel permetezte le családja altadenai otthonát, miközben körülöttük már égett a tűz. A házban működik a családja churrost sütő vállalkozása is, így a megélhetése is függött az oltás sikerétől. A szomszédai azonban nem voltak ilyen szerencsések. „Írtak az emberek, hogy áll-e még a házuk. Meg kellett mondanunk, hogy nem” – mondta Velasquez.

Teljesen leégett lakóház maradványai Los Angeles nyugati részén – Fotó: Daniel Cole / Reuters
Teljesen leégett lakóház maradványai Los Angeles nyugati részén – Fotó: Daniel Cole / Reuters

Máshol az egész közösség összefogott, hogy megmentsék a házakat. Gail, egy CNN-nek nyilatkozó altadenai lakos csak állt és nézte, hogy mikor terjed át a tűz a szomszédja házától az ő házára. Hiába tárcsázta a segélyhívót, fel se vették neki. „Nyilván nagyon elfoglaltak” – mondta a nő. Már égett a garázsa, amikor egyszer csak megjelent több civil, és oltani kezdték a házát.

„Nem tudom, kik ezek a fickók, akik most segítenek megmenteni a házamat, de nagyon hálás vagyok”

mondta. Az önkéntesek víztömlőket ragadtak, és kétségbeesetten próbálták kordában tartani a lángokat azzal, hogy locsolták Gail házának tetőszerkezetét és udvarát. Bár teljesen megóvni nem tudták, a ház állva maradt.

„Ez egy tragikus időszak Los Angeles történetében, de egy olyan időszak, amikor próbára tesznek bennünket, és kiderül, hogy kik vagyunk valójában” – mondta Jim McDonnell, Los Angeles rendőrfőnöke szerda reggel egy sajtótájékoztatón.

A BBC szerint a nyugtalanság és a lesújtó képek inkább Los Angeles belső részeire jellemzőek, ahol közvetlen fenyegetést jelentenek a lángok. A tüzektől távolibb külső városrészeken szerda este mindenki zavartalanul folytatta a napját, az éttermekben nyugodtan vacsorázgattak a helyiek. Pedig a tűz nemcsak a házakban tesz kárt, hanem az egész környéket súlyosan károsítja.

A tűzben leégett házak Los Angeles Pacific Palisades városrészében – Fotó: Agustin Paullier / AFP
A tűzben leégett házak Los Angeles Pacific Palisades városrészében – Fotó: Agustin Paullier / AFP

A Nature Communications nevű folyóiratban nemrégiben megjelent tanulmány szerint az erdőtüzek perzselő hője a talajban természetesen megtalálható fémeket rákkeltő légköri részecskékké alakíthatja át.

Anne Rimoin, a Kaliforniai Egyetem járványtani professzora a CNN-nek arról beszélt, hogy a tűz miatt megnő a levegő szennyezettsége, ami rövid távon azoknál is gondot okoz, akik nincsenek a tűz közelében. Altadenában 426-os levegőminőségi indexet mértek, ami meghaladja a légszennyezettségéről hírhedt Újdelhiben az elmúlt két napban tapasztalt legrosszabb levegőminőséget.

Erdőtűzben leégett otthonának maradványát nézi egy nő a kaliforniai Altadenában 2025. január 8-án – Fotó: Ethan Swope / AP / MTI
Erdőtűzben leégett otthonának maradványát nézi egy nő a kaliforniai Altadenában 2025. január 8-án – Fotó: Ethan Swope / AP / MTI

A professzor szerint a levegőminőség jelentős romlása főleg a krónikus betegséggel küzdőknek és a várandósoknak okoz nehézséget. „Ezek az apró részecskék nagy távolságba tudnak eljutni” – tette hozzá Rimoin. A füstben kavargó apró szemcsés anyagok megtelepedhetnek a tüdőben, és a véráramba is bejuthatnak. A szakértő arra kérte az embereket, hogy maradjanak otthon, tartsák zárva az ablakokat és az ajtókat, és ha lehet, működtessék a légkondicionálókat, valamint a légszűrőket. Azok, akiknek a szabadban kell tartózkodniuk, viseljenek N95-ös maszkot – tette hozzá.

A füst viszont még ott is elviselhetetlenül sűrű lehet, ahol nem ég a közvetlen közelben tűz. Hiába tartják be a szakértő tanácsait, az égéstermékek így is beszivároghatnak az otthonokba.

„Az összes szűrő be volt kapcsolva a házban, de úgy tűnt, semmi sem működik. Már nem kaptunk levegőt”

mondta Tony Espinoza, egy pasadenai lakos. Espinoza és családja inkább összepakolt, és elmenekültek az otthonukból a Las Vegas-i rokonaikhoz.

Az Eaton tűz Pasadénában január 7-én – Fotó: Mario Anzuoni / Reuters Az Eaton tűz Pasadénában január 7-én – Fotó: Mario Anzuoni / Reuters
Az Eaton tűz Pasadénában január 7-én – Fotó: Mario Anzuoni / Reuters

Pasadenában nemcsak a levegő, hanem az ivóvíz is káros kategóriába került: a város sürgős riasztást adott ki. Arra kérték a lakosságot, hogy ne fogyasszanak csapvizet, és az állatoknak is inkább palackozott vizet adjanak.

Ami a vízrendszert illeti, nem csak a csapvízzel van probléma: a hírek szerint egyes tűzcsapok kiszáradtak az oltás közben. Janisse Quiñones, a Los Angeles-i Víz- és Energiaügyi Hivatal vezetője később egy sajtótájékoztatón azt mondta, hogy 3 millió gallon (kb. 11,3 millió liter) víz állt rendelkezésre, amikor a Palisades tűz kitört. Az oltáshoz szükséges vízmennyiség azonban négyszerese volt annak, mint amennyire valaha is szükség volt korábban. A vízügy a vízvezetékekből és talajvízből pumpált át a rendszerbe, de még ez sem elég a Pacific Palisadesben lévő tartályok feltöltéséhez. Ennek az is lehet az oka, hogy a tűz megolvaszthatta a vízvezetékeket, így nem is volt elegendő bennük a víz.

Égő tűzcsap Altadenában január 8-án – Fotó: Josh Edelson / AFP
Égő tűzcsap Altadenában január 8-án – Fotó: Josh Edelson / AFP

John Fisher, a San Diegó-i tűzoltóság nyugalmazott zászlóaljparancsnoka szerint viszont Kalifornia világszinten élenjáró abban, ahogy a közösség és a hatóságok összefognak a tűz ellen. „Megcsináljuk. (…) Tegnap sokkal több tűz volt, mint ahány tűzoltó. Ez kezd megváltozni. A szél enyhül, további tűzoltók érkeznek, és mi kerülünk fölénybe” – mondta.

Kedvenceink