Egy orosz parlamenti képviselő szerint Magyarországon lehetne a Trump–Putyin-találkozó

2025. január 11. – 16:36

Másolás

Vágólapra másolva

Donald Trump megválasztott amerikai elnök csütörtökön bejelentette, hogy Vlagyimir Putyin találkozót kért tőle. Vlagyimir Dzsabarov, az orosz parlamenti felsőház, a Szövetségi Tanács külügyi bizottságának első elnökhelyettese már azt mondta a News.ru című orosz portálnak, hogy a két vezető Magyarországon is találkozhatna, mert Budapesten mindkét államfő biztonságban érezheti magát.

Dzsabarov szerint tényleg megvalósulhat a Trump–Putyin-találkozó, de a Kremlben még azért nem beszélnek róla, mert nincs időpont és helyszín – tudta meg a Parlamentszkaja Gazeta című orosz lap.

Az orosz parlamenti képviselő azt mondta, hogy egy ilyen találkozóhoz olyan helyszínt kell találni, ami politikailag semleges, és mindkét félnek komfortos. Dzsabarov szerint régebben Finnország alkalmas lett volna erre, de mióta NATO-tag lett, „rendkívül agresszívan viselkedik Oroszországgal szemben”. Dzsabarov arról is beszélt, hogy személy szerint Magyarországot javasolná.

„Orbán nagyszerű viszonyt ápol Trumppal, és jó kapcsolatban van Putyinnal. De a legfontosabb az, hogy mindkét vezető biztonságát szavatoljuk ezen a találkozón”

– indokolta az orosz képviselő, hogy miért lenne ideális helyszín a NATO-tag Magyarország. Dzsabarov ötlete miatt megkerestük Havasi Bertalant, a miniszterelnök sajtófőnökét és a Külgazdasági és Külügyminisztériumot is. Megkérdeztük, hogy tudnak-e ilyen találkozóról, és ha igen, érkezett-e bármelyik féltől felkérés a találkozó megszervezésére. Amint válaszolnak, frissítjük cikkünket.

Az viszont nem olyan biztos, hogy mindkét vezető biztonságát garantálni tudnák Magyarországon – legalábbis Putyinét nehezen. Az orosz elnök ellen még 2023-ban adott ki elfogatóparancsot a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC). Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban azt mondta, hogy ha Vlagyimir Putyin orosz elnök Magyarországra látogatna, akkor az elfogatóparancs ellenére magyar területen nem lehetne letartóztatni.

Hoffmann Tamás nemzetközi jogász szerint az Európai Unióban egyedülálló, nehezen megmagyarázható helyzet ellenére is érvényt kellene szerezni az elfogatóparancsnak. Szerinte az, hogy az ICC létrejöttét lehetővé tevő Római Statútumot Magyarország aláírta és ratifikálta, már jelzi, hogy az ICC részeseként Magyarország vállalja kötelezettségeit. Hoffmann azt mondta a Telexnek, hogy „a kihirdetés elmaradása nem akadályozná meg konkrét esetben az elfogatóparancs végrehajtását”. Emiatt csak a nemzetközi jog megsértésével lehetne Putyin biztonságát garantálni. A témával ebben a cikkben foglalkoztunk bővebben. Arról pedig itt írtunk, hogy miért fáj Putyinnak az elfogatóparancs.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!