Az ENSZ és Zuckerberg mást gondolnak a cenzúráról

2025. január 10. – 16:19

Másolás

Vágólapra másolva

A gyűlöletkeltő tartalmak szabályozása nem jelent internetes cenzúrát – állítja az ENSZ emberi jogi főbiztosa. Volker Türk nyilatkozata Mark Zuckerberg kritikájaként is érthető, miután a Meta vezér épp a napokban jelentette be, hogy fokozatosan – először az Egyesült Államokban – felszámolja a tényellenőrző programját. Zuckerberg ezt „a szólásszabadság helyreállításának érdekében” tett lépésként interpretálta, azt sugallva, hogy a tényellenőrzés elfogult cenzúrához vezetett. iIndezt úgy, hogy a tíz éve folyó programról szóló jelentéseiben a cég sosem tért ki visszásságokra, büszke volt a programra, amelynek működtetői ráadásul nem is cenzúráztak, hiszen a kifogásolt anyagokat csak egy jelzéssel látták el, az elérhetőségről már maga a Meta döntött. A CNN szerint Donald Trump üdvözölte Zuckerberg bejelentését, és szerinte valószínű, hogy a döntés mögött az áll, hogy korábban megfenyegette a Meta vezérigazgatóját.

A tényellenőrző programról, felszámolásának következményeiről ebben a cikkünkben olvashat. Egyesek szerint a Meta valójában Donald Trump győzelmének

„Az online térben engedélyezett gyűlöletbeszédnek és a káros tartalomnak a való életben is van következménye, az ilyen jellegű tartalom szabályozása pedig nem jelent cenzúrát” – idézte az MTI Volker Türk X-en tett bejegyzését, hozzátéve: a világszervezet továbbra is kiáll az online tartalmak közzétételéért való elszámoltathatóságért, összhangban az emberi jogokkal.

„Az utóbbi idők történései bebizonyították, hogy a közösségi hálózatoknak megvan a képességük a gyűlöletkeltésre, konfliktusok szítására és fenyegethetik a biztonságot is” – jelentette ki a főbiztos, aki szerint a szólásszabadság akkor érvényesül teljes mértékben, ha mindenki meg tud szólalni, a szabályozatlan online terekben viszont néhány hangot elhallgattatnak, különösen azokét, akiket egyébként is rendszeresen marginalizálnak.

Az ENSZ X-en és a Meta felületein való jelenlétével kapcsolatban Michele Zaccheo, a világszervezet egyik szóvivője Genfben azt mondta, az ENSZ „folyamatosan értékeli és vizsgálja ezeket az online tereket”, és egyelőre nem tudják megmondani, mi lesz a megfigyelések eredménye.

„Jelenleg még mindig úgy gondoljuk, fontos, hogy jelen legyünk ezeken a felületeken azért, hogy bizonyítékokon alapuló információkkal szolgálhassunk” – jelentette ki.

A sajtótájékoztatón részt vevő Margaret Harris, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szóvivője hozzátette, hogy a WHO szintén fontosnak tartja a hiteles egészségügyi információk közzétételét, és ezt ott kell megtenniük, ahol az emberek leginkább rákeresnek.

„Ezért minden felületen ott leszünk, amennyire csak lehet” – szögezte le.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!