Egy baráti ország kampányába avatkoztak be: háborog Elon Musk cikkén a német politika

2024. december 29. – 22:16

Másolás

Vágólapra másolva

Sorra reagálnak a német politikusok Elon Musk véleménycikkére, aki egy német lapban arról írt, hogy szerinte a populista és bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak (AfD) nevű párt Németország utolsó reménysugara. Németországban február 23-án tartanak előrehozott parlamenti választást.

A jobbközép Kereszténydemokrata Unió (CDU) kancellárjelöltje, Friedrich Merz „támadónak és rátartinak” nevezte az amerikai techmilliárdos írását, aki Donald Trump leendő kormányában is fontos szerepet kap. A CDU vezetője a Funke médiacsoport újságjainak adott nyilatkozatában azt mondta: a nyugati demokráciák történetében nem emlékszik hasonló esetre, amikor egy baráti ország választási kampányába így beavatkoztak volna. „Képzeljük csak el egy pillanatra az amerikaiak – jogos – reakcióját, ha egy neves német üzletembernek a New York Timesban jelenne meg az amerikai elnökválasztási kampányban egy kívülálló megválasztása mellett érvelő, hasonlóan egyoldalú cikke ” – mondta Merz a Tagesschau összefoglalója szerint.

Saskia Esken, a német szociáldemokraták (SPD) társelnöke szerint a demokrácia ellenálló és nem megvásárolható. „Bárki, aki kívülről próbálja befolyásolni a választásainkat, bárki, aki egy olyan antidemokratikus, emberellenes pártot támogat, mint az AfD, akár államilag szervezett befolyásról van szó Oroszországból, akár Elon Musk és milliárdos barátai koncentrált pénzügyi és médiahatalmán keresztül a Springer igazgatótanácsában, számítania kell a mi kemény ellenállásunkra” – mondta. A politikus ezzel a Springer kiadót is bírálta, mivel Musk cikkét a hozzá tartozó Welt vasárnapi kiadása, a Welt am Sonntag hozta le.

A techmilliárdosoknak vagy a kínai állami vállalatoknak lehetőségük van arra, hogy platformjaikkal és sok pénzükkel aláássák a demokratikus diskurzusunkat – ezt Andreas Audretsch, a Zöldek kampányfőnöke mondta. Audretsch szerint Elon Musk ezt „kéz a kézben próbálja megtenni az AfD-ben lévő szélsőjobboldaliakkal”, ami veszélyt jelent a demokráciára és a véleményszabadságra.

Veronika Grimm közgazdász ezzel szemben a nyílt vita híve az AfD-ről és az általa felvetett kérdésekről. A szakértő a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak adott nyilatkozatában azt mondta: szerinte a most kirobbant vita tulajdonképpen jó, mert most mindenkinek politizálnia kell, nincs értelme elfojtani a vitát az AfD-ről és annak témáiról.

Elon Musk cikkében arról írt, hogy szerinte az AfD „politikai realizmust képvisel, amely sok németnek szimpatikus, akik úgy érzik, a hatalom nem törődik az ő aggodalmaikkal”. Azt írta: „A párt aktuális problémákkal foglalkozik a politikai korrektség nélkül, amely gyakran elhomályosítja az igazságot.” A milliárdos szerint az AfD szem előtt tartja a német kultúra megőrzését, és a biztonságot helyezi előtérbe a bevándorlási politikájában. „Németország hagyományos pártjai kudarcot vallottak. Politikájuk ára a gazdaság stagnálása, a társadalom felbolydulása és a nemzeti identitás elhomályosodása lett” – fejtette ki Elon Musk.

Szombaton Jens Spahn volt egészségügyi miniszter, a kereszténydemokrata CDU politikusa az Elon Musk által megvásárolt X-en válaszolt. „Az AfD ki akar lépni a NATO-ból, újra akarja indítani az Északi Áramlat 2-t, USA-ellenes, Putyin-párti és Oroszország-barát. Az Egyesült Államok tényleg egy Oroszország felé forduló Németországot akar?” – írta a politikus, aki hozzáfűzte, hogy az AfD ellenezte a németországi Tesla-gyár építését is.

A cikknek helyt adó Welt véleményrovatának szerkesztője az írás megjelenése után benyújtotta felmondását. Musk cikke mellett megjelent a lap leendő főszerkesztőjének, Jan Philipp Burgardnak a véleménycikke is, amelyben némileg szembement Musk álláspontjával: „Musk helyesen látja a helyzetet, de a következtetése, mely szerint csak az AfD mentheti meg az országot, teljesen téves” – írta. Burgard szerint „az AfD veszélyt jelent az értékeinkre és a gazdaságunkra. Egy zseni is tévedhet.”

A lap más munkatársai is szembehelyezkedtek Muskkal a közösségi médiában. Ulf Poschardt, a lap távozó főszerkesztője és utódja, Jan Philipp Burgard azzal indokolták Musk cikkének megjelentetését, hogy az amerikai milliárdos szövege „nagyon tanulságos”. „A demokrácia és az újságírás a véleményszabadságon alapul. Ehhez hozzátartozik az is, hogy a polarizáló álláspontokat képesek legyenek kezelni és újságíróként keretezni” – írták állásfoglalásukban.

A szociáldemokrata Saskia Esken méltatta a Welt szerkesztőinek magatartását, akik tiltakoztak a cikk megjelenése ellen. A politikusa azt mondta: „A vita és az olykor kemény reakciók, amelyeket a cikk megjelenése a szerkesztőségben is kiváltott, reményt adnak független médiánk és demokráciánk ellenállóképességére.”

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!