Befolyásos család sarja hátfájdalommal, aki csodálta az Unabombert – ezt tudni a manhattani gyilkosság gyanúsítottjáról
2024. december 11. – 16:07
„Sértés az amerikai nép intelligenciájára, és arra nézve, amit az életükben minden nap megtapasztalnak” – nagyjából ezt lehetett hallani, amikor Luigi Mangione kiabálni kezdett az épület előtt álló újságírók felé, miközben bevezették a kedden tartott bírósági meghallgatására. A UnitedHealthcare amerikai egészségbiztosító vezetőjének megölésével vádolt 26 éves férfi küzd az ellen, hogy Pennsylvaniából kiadják New York államba.
Az ügyében döntő bíró megtagadta, hogy óvadék ellenében szabadlábon védekezhessen. Pennsylvania államnak most 30 napja van arra, hogy New York állam kormányzója egy kormányzói letartóztatási paranccsal hivatalosan kérvényezze tőlük a férfi kiadatását. Ez a folyamat több hetet is igénybe vehet. Mangione addig egy pennsylvaniai állami börtönben marad.
A nagy vihart kavart, egy héttel ezelőtti merénylet elkövetésével vádolt férfit Altoona város egyik McDonald's éttermében fogták el hétfőn, miután az egyik vendég felismerte. Amikor a kiérkező rendőrök megkérdezték a nekik egy hamis igazolványt mutató férfit, hogy járt-e mostanában New Yorkban, remegni kezdett. Majd végül elárulta a valódi nevét: Luigi Mangione.
Táskájában egy 3D-s nyomtatóval készült fegyvert és hangtompítót, valamint éles lövedékeket találtak, és egy kézzel írt kiáltványt, amiben az amerikai egészségügyi rendszert kritizálta. Még aznap este vádat emeltek ellene a nála talált fegyver, valamint a hamis igazolvány miatt Pennsylvaniában, majd Brian Thompson megölése miatt New Yorkban. A New York-i ügyészség vádirata szerint Mangionénál letartóztatásakor írásos vallomást is találtak, amiben beismerte bűnösségét.
Sokak szemében hőssé vált
A letartóztatása után készült belső rendőrségi jelentés szerint a „saját magára egyfajta hősként tekintő” férfi szimbolikus tettnek tartotta a legnagyobb amerikai egészségbiztosító vezetőjének megölését, amivel szerinte a korrupt egészségügyi rendszernek adott egy pofont – írta a New York Times. A lap birtokába jutott jelentés szerint a rendőrök aggodalmuknak adtak hangot, amiért sokan ünnepelték Thompson megölését, és egy olyan mártírként tekintenek Mangionéra, akinek a példáját megpróbálhatják követni. A helyi rendőrök fenyegetéseket kaptak Mangione letartóztatása után.
A gyilkosság után sokan hősként kezdték el tisztelni az akkor még ismeretlen merénylőt, jól mutatva, hogy az amerikai közvélemény milyen rossz véleménnyel van az ország egészségügyi rendszeréről. A közösségi oldalakon többen ünnepelték a vezérigazgató megölését, vagy az egészségbiztosítókat szidalmazó szarkasztikus hozzászólásokkal reagáltak a merényletre.
Amatőr internetes nyomozók nem voltak hajlandóak segíteni a hatóságoknak. New Yorkban pár nappal a gyilkosság után hasonmásversenyt tartottak, és sokan azon olvadoztak, hogy milyen jóképű a tettes a kiadott képeken. A gyilkoson látott kabát hiánycikké vált. Az internetes boltokat ellepték a merénylet helyszínén talált lövedékeken lévő szavakkal – amik arra utalnak, milyen taktikákkal próbálnak kibújni az amerikai egészségbiztosítók a kezelések kifizetése alól – ellátott pólók, bögrék és baseballsapkák, és dalokat is írtak róla. Közben egy 2010-es, az amerikai egészségügyi rendszert kritizáló könyv, aminek címében hasonló szavak szerepelnek, az Amazon eladási listájának második helyére került.
A McDonald’s éttermet, ahol elfogták, negatív értékelésekkel árasztották el a Google-ön és a Yelp étteremértékelő oldalon, miközben a közösségi oldalakon nagy sikert aratott egy hamis Burger King hirdetés, amiben azzal reklámozta magát a McDonald's legnagyobb riválisa, hogy „mi nem vagyunk besúgók”. Ügyvédje arról is beszélt, többen is felajánlották, hogy fizetik Mangione ügyvédi költségeit.
Prominens, befolyásos család sarja
Az amerikai sajtó hamar kiderítette, hogy a Baltimore-ban felnőtt 26 éves férfi egy tehetős család sarja, aki kitűnő tanulóként végzett egy helyi magániskolában, majd a Pennsylvania Egyetemen. Ismerősei rendkívül intelligens és barátságos emberként írták le, aki szívesen osztotta meg élményeit utazásairól és olvasmányairól a közösségi médiában.
A sajtónak nyilatkozó barátait sokkolta letartóztatásának a híre, mert nem olyan emberként ismerték meg, aki képes lenne ilyen erőszakra, még ha egyik közösségi oldalán csodálattal is írt az Unabomberként ismertté vált Ted Kaczynski kiáltványáról, amiben erősen kritizálta a modern társadalmat, és közölte, van, amikor a békés tüntetések nem vezetnek semmilyen eredményre.
Luigi Mangione Maryland állam egyik befolyásos családjába született, amit a Wall Street Journal „ismert olasz–amerikai klánként” jellemzett a róla szóló cikkében. A család vagyonát a merénylő nagyapja, a 2008-ban meghalt Nicholas „Nick” Mangione Sr. Alapozta meg. A főleg ingatlanokkal foglalkozó üzletember és felesége több, Baltimore közelében található country club tulajdonosa volt, és a családnak több ingatlanfejlesztéssel foglalkozó cége is van. 2003-ben meghalt nagyanyja tagja volt a baltimore-i operaház igazgatótanácsának, valamint egy katolikus nőszervezet elnökeként is tevékenykedett.
A Mangione családnak emellett van egy politikai értelemben konzervatív műsorokat sugárzó rádióadója, a WCBM. Luigi Mangione egyik unokatestvére, Nino Mangione politikai pályára lépett, a marylandi képviselőház tagja.
A családnak van egy egészségügyi szolgáltatócége is, apja a Lorrien Health Services tulajdonosa, írta a New York Times. A családot egy helyi rádiós jellemzése szerint „nagy tisztelet övezi és prominens családnak számít” Baltimore környékén a vagyonának és jótékonykodásának köszönhetően. A családi alapítványon keresztül katolikus szervezeteket, főiskolákat és a művészetet támogatják, írta a Politico.
Magániskola és elitegyetem
Az általános iskola felső tagozatait, valamint a középiskolát Luigi Mangione egy száznál is több éve létező elit fiúiskolában, a Gilman Schoolban végezte. Az iskola híres végzősei között volt Maryland állam egyik kormányzója, valamint egy szenátor és egy képviselő is. Mangione annyira kitűnő eredményt ért el, hogy ő mondhatta el a végzős évfolyam búcsúbeszédét, aminek a felvétele letartóztatása után elérhetetlenné vált a YouTube-on. Beszédében megköszönte családjának, hogy abba az iskolába íratták be, pedig „ez nem kevés pénzbe került”. Az amerikai sajtóban megjelent beszámolók szerint az éves tandíj jelenleg 37 690 dollár (kb. 14,6 millió forint).
A középiskolában programozás kezdte el érdekelni. Játékfejlesztéssel akart foglalkozni, és az iskola robotikai klubjának egyik vezetője volt. Emellett gyakornokként dolgozott a baltimore-i székhelyű Firaxis játékfejlesztőnél, ahol a cég legismertebb játéka, a Civilization 6 hibáinak javításában vett részt. A középiskola után a Pennsylvania Egyetem hallgatója lett, ahol számítástechnika és matematika szakon végzett 2020-ban. Tanulmányai eredményei annyira jók voltak, hogy beválasztották egy olyan diákszövetségbe, ahova csak a legjobb diákok nyernek felvételt.
Kedves és nagyon okos
Az amerikai sajtónak nyilatkozó volt osztálytársai és ismerősei mind rendkívül intelligens és kedves emberként írták le, aki előtt nagy jövő állt. Mind nagyon megdöbbentek, amikor letartóztatták a nagy vihart kavart gyilkosság gyanújával. „Nagyon éles eszű és élénk volt, teli élettel” – mondta róla a Washington Postnak az iskola egyik tanára, akit teljesen letaglózott a férfi letartóztatásáról szóló hír, mert a gyilkosság annyira nem illett rá arra a fiúra, akit ott megismert. Az ABC Newsnak a Mangionéval együtt végzett Minjun Kim azt mondta, hogy ő volt a legutolsó ember, akiről ilyesmit feltételezett volna. „Hihetetlenül intelligens, szerény és kedves” embernek ismerte meg, aki előtt fényes jövő állt.
„Nagyon okos volt, nagy matekos, aki nagyon sokat olvasott” és keményen dolgozott, mondta a New York Timesnak a 26 éves Freddie Leatherbury, aki szerint Mangionét mindenki kedvelte. Egy iskolai barátja szerint barátságos ember volt, valószínűleg a legokosabb diák az egész iskolában, aki nem foglalkozott különösebben a politikával.
Évfolyamtársai „jó gyerekként” emlékeztek vissza rá, egy „kedves és okos fickóként”, akinek nem voltak ellenségei. Nem véletlen, hogy ő mondhatta el a búcsúbeszédet, mondta az NBC televíziónak egyikük. Egyetemi évfolyamtársai is „teljesen normális fickóként” jellemezték, aki beleillett az egyetemi diákszövetségekbe.
Leatherbury először azt hitte, hogy csak viccelődnek, amikor egy középiskolás barátaival közös groupchatben meglátta a hírt,
mondta a Wall Street Journalnek. Az amerikai sajtónak nyilatkozó ismerősei is hasonló döbbenetről számolt be letartóztatása hallatán. „Azt hittem, egy másik Luigi Mangione lesz” – mondta a CBS Newsnak egyikük, aki szerint nem valószínű, hogy valamilyen mentális probléma állna a történtek hátterében. „Nem gondolom, hogy őrült lenne” – tette hozzá egy másik volt évfolyamtársa, aki reméli, hogy Mangione nyilvános tárgyaláson tárhatja fel, hogyan történt az egész.
Egészségügyi probléma
Mangione 2022-ben Hawaiira költözött, ahol a Surfbreak nevű közösség tagjaként élt. Bár korábban focizott és birkózott is, az őt a közösségbe felvételiztető férfi szerint Mangione ekkor már hátfájdalmakra panaszkodott, írja a CNN. A Surfbreak Wall Street Journalnak nyilatkozó szóvivője szerint a krónikus hátfájása az egész életére rányomta a bélyegét, nem tudott rendesen sportolni és szeretkezni sem.
A fájdalom „árnyékként követte”, és mindig a feje felett lebegett, ami Mangione hangulatára is kihatott, mondta Josiah Ryan.
A helyen vele együtt lakó R. J. Martin a CNN-nek felfoghatatlanként jellemezte, hogy ő követte el a manhattani gyilkosságot. Őt is sokkolta a letartóztatás híre. Elmondása szerint Mangione nagyon barátságos és figyelmes volt, mindenkivel jó kapcsolatot ápolt, és „valamennyire vezér” volt. Soha nem beszélt fegyverekről és erőszakról, nem volt erőszakos ember. Amikor az ott lakó emberek a kapitalizmusról, vagy az amerikai egészségügyi rendszerről beszéltek, nem tűnt úgy, hogy különösebb problémája lenne ezekkel, vagy dühös és mérges lenne, mondta Martin.
Mangione 2023-ban egy műtét miatt elutazott Hawaiiról. Az X közösségi oldalán látható coverfényképen egy röntgenfelvételt lehet látni egy gerincről, amiben fémtárgyak vannak. Az amerikai sajtóban megjelent beszámolók szerint az egy olyan gerincműtétet mutat, amikor csavarokkal húznak össze két csigolyát, hogy egy fájdalmas elváltozást kezeljenek vele. Feltehetően spondylolisthesis, azaz csigolyaelcsúszás kínozhatta. Egy, a CNN által hozzá kötött Reddit-felhasználó azt írta, hogy korábban Lyme-kóros is volt, valamint agyködtől szenvedett az egyetem alatt. Ez egy olyan állapot, amikor valaki nehezen tud koncentrálni, gondolkodni, az agya eltompul.
Mangione rendszeresen tartotta a kapcsolatot a családjával és ismerőseivel, és folyamatosan posztolt közösségi oldalaira. (Letartóztatása után a Facebook és az Instagram törölte az oldalait, csakúgy, mint a YouTube, de X-oldala a cikkünk írásakor még elérhető volt.)
Fél évvel a gyilkosság előtt azonban eltűnt.
Az X-en többen is ráírtak, kérdezve, hogy mi van vele, mert hónapok óta nem tudnak róla semmit. Október 30-n egy felhasználó azt üzente neki, hogy a családja is keresi, egy másik pedig arról érdeklődött, hogy ígéretéhez híven ott lesz-e az esküvőjén.
Kiáltványt írt és az Unabombert csodálta
A rendőrség közlése szerint letartóztatásakor egy kézzel írt kiáltvány is találtak, amelyben az amerikai vállalati világ elleni haragját fejezte ki, többek között azzal a kijelentéssel: „Ezek a paraziták megérdemelték”. A rendőrség talált nála egy spirálfüzetet is, amiből több minden kiderül indítékairól, és arról, hogyan készült fel a merényletre, és azt hogyan hajtotta végre.
A háromoldalas kiáltványt Ken Klippenstein amerikai tényfeltáró újságíró tette közzé, hozzátéve, hogy az eljutott a nagy amerikai lapokhoz és televíziókhoz, de azok nem hozták nyilvánosságra. A szöveg elején felelősséget vállalt a gyilkosságért, hozzátéve, hogy megkíméli a hatóságokat a hosszú nyomozástól, és közölte, hogy egyedül követte azt el. A kiáltványban kikelt az amerikai egészségügyi rendszer ellen, megnevezve a UnitedHealthcare-t, kiemelve, hogy míg az egyik legnagyobb amerikai cég bevételei nőttek, az amerikaiak várható élettartalma csak csökkent. Kijelentette, hogy a cégek túl hatalmasok lettek, és kizsigerelik az országot a profitért, mert az amerikaiak hagyják, hogy ezt megússzák.
A közösségi oldalait átnéző amerikai sajtó beszámolói szerint Mangione előszeretettel foglalkozott különböző társadalmi problémákkal. Az ABC News értesülései szerint a nyomozók vizsgálják Mangione GoodReads profilját is, azon is indíték után kutatva. Az amerikai sajtóban megjelent információk szerint a könyvajánlós alkalmazásban különösen az szúrt szemet, hogy nagyon dicsérte az Unabomberként ismertté vált Ted Kaczynski kiáltványát.
Mangione áldozatát, Brian Thompsont hétfőn temették el szűk családi körben.