Huszonkilenc embernek adott kegyelmet a belarusz elnök, de nincsenek köztük ismert ellenzékiek
2024. december 10. – 11:55
Alekszandr Lukasenko belarusz elnök hétfőn 29 politikai foglyot részesített elnöki kegyelemben, miközben emberi jogi csoportok a hatóságok által elkövetett újabb elnyomási hullámról számolnak be az országban – jelentette az AP hírügynökség.
A belarusz hatóságok nem hozták nyilvánosságra a szabadon bocsátottak névsorát, de közölték, hogy 11 nő és 18 férfi tartozik közéjük. Több mint felük krónikus betegségekkel vagy fogyatékossággal él. „Mindannyian megbánták cselekedeteiket, és a kegyelemért fordultak az államfőhöz” – írta közleményében a belarusz elnöki hivatal.
Az elengedettek között azonban nincsenek jelentős ellenzék szereplők, akik közül sokan már több mint egy éve nem adtak életjelet magukról. Közéjük tartozik a Nobel-békedíjas Alesz Bjaljackij, valamint Sziarhej Cihanouszki, aki 2020-ban Lukasenko kihívója lett volna az elnökválasztáson, de még a választás előtt börtönbe került.
Nem részesült kegyelemben Viktar Babaryka sem, aki szintén a 2020-as választások előtt vált népszerűvé, valamint az ellenzéki aktivista Mikola Sztatkevics és az ügyvéd Makszim Znak, akik 2023 vége óta nem érintkeztek a külvilággal.
De hónapok óta nem adott magáról életjelet a bebörtönzött belarusz ellenzéki aktivista, Marija Kolesznyikova sem. Utoljára 2023 februárjában írt a börtönből, azóta se a családja, se a barátai nem tudták vele felvenni a kapcsolatot. Az utolsó információ róla, hogy a rabtársai hallották, amint orvosi segítségért könyörgött a cellájában
A mostani bejelentés már a hetedik csoportos kegyelem az elmúlt hat hónapban, összesen 178 politikai foglyot engedtek szabadon. A belarusz Vjaszna emberi jogi csoport szerint a kegyelmet kapók többsége a 2020-as, széles körben csalásnak tartott elnökválasztást követő tömeges tüntetések során került börtönbe.
Pavel Sapelka, a Vjaszna szóvivője szerint azonban az újabb elnyomások árnyékában ezek az intézkedések ellentmondásos üzenetet küldenek a Nyugatnak. „Kétszer annyi embert zárnak börtönbe, mint ahányat szabadon engednek” – mondta Sapelka. „Az elnyomás Belaruszban tovább fokozódik.”
A politikai foglyoknak a belarusz börtönvilág maga a pokol. Nem találkozhatnak ügyvédeikkel és családtagjaikkal, és gyakran megfosztják őket az orvosi ellátástól. A Vjaszna szerint 2020 óta legalább hét politikai fogoly halt meg a börtönben.