Ha New York tele van kamerákkal, akkor miért nem tudták (még) beazonosítani a cégvezér gyilkosát?

2024. december 7. – 11:35

Másolás

Vágólapra másolva

Bár New York tele van kamerákkal, a gyilkos beazonosítása mégis rendkívül nehéz – írja a CNN egy olyan cikkben, amely arra keresi a választ: ha New York tele van utcai kamerákkal, akkor miért olyan nehéz a hatóságoknak beazonosítaniuk Brian Thompson, az egyik legnagyobb amerikai egészségbiztosító vállalat vezérének gyilkosát?

A gyilkos személye egyelőre ismeretlen, a motivációjára csak abból lehet következtetni, hogy az amerikai média szerint a töltényhüvelyekre az angol deny (visszautasít), defend (megvéd) és illetve a szövegkörnyezettől függően több jelentéstartalommal rendelkező „depose” (ami jelenthet tanúskodást is) szavakat vésték.

A férfi szinte minden közterületen maszkot viselt, és kapucnit húzott a fejére, így eltakarta az arcát. A CNN szerint ez megnehezíti a nyomozók munkáját, mivel az arcfelismerő rendszerek nem képesek biztonsággal beazonosítani egy olyan személyt, akinek az arca nem látszik jól a felvételeken.

A rendőrség a kameraképek segítségével próbálja azonosítani a tettest – Fotó: Mike Segar (Reuters)
A rendőrség a kameraképek segítségével próbálja azonosítani a tettest – Fotó: Mike Segar (Reuters)

A helyzetet súlyosbítja, hogy New York hatalmas, több ezer kamera figyeli a város minden zugát.

A nyomozóknak órákba, napokba, sőt hetekbe telhet, mire a rendkívül hosszú videóanyagot átvizsgálják, hogy így derítsék fel a férfi mozgását a városban.

Az egyes felvételek között sokszor az is nehézséget okoz, hogy a kamerák felbontása nem elegendő ahhoz, hogy a férfi arcát egyértelműen azonosítani lehessen.

Bár az arcfelismerő technológia az egyik legmodernebb nyomozati eszköz, nem mindig képes biztos eredményt adni.

A CNN szerint a gyilkos például nem szerepelhet a bűnügyi adatbázisokban. Márpedig az arcfelismerés alapvetően úgy működik, hogy a rendőrség az adott személy képét összeveti az adatbázisokban található felvételekkel. Ha azonban a gyilkos nem szerepel ezekben a nyilvántartásokban, akkor az arcfelismerés sem vezet sikerre.

A hatóságok nemcsak a gyilkosság helyszínén készült felvételeket elemzik, hanem igyekeznek visszakeresni a férfi minden lépését New Yorkban, ahol 10 napig tartózkodott. Az ilyen videók rendszerezése időigényes, hiszen nem csupán a gyilkosságot követő menekülési útvonalat, hanem a férfi mozgását az egész városban próbálják rekonstruálni.

A rendőrségnek tehát minden egyes nyilvános helyszínről készült felvételt át kell néznie, hogy összeállíthassák a gyilkos pontos mozgását, amely lehetővé teheti számára, hogy a nyomozók kiszűrjék a gyanús elemeket. Ugyanakkor, mivel a férfi éppen azért viselt maszkot és kapucnit, hogy elrejtse kilétét, ez tovább bonyolítja a helyzetet.

A telefonja és más digitális bizonyítékok is kulcsszerepet játszhatnak a nyomozásban, de az elektronikus adatok kinyerése is komoly kihívást jelent.

A telefonok titkosítása, illetve az egyes modellek és operációs rendszerek különböző védelmi mechanizmusai megnehezítik a telefonok feltörését. Még ha sikerül is hozzáférni a telefonhoz, a titkosított tartalmak, mint például az üzenetek, gyakran lehetetlenné teszik a teljes információk kinyerését – derül ki a CNN cikkéből.

Továbbá a gyilkos előre átgondolta a bűncselekményét és a menekülését, így nemcsak a közterületeken, hanem a környező parkokban sem vonta magára a figyelmet. Például alig néhány perccel a gyilkosság után a Central Parkban jelent meg, ahol további kamerák figyelték mozgását. Azonban a park hatalmas, és a terep változatos, így nem könnyű követni a férfi nyomait.

Az egyik legnagyobb probléma, hogy a kamerák rögzítettek ugyan minden fontos pillanatot, de a videók többsége nem elég tiszta ahhoz, hogy egyértelműen azonosíthassák a férfit.

A Thompson-gyilkosságról itt írtunk bővebben.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!