Pénteken már szavazhatnak az elnök elleni impeachmentről Dél-Koreában
2024. december 4. – 14:30
frissítve
Pénteken vagy szombaton szavazhatnak az elnök elleni alkotmányos vádeljárásról (impeachment) a dél-koreai parlamentben, miután Jun Szogjol kedden pár órára statáriumot hirdetett Dél-Koreában.
Alkotmányos vádeljárást tisztviselők ellen indíthatnak hivatali kötelezettségszegés miatt. Jun katonai igazgatás bevezetésére tett kísérlete heves tiltakozást váltott ki Dél-Koreában. A hideg időjárás ellenére ezrek tüntetnek Szöulban, a demonstrálók a fővárosban található elnöki hivatalhoz tartanak, és az elnök lemondását követelik.
Szerdán az ellenzéki pártok képviselői lemondásra szólították fel az elnököt. Közben Han Donghun, a hatalmon lévő Polgári Erő Pártjának elnöke a védelmi minisztert és Jun kabinetjét is arra kérte, hogy mondjanak le. A dél-koreai védelmi minisztérium közölte, hogy Kim Dzsonghjon kész megválni a pozíciójától.
Az ellenzéki pártok képviselői azt ígérték, hogy akkor is alkotmányos vádeljárást indítanak az elnök ellen, ha Jun lemond. A dél-koreai 300 fős parlamentben többségben lévő liberális ellenzék (Demokratikus Összefogás Párt) képviselői korábban jelezték, hogy vagy azonnal lemond az elnök, vagy vádat fognak emelni ellene. Szerintük a statárium bejelentése „egyértelműen sérti az alkotmányt. Nem volt semmilyen oka arra, hogy ezt kijelentse”. A sikeres elszámoltatáshoz az ellenzéknek kétharmados többségre is szüksége van a törvényhozásban, és bár ők vannak többségben, így is szükségük lenne olyan képviselőkre, akik Jun pártjából csatlakoznak hozzájuk.
Jun Szogjol dél-koreai elnök katonai igazgatás bevezetéséről döntött kedd este. Utoljára 44 éve volt erre példa az országban. A dél-koreaiakat teljesen váratlanul érte az elnök döntése, és teljes bizonytalanság lett úrrá az embereken. A parlament épületét rendőrök zárták el, majd nem sokkal később a hadsereg egységei is megjelentek, miközben a képviselők oda rohantak. Az épületnél tüntetők százai jelentek meg, miután az elnök döntése az ország modern demokratikus történelmében az eddigi legnagyobb zűrzavart okozta.
Pár órával azután, hogy az elnök kihirdette a statáriumot, Jun Szogjol kabinetje megszavazta annak feloldását. A lépést azután tette, hogy a parlamentben többségben lévő ellenzéki Demokratikus Összefogás Pártja eljárást indított magas rangú ügyészek ellen, valamint elutasította a költségvetési törvényt.
Jun ekkor azt írta, „tegnap este 11-kor azzal a határozott szándékkal hirdettem ki a statáriumot, hogy megmentsem az országot attól, hogy az államellenes erők veszélybe sodorják az állam alapvető funkcióit és lerombolják a liberális demokrácia alkotmányos rendjét. Ennek ellenére a nemzetgyűlés követelésére visszavontam azokat a csapatokat, amelyeket a statárium kihirdetése miatt rendeltek ki.” Jun szerint „az észak-koreai kommunista erők jelentette veszély elleni védekezés”, valamint „államellenes elemek kigyomlálása” miatt kellett bevezetni a katonai igazgatást. A statáriumról bővebben itt írtunk.