A háború legnagyobb dróntámadását indította Oroszország az ukrán energiaellátás ellen
2024. november 27. – 11:58
Ritka eset: az orosz hadsereg beismerte, hogy egy különlegesen fontos légvédelmi rendszerét megsemmisítették az ukránok egy amerikai ATACMS rakétával Kurszk térségében – írja a BBC News. Az ukrán fél csak annyit közölt egy nappal korábban, hogy kurszki célpontokat támadott. Mindez azután történt napokkal, hogy az Egyesült Államok engedélyezte egyes fegyverei orosz hátország elleni használatát – csak bizonyos területeken és csak katonai célpontok ellen.
Ez az észak-koreai katonák háborúba való bevonására adott válasz volt Ukrajna szövetségesei részéről (a britek és franciák is megengedték bizonyos rakétáik orosz terület ellen való felhasználását). Az ukránok egyszer már be is vetették az ATACMS-eket egy orosz bázis ellen. Az oroszok erre válaszul már a múlt héten bevetették egyik ballisztikus rakétájukat, az Oresnyiket Dnyipró városa ellen.
Azonban az orosz SZ-400-as légvédelmi rendszer – amit az amerikai Patriottal egyenértékűnek vélnek a szakértők – megsemmisülése új szint. Az orosz védelmi minisztérium szerint az öt kilőtt ATACMS-rakétából hármat kilőttek, de kettő célt ért, és a támadásnak áldozatai is voltak. A hétfői, halinói támadásról azt közölték az oroszok, hogy csak jelentéktelen károkat okozott. A védelmi tárca megtorlást helyezett kilátásba, valamint a kilőtt rakéták roncsait is megmutatta fotókon.
Mindeközben az oroszok hétfőn a háború kezdete óta a legnagyobb dróncsapást hajtották végre Ukrajna ellen. A 188 öngyilkos drón (valamint 4 Iszkander rakéta) az áramellátást szolgáló infrastruktúrát célozták, a nyugati Ternopil régió áramellátása például 70 százalékban kiesett a támadás miatt. Azonban a Le Monde beszámolója szerint az ukrán légvédelem is komoly eredményeket tudott felmutatni. Egyfelől helikopterekkel, vadászgépekkel, mobil légvédelmi ágyúkkal, és föld-levegő rakétákkal összesen 76 drónt tudott leszedni. Ennél is fontosabb azonban, hogy kijevi források szerint sikerült az Iránból importált, illetve iráni licensz alapján gyártott Shahed drónok helymeghatározó rendszerét meghekkelni, és 95 járművet tudtak letéríteni eredeti röppályájáról. Ha az orosz mérnökök nem tömik be ezt a biztonsági rést, akkor az komolyan hátráltathatja az inváziós erők csapásmérő képességét.
Eközben a száműzetésben működő orosz oknyomozó portál, az Agenctvo arról írt, az ukránok nagyon gyors ütemben veszítik a területeket keleten az előrenyomuló orosz hadsereg miatt. A BBC megjegyzi, ez a nyomulás persze még mindig lassúnak tűnik a 2022 elején tapasztalt villámháborúhoz képest.