Erősödik az osztrák szélsőjobb a stájerországi tartományi választási győzelem után
2024. november 25. – 09:34
A steiermarki tartományi választásokon az Osztrák Néppárt (ÖVP) és Christopher Drexler tartományfőnök jelentős vereséget szenvedett, míg a Szabadságpárt (FPÖ) Mario Kunasek vezetésével történelmi győzelmet aratott, első ízben szerezve meg az első helyet.
A Reuters is azt emelte ki, hogy az FPÖ először nyert tartományi választást Stájerországban, amely Ausztria második legnagyobb városának, Graznak az otthona. Az FPÖ 35 százalékos támogatottságot ért el, míg az ÖVP a második helyre szorult 26,7 százalékkal.
Ez a választási eredmény jelentős nyomást helyez az országos politikai vezetőkre, akik jelenleg egy hárompárti koalíció megalakításán dolgoznak – ilyenre 1949 óta nem volt példa.
Stájerország történelmi szempontból is jelentős helyszín, mivel a második világháború óta most először fordult elő, hogy sem az ÖVP, sem a Szociáldemokrata Párt (SPÖ) nem nyert itt.
Az FPÖ helyi vezetői szerint a választók egy része tiltakozásként szavazott rájuk, mivel nem értettek egyet azzal, hogy Alexander Van der Bellen államfő nem az FPÖ vezetőjét, Herbert Kicklt kérte fel kormányalakításra, hanem az ÖVP-t irányító Karl Nehammert.
Az FPÖ Stájerországban is koalíciós partnerre szorul a kormányalakításhoz, ahogy országos szinten is szükségük lenne egy szövetségesre. Az országos politikában az FPÖ vezetője, Kickl folyamatosan bírálja a második, harmadik és negyedik helyen végzett pártok (ÖVP, SPÖ és liberális Neos) koalíciós tárgyalásait, amelyeket „vesztesek koalíciójának” nevezett.
A stájerországi választás eredményei mindenesetre megerősítik az FPÖ pozícióját Ausztria politikai térképén, különösen azután, hogy szeptemberben országosan 29 százalékot értek el. Az FPÖ euroszkeptikus és Oroszország-barát politikája, valamint az országos politika által gerjesztett elégedetlenség hozzájárult a győzelmükhöz. A jövőbeni koalíciók alakulása mind helyi, mind országos szinten jelentős mértékben befolyásolja majd Ausztria politikai irányát.
A Der Standard szerint az FPÖ ezzel automatikusan megkapja a kormányalakítási megbízást, azonban az továbbra sem biztos, hogy a tartományfőnököt is ők adják. Drexler és az SPÖ vezetője, Anton Lang korábban a nagykoalíció folytatását szorgalmazták, ám az eredmények alapján ez a forgatókönyv már nem valósítható meg, mivel együtt sem érik el a szükséges többséget.
Az ÖVP és az SPÖ számára az FPÖ nélkül csak egy hárompárti koalícióval lenne esély kormányt alakítani, ám ez sem ígérkezik stabilnak. A választási eredmények komoly kihívások elé állítják Drexlert, aki első reakciójában fájdalmas vereségként értékelte az eredményt, mégis nyitott a további egyeztetésekre. Az ÖVP pártvezetése hétfőn dönt arról, hogy Drexler maradhat-e a tárgyalások élén, miután ő maga bizalmi szavazást kért.
Christopher Drexler, aki egykor az ÖVP fiatal reformerének számított, politikai karrierje nehéz fordulópontjához érkezett. Bár intellektuális képességeit sokan elismerik, közvetlen stílusát és a választókhoz való viszonyát gyakran kritizálták, sokak szerint távolságtartónak és arrogánsnak tűnt. Próbálkozásai, hogy jobboldali választókat szólítson meg, nem hoztak eredményt. Elődje, Hermann Schützenhöfer 2022-es visszavonulásakor még bíztak Drexler sikerében, de népszerűsége azóta sem tudott érdemben növekedni.
Ahogy arról már beszámoltunk, már több hét telt el az osztrák alsóházi választások óta, de még mindig nincs megállapodás a pártok között, ki kormányozza Ausztriát a következő években. A választásokat ugyan a szélsőjobbos Osztrák Szabadságpárt nyerte, de egyedül nincs többségük a parlament alsóházában, a Nationalratban, velük szövetkezni pedig egyik oda bejutott párt sem akar. Így nem maradt más opció, mint a nagykoalíció. Ennek megfelelően Alexander Van der Bellen államfő október 22-én a néppárti Karl Nehammert kérte fel kormányalakításra.