Zelenszkij Orbánról: Olyan ember javasolja a tűzszünetet, aki nem akarja Ukrajnát a NATO-ban látni
2024. november 7. – 19:17
Orbánnak és az EU-nak is üzent Volodimir Zelenszkij az Európai Politikai Közösség (EPK) budapesti csúcstalálkozójának csütörtöki zárásakor. Az ukrán elnök szerint biztonsági garanciák nélkül egy gyors béke vagy a részletek előzetes tisztázása nélkül egy gyors tűzszünet Ukrajna vesztét okozná. Szerinte a Nyugat egyszerűbben is segítheti országát az Oroszország által indított háborúban: ha Ukrajna rendelkezésére bocsátják a Nyugaton befagyasztott, 300 milliárd dolláros orosz vagyont.
Tart attól, hogy az Ukrajnát támogató országok száma csökken Trump győzelmének fényében? – kérdezték Volodimir Zelenszkijtől az ukrán elnök sajtótájékoztatóján az Európai Politikai Közösség (EPK) budapesti csúcstalálkozójának csütörtöki zárásakor.
Az ukrán elnök szerint ettől nem kell tartani, hiszen valójában mindenki a kezdetektől békét akar. „Nem” – válaszolta arra, hogy Trump győzelme miatt az európai országok szerinte újragondolnák-e a hozzáállásukat a háborúhoz.
Zelenszkij szerint nincs szó arról, hogy csökkenne a támogató országok száma. Ukrajnával együtt a többi ország is békét akar, „a nemzetközi jogra, az emberi jogokra építve. Ezek száma nem változik, nem csökken.” Az más kérdés, mennyien támogatják magában a győzelemben Ukrajnát, amely áldozata a háborúnak – ismerte el Zelenszkij.
140 ország az ENSZ-ben szavazott meg határozatot az orosz agresszióval szemben – hozott példát a globális elvi támogatásra az ukrán elnök.
Orbán tűzszüneti javaslatáról elmondta: ez önmagában, azzal, „hogy később meglátjuk, hogyan dolgozzuk ki a részleteket”, Zelenszkij szerint nem tartható, mert ez csak befagyasztja a konfliktust. Volt már erre példa 2014 után, mégis a teljes értékű háborúnál kötött ki az ország.
Önmagában tűzszünetről beszélni értelmetlen
Orbánnak címezve a tűzszünettel kapcsolatban azt is megjegyezte az ukrán elnök, hogy olyan ember javasolja, „aki nem akarja Ukrajnát a NATO-ban látni”.
Szerinte tűzszünetet egyébként is olyanok javasolnak, akik még nem élték át a háború borzalmait. Ez veszélyes, ugyanezt követve először Oroszország elfoglalta a Krímet, majd jött a 2022-es invázió. Mindenki érti, hogy egy egyszerű tűzszünet, amit néhány vezető emleget, kiváló modellt jelentene Oroszországnak, de fel kell tenni a kérdést, hogy mi jönne utána.
Ma már több mint 11 ezer észak-koreai katona van a kurszki térségben, egy részük már részt is vett a harcokban az ukrán csapatokkal, és vannak veszteségek. Az európai országok szerinte nem voltak elég hangosak, ezen dolgoznunk kell, mondta. Korábban még csak 3000-en voltak, utána 4000-en, ezért ha az EU nem hoz döntéseket, ez eszkalálódni fog.
Amerika nélkül is segíthet Európa
Zelenszkij kérdést kapott a nyugati támogatás hatékony felhasználásáról, amellyel kapcsolatban elmondta: hálásak a segítségért, de volt, amit elhúzódóan kaptak meg és – ami a fegyvereket illeti – bizonyos felhasználási korlátozással, elsősorban azzal, hogy azok mélységi orosz célpontok ellen nem vethetők be. Utalt arra is, hogy ha előbb és több támogatást kapott volna az ország, könnyebben védekezne az orosz agresszió ellen.
De Zelenszkij szerint lehetne a támogatást más alapokra is helyezni. 300 milliárd dollárnyi orosz vagyon van befagyasztva Európában, miközben az országot az orosz agresszió során 800 milliárd dolláros veszteség érte. „Lehetséges, hogy ezt a vagyont nekünk adják, hogy újjáépíthessük az országunkat?” – kérdezte. (A lefoglalt orosz vagyon felhasználásával nemrég egy 50 milliárd eurós kölcsönről döntöttek a G7-ek az EU-val együtt, arról, hogy itt uniós oldalon milyen problémákkal szembesültek, itt írtunk bővebben.)
„Adják nekünk ezt az összeget, hogy megerősíthessük védelmi iparunkat, hadseregünket” – mondta az elnök, aki szerint ehhez nem kell az Egyesült Államok, elég hozzá, hogy Európában „legyen meg a bátorság egy ilyen döntést meghozni”.
Magyarországról elmondta, hálásak a kormányfőnek és a magyaroknak a humanitárius támogatásért. Értik, hogy Magyarország Isten segedelmével erős, sok mindenen felülkerekedett, például a szovjet megszálláson, de megjegyezte, hogy a magyar kormány részéről Ukrajna fegyverszállítmányokat nem kapott.
Korábban jó találkozót tartottak Trumppal, de ennél szerinte mélyebb megbeszélésekre van szükségük. Trump ígéretéről, hogy 24 órán belül megszüntetné a háborút, elmondta: az, hogy gyors döntést szeretne, nem jelenti, hogy így is lesz. A mostani háború szerinte a század legbonyolultabb konfliktusa, Ukrajna egy nagy ország, amit az ellensége falatonként akar felfalni. Fel kell készülniük bármilyen döntésre, de méltányos befejezést szeretne. Ha nagyon gyors lenne a béke, csak azért, hogy a fegyverropogás véget érjen, de nélkülözné a valódi biztonsági garanciákat, az Zelenszkij szerint „Ukrajna vesztét jelentené”.