Olaf Scholz kirúgta pénzügyminiszterét, januárban bizalmi szavazás, márciusban új választás jöhet
2024. november 6. – 21:04
Olaf Scholz német kancellár megkérte Franz-Walter Steinmeier köztársasági elnököt, hogy mentse fel a pozíciójából Christian Lindner pénzügyminisztert – írja a Spiegel. Németországban a pénzügyminiszteré a legfontosabb miniszteri pozíció.
Christian Lindner a jobboldali-liberális FDP elnöke, és korábban számos kérdésben kritizálta Scholzot, valamint a zöld koalíciós partnerüket. Elképzelhető, hogy Scholz döntése a kormánykoalíció végét jelenti.
A három német kormánypártban hetek óta vitatkoznak a jövő évi költségvetés összeállításáról. Az erről szóló szerdai tárgyaláson Scholz azt követelte Lindnertől, hogy oldja fel az úgynevezett adósságfékszabályt, ami szerint a német költségvetés egyáltalán nem vehet fel új hiteleket. Lindner ezt elutasította, mire Scholz közölte vele, hogy kirúgja.
Lindner nem sokkal korábban előrehozott választás kiírását szorgalmazta Scholznál, aki ezt elutasította. Nem sokkal később egy sajtótájékoztatón bejelentette: január 15-én bizalmi szavazást tartanak a német parlamentben, ha ott megbukik, akkor márciusra új választásokan írnak ki.
A sajtótájékoztatón Scholz súlyos kritikákkal illette Lindnert, aki szerinte semmilyen kompromisszumkészséget nem mutatott arra, hogy közösen dolgozzák ki a jövő évi költségvetést. Scholz négy programpontot hirdetett, ezek:
- megfizethető energia;
- támogatás a német autóiparnak;
- támogatás a német vállalkozásoknak;
- támogatás Ukrajnának.
Scholz szerint Lindner ezeknek a kidolgozásában nem volt hajlandó részt venni. Szerinte főleg az amerikai választások után „Németország felelősségének európai vonatkozásban is eleget kell tenni.” Scholz azt is mondta, hogy Linder viselkedése szerinte felelőtlen és kicsinyes, amit nem tud többé elfogadni.
Korábban írtuk: November elején Robert Habeck gazdasági és Christian Lindner pénzügyminiszter néhány napon belül két, egymásnak minden szempontból ellentmondó gazdaságfejlesztési reformprogrammal állt elő. A rendkívül különböző elképzelések nyilvánosságra kerülése miatt most az elmúlt években sokadszor felmerült a kérdés: kibírja-e a Scholz-kormány a jövő őszre tervezett választásokig, vagy még azelőtt felbomlik.
A konfliktus gyökerei 2021-ig mennek vissza, amikor 16 évnyi Merkel-kormányzás után az Olaf Scholz által vezetett szociáldemokraták nyerték a németországi választásokat. Scholz akkor – kényszerűségből – a zöldekkel és a jobboldali-neoliberális FDP-vel kötött koalíciót, annak ellenére, hogy az FDP gazdaságpolitikailag teljesen mást képvisel, mint a másik két párt.
A kormány két legfontosabb miniszteri pozícióját a két párt de facto vezetője kapta meg:
- Christian Lindner, az FDP elnöke pénzügyminiszter lett;
- Robert Habeck, a Zöldek társelnöke pedig gazdasági-energiaügyi-klímaügyi csúcsminiszter.
A koalíciós programban a három párt egy jobboldali és baloldali elemeket is tartalmazó gazdaságpolitikai katyvaszt rögzített, amelynek végrehajtásából azóta folyamatosan újabb és újabb konfliktusok születnek. Legutóbb tavaly decemberben bomlott fel majdnem a koalíció a költségvetésről szóló vitáik miatt, majd idén januárban a gazdaságpolitikai nézeteltérések újabb kormányválsághoz vezettek.
A történet most újabb fejezetéhez ért, miután Robert Habeck október 24-én előállt egy gazdaságfejlesztési tervvel. Ebben azt javasolja, hogy a német állam több milliárd euró hitelből fejlessze az ország infrastruktúráját és segítse a rossz helyzetben lévő német vállalatokat. Habeck a programban nagyjából azt javasolja, mint amit a 2021-es koalíciós tárgyalások idején is: hogy hitelből, állami segítséggel fejlesszék a német gazdaságot.
Kicsit több mint egy héttel később Christian Linder pénzügyminiszter eljuttatta kollégáihoz a saját gazdaságfejlesztési javaslatcsomagját. Ebben „gazdaságpolitikai fordulatot” sürget, és pontosan az ellenkezőjét javasolja, mint amit Habeck: adócsökkentést és az állami támogatások visszavágását. Vagyis ugyanazt, mint már 2021-ben is.
A német sajtóhoz eljutottak olyan értesülések, amelyek szerint Lindner megzsarolta koalíciós partnereit, hogy ha nem hajtják végre legalább részben a programját, akkor pártjával kiszáll a koalícióból. A Spiegel hosszú elemzésben írt arról, milyen közel van a német kormánykoalíció a széteséshez.