Amerikai elemzők szerint Izrael iráni rakétaüzemeket bombázott, és a korábbi atomprogram bázisát támadta
2024. október 27. – 09:34
Egy amerikai kutató szerint a szombati izraeli légicsapás egy olyan épületet is érintett, amely korábban szerepet játszott Irán azóta megszüntetett atomprogramjában. Ő és egy másik kutató szerint a rakéták szilárd üzemanyagának keverésére használt létesítményekre is csapást mértek, amely jelentősen rontja Irán esélyeit a rakéták tömeggyártására – írja a Reuters.
David Albright, az ENSZ korábbi fegyverzetellenőre és Decker Eveleth, a CNA washingtoni agytröszt munkatársa külön-külön jutottak ezekre a következtetésekre a kereskedelmi műholdak felvételeinek elemzésekor az X-en közzétett bejegyzéseikben.
A két kutató a Reuteresnek azt mondta: a szombat hajnali izrael légicsapások egyik célpontja egy Teheránhoz közeli nagy katonai bázis volt Parcsinban. Eveleth szerint Izrael csapást mért a szintén az iráni főváros közelében lévő Khojirra is, ahol egy nagy rakétagyártó telephely működik, amelyet az utóbbi időben folyamatosan bővítettek. Eveleth szerint az izraeli csapások jelentősen akadályozhatták Irán képességét a rakéták tömeggyártására.
Albright az X-en azt mondta: a műholdfelvételek alapján Izrael egy Taleghan 2 nevű épületet is eltalált Parcsinban, amelyet Irán megszüntetett nukleáris fegyverzetfejlesztési programjánál (Amad-terv) kísérleti tevékenységekre használtak. Albright szerint Irán itt fontos tesztberendezéseket tartott, de szerinte a légicsapás előtt eltávolíthattak innen minden fontosat, azonban az épületnek önmagában is fontos szerepe lehetett a nukleáris fegyverek fejlesztésében.
Az ENSZ nukleáris megfigyelőszervezete, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség és az amerikai hírszerzés szerint Irán 2003-ban leállította a programot. Irán tagadja, hogy atomfegyverek előállítására törekedne.
Szombaton kora reggel izraeli repülőgépek három hullámban támadtak iráni rakétaüzemeket és más katonai létesítményeket Teherán közelében és Nyugat-Iránban megtorlásul Teherán október 1-jei, több mint 200 rakétával végrehajtott Izrael elleni támadására. Az iráni hadsereg szerint az izraeli harci gépek nagyon gyenge robbanófejeket használtak a határ menti radarrendszerek támadására Ilam és Khuzestan tartományokban, és Teherán környékén, így nem okoztak jelentős károkat.
Benjamin Netánjahu izraeli kormányfő azt mondta: az Irán elleni légicsapások pontosak és erőteljesek voltak. Felhívta a figyelmet arra, hogy azok nem az iráni nép ellen irányultak, mert Izrael nem ellenük harcol.
Meglehetősen visszafogottan nyilatkozott a légicsapások után Ali Hamenei ajatollah, Irán első számú vezetője. A támadás hatását még vizsgálják, Hamenei szerint Izrael elszámolta magát iránnal kapcsolatban, amit Teheránnak korrigálnia kell. Mint mondta, bármilyen reakciót az alapján kell eldönteni, hogy mi szolgálja Irán érdekeit.