A gázai polgári védelem szerint már több mint 300 holttestet találtak egy hán júniszi tömegsírban
2024. április 24. – 10:32
Szerdai hírösszefoglalónk az izraeli-gázai háború legfontosabb eseményeiről.
Egy több mint 300 holttestet tartalmazó tömegsírt tártak fel a Gázai övezet déli részén fekvő Hán Júnisz városában található Nasszer kórházkomplexumban – közölte a gázai polgári védelem, miután az izraeli erők a hónap elején kivonultak a területről. Eddig összesen 344 testet ástak ki, a gázai polgári védelem szerint az áldozatok eltérő korúak és neműek. Egyelőre csak egy részüket tudták azonosítani.
Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy mi okozta a halálukat. A CNN helyi kapcsolattartója a lapnak azt mondta, az hán júnisziak ideiglenesen temették el a kórház területén a januári támadásokban megölt családtagjaikat. Amikor Izrael február közepén rajtaütött a kórházon, elhagyták a területet, ahova csak hetekkel később tértek vissza. Akkor vették észre, hogy a holttesteket exhumálták, és legaláb egy részüket közös tömegsírba temették vissza. Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) katonái azért áshatták ki a testeket, hogy DNS-vizsgálattal megállapítsák, vannak-e köztük túszok.
Az IDF kedden a CNN-nek azt mondta, hogy minden „állítás, miszerint az IDF palesztin holttesteket temetett el, alaptalan és megalapozatlan”. Azt elismerték, hogy a túszok felkutatása érdekében megvizsgálták a palesztinok által eltemetett holttesteket, de hangsúlyozták, hogy „a vizsgálatot körültekintően és kizárólag olyan helyeken végezték, ahol a hírszerzés túszok lehetséges jelenlétére utalt”. „A vizsgálatot tiszteletteljesen, az elhunytak méltóságának megőrzése mellett végeztük el. A megvizsgált testeket, amelyek nem izraeli túszokhoz tartoztak, visszaszállították a helyükre” – közölte az IDF.
Az IDF február 15-én tartott razziát a dél-gázai Hán Júnisz Nasszer kórházában – amely az övezetben még működő kevés kórházak egyike volt –, mondván, a hírszerzés szerint a kórházban a Hamász fegyveresei bujkálnak az épületben. Több orvos beszámolója szerint azokat az orvosokat és egészségügyiseket, akik a razzia alatt a kórházban tartózkodtak, súlyosan bántalmazták az izraeli katonák. Március végén az Unicef szóvivője is járt a teljesen elpusztított kórházban.
A gázai polgári védelem korábban közölte, hogy az izraeli csapatok kivonulása után legalább 300 holttestet tártak fel a gázai al-Sifa kórházban is.
Az ENSZ emberi jogi főbiztosa kedden arról beszélt, elborzasztották a gázai kórházak tömegsírjairól szóló jelentések. A főbiztos szóvivője azt mondta, eddig 283 holttestet találtak a Nasszer, 30-at pedig az al-Sifa kórháznál, hozzátéve, hogy több áldozat keze össze volt kötözve, ami súlyos emberi jogi jogsértésre utal.
Az amerikai külügyminisztérium kedden szintén aggodalmát fejezte ki a tömegsírok felfedezése miatt. A jelentések „hihetetlenül nyugtalanítóak” – mondta Vedant Patel külügyminisztériumi szóvivő, aki hozzátette, az ügyben beszéltek az izraeli kormány képviselőivel is.
Az ENSZ szerdán „független, hatékony és átlátható vizsgálatot” sürgetett a gázai kórházakban felfedezett tömegsírok kapcsán.
Németország folytatja az együttműködést az Unrwa-val, miután az ENSZ jelentése szerint Izrael még nem szolgáltatott bizonyítékokat a terrorvádak alátámasztására – írja a Guardian.
A vizsgálatot azért indították, mert Izrael azzal vádolta meg az ügynökséget, hogy tucatnyi alkalmazottja részt vett a Hamász Izrael elleni október 7-i terrortámadásában. A vizsgálóbizottság szerint Izrael eddig nem szolgált bizonyítékokkal arról, hogy egyes UNRWA-alkalmazottak valóban terroristaszervezetek tagjai volnának, de a jelentésben több ajánlást tett közzé az UNRWA semlegességének megerősítésére.
A német a külügyminisztérium és a fejlesztési minisztérium közös nyilatkozatban sürgette az UNRWA-t, hogy mielőbb hajtsa végre a jelentés ajánlásait, beleértve a belső ellenőrzési funkció megerősítését és a projektmenedzsment külső felügyeletének javítását. „E reformok támogatására a német kormány hamarosan folytatja együttműködését az UNRWA-val a Gázai övezetben, ahogyan azt többek között Ausztrália, Kanada, Svédország és Japán már megtette” – áll a közleményben.
Az Egyesült Államok, amely korábban az Unrwa legnagyobb adományozója volt, legkorábban 2025 márciusáig zárta ki a finanszírozás folytatását.
További hírek:
- Megszavazta az amerikai szenátus a 95 milliárd dolláros (kb. 35 ezer milliárd forint) külföldi segélycsomagot, amely magában foglalja Ukrajna, Izrael és Tajvan katonai támogatását is – erről itt írtunk bővebben.
- Izraeli katonák lelőttek egy húsz éves palesztin nőt a megszállt ciszjordániai Hebronban egy ellenőrzőpontnál, miután állítólag megpróbált leszúrni egy izraeli katonát – írja a CNN. Az Izraeli Védelmi Erők közölték, hogy „meghiúsítottak egy késeléses támadási kísérletet az IDF katonái ellen az IDF egyik őrhelyén, az Okfim csomópont környékén”. „A terrorista késsel volt felfegyverkezve, és a katonák felé rohant, akik tűzzel válaszoltak és likvidálták a terroristát” – áll a közleményben.
- Izrael közölte, hogy október óta a Hezbollah dél-libanoni parancsnokainak felét megölte az IDF. Yoav Gallant izraeli védelmi miniszter hozzátette, a parancsnokok „másik fele elbújt és elhagyta Dél-Libanont az IDF műveletei miatt”. (Guardian)