Nem akarta levenni a muszlim fejkendőjét, majd azt hazudta, az igazgató megütötte, most pert indít ellene a francia állam
2024. március 28. – 09:36
Gabriel Attal francia miniszterelnök szerint az állam pert fog indítani azzal a tizenéves lánnyal szemben, aki hamisan vádolt meg egy iskolaigazgatót azzal, hogy megütötte őt. A diák állítása szerint az ütést azután kapta, miután nem volt hajlandó levenni a fejkendőjét, amit vallása miatt viselt – írja a BBC. Az igazgató halálos fenyegetéseket is kapott a közösségi médiában, ezért úgy döntött, hogy lemond a posztjáról.
Az incidens február 28-án történt Párizs 20. kerületében a Maurice Ravel gimnáziumban. Az igazgató a francia törvényekre hivatkozva három diáklánytól azt kérte, hogy az iskolában ne viseljék a fejkendőiket. Ugyanis a szabályok szerint a diákok nem viselhetnek vallási meggyőződésre utaló ruhadarabokat és kiegészítőket, nem csupán a muszlim viselet, de a zsidó kipa, a szikh turbán vagy a nagy keresztek viselése is tilos.
Ketten eleget tettek az intézményvezető kérésének, a harmadik tanuló azonban nem. Ezután szóváltás alakult ki, amely során a lány szerint az igazgató megütötte őt.
Az esetet a hatóságok is kivizsgálták, azonban nem találtak bizonyítékot arra, hogy az igazgató valóban kezet emelt volna a diákra. Végül Attal is közbelépett, aki szerint a diákot bíróság elé kell állítani hamis vádaskodás miatt. „Az állam mindig ki fog állni azok mellett, akik az oktatási intézményekben szembeszállnak a szekularizmus megsértésével” – tette hozzá a miniszterelnök.
A francia politikus még tavaly december elején jelentette be, hogy 2024-ben kísérleti jelleggel több iskolában is bevezetik az egyenruhát, amivel a kormánynak az a célja, hogy a tompítsa a diákok közti egyenlőtlenségeket és az iskolai bántalmazást. Sokak szerint azonban az is cél, hogy erősítsék a francia iskolák hangsúlyozottan szekuláris jellegét, ami azért egyre nehezebb, mert sok diák a muszlim vallás szabályai szerint öltözködik az állami fenntartású intézményekben. Szeptemberben pont emiatt tiltották be az iskolákban a hagyományos muszlim női viseletnek számító hosszú ruha, az abaja viselését.