Kémballonra bukkanhatott egy halászhajó Alaszka partjainál
2024. március 2. – 17:21
Kémballont találhattak Alaszka partjainál egy kereskedelmi halászhajó munkásai – erősítette meg a CNN-nek három, az ügyet ismerő forrás.
A források szerint a halászok a tárgyról készült fényképeket megosztották az szövetségi nyomozó irodával (FBI). A hajó várhatóan hétvégén köt ki, akkor az FBI ügynökei a virginiai Quanticóban található FBI-laboratóriumba szállítják az ismeretlen tárgyat, hogy elemezzék, ahogyan azt a korábban elfogott megfigyelő ballonok esetében is tették.
A források hangsúlyozták, hogy egyelőre nem lehet biztosan megállapítani, hogy kémballonról van szó, de az FBI úgy ítélte meg, hogy megjelenésében eléggé hasonlít egy külföldi kormány tulajdonában lévő megfigyelő léggömbhöz ahhoz, hogy további vizsgálatot indokoljon.
Az FBI péntek este közleményben tudatta, hogy „tudomása van arról, hogy Alaszka partjainál egy kereskedelmi halászhajó roncsokat talált. Partnereinkkel együttműködve segítünk a roncsok kiemelésének logisztikájában”.
A megfigyelő ballonok létezése tavaly robbant be az amerikai köztudatba, amikor egy kínai kémlelő ballon tavaly februárban látszólag letért a pályájáról, és átrepült az Egyesült Államok kontinentális részén. Az a léggömb Alaszka légterén keresztül lépett be az Egyesült Államok területére. Az amerikai hatóságok akkor megállapították, hogy a kémballon a kínai hadsereg által működtetett kiterjedt megfigyelési program eszköze volt, és nem továbbított adatokat, de az amerikai hírszerző ügynökségek megállapították, hogy egy amerikai internetszolgáltatót használt, hogy rövid, időszakos, navigációval és helymeghatározással kapcsolatos adatokat küldjön vissza Kínába.
Az incidens feszültséget okozott az USA és Kína között, Kína tagadta, hogy hírszerzési céllal küldött ballont az Egyesült Államok légterébe, és azt állította, hogy a lelőtt repülőeszközök meteorológiai célokat szolgáltak, és ekkor tértek le kijelölt pályájukról. Később megvádolta az amerikai felet, hogy az incidenst követően saját kémballonjait küldte Kína fölé.
A feltételezett kémballon megjelenése után az észak-amerikai légvédelmi parancsnokság (NORAD) átkalibrálta a műszereit. Az érzékenyebb radarrendszerek lehetővé tették az amerikai hadsereg számára, hogy több azonosítatlan objektumot észleljen az amerikai légtérben.
A kémballonbiznisz egyébként annyira virágzik, hogy nemcsak a kínaiak, hanem az amerikaiak is komoly pénzt ölnek bele: 2022 májusában jelentették be, hogy 3,8 milliárd dollárt költenek arra a ballonprojektre, amellyel Oroszország és Kína megfigyelését akarják javítani.
Múlt héten a NORAD vadászgépeket küldött, hogy elfogjanak és megvizsgáljanak egy délnyugat felett kelet felé sodródó kis léggömböt. Később közölték, hogy a léggömb „valószínűleg egy hobbiléggömb” volt, amely nem jelentett veszélyt.