El a kezekkel a sajtótól! Támogatás!

Putyin azt ígérte, nyilvános lesz a Belgorodban lezuhant repülőgép vizsgálata

2024. január 26. – 19:13

Másolás

Vágólapra másolva

Vlagyimir Putyin orosz elnök azt ígérte, hogy nyilvánosságra hozzák annak a vizsgálatnak az eredményét, amelyet a szerdán Belgorodban lezuhant repülőgép ügyében folytatnak, írta az AP hírügynökség.

Az oroszok szerint a 65 ukrán hadifoglyot szállító IL-76-os gépet az ukránok lőtték le, de az Ukrán Fegyveres Erők nem erősítették meg az érintettségüket jelző híreket. Egyelőre az sem tisztázott, hogy a repülőgépen valóban ott voltak-e az ukrán hadifoglyok, vagy esetleg fegyverszállítmány is volt a raktérben.

Putyin is azt a narratívát képviseli, mint más orosz tisztviselők, azaz a katonai repülőgép tervezett fogolycsere miatt szállt fel, majd zuhant le Belgorod régióban.

A lezuhant orosz IL-76-os repülőgép roncsa – Fotó: AFP
A lezuhant orosz IL-76-os repülőgép roncsa – Fotó: AFP

„Tudván, hogy (a hadifoglyok a fedélzeten vannak), megtámadták ezt a gépet. Nem tudom, hogy szándékosan tették-e, vagy tévedésből, meggondolatlanságból” – mondta Putyin az ukránokról.

Az orosz elnök ezeket a kijelentéseit nem támasztotta alá bizonyítékokkal, de Ukrajna sem tudta eddig igazolni, hogy Oroszország lőtte le volna a gépet, csak nemzetközi vizsgálatot követeltek.

Ukrán tisztviselők megerősítették, hogy a fogolycserét szerdán bonyolították volna le, de azt mondták, hogy azt lefújták. Kétségbe vonták azt is, hogy az IL-76-os gépen voltak-e hadifoglyok. Arra is utaltak, hogy a repülőgép fenyegetést jelenthetett, amit abból szűrtek le, hogy Moszkva nem kérte, hogy a légteret egy bizonyos ideig biztosítsák, ahogyan azt a korábbi fogolycserék esetében tette. A géppel kapcsolatos kételyeket ebben a cikkünkben foglaltuk össze.

Minden fontos információ az orosz-ukrán háborúról egy helyen.
Közvetítések, helyszíni tudósítások, összefoglalók, elemzések.

Tovább

Vágólapra másolva
Kapcsolódó
Kövess minket Facebookon is!