Kínai zaklatókampány indult a japánok ellen a fukusimai atomerőmű óceánba engedett hűtővize miatt

2023. augusztus 27. – 16:07

Másolás

Vágólapra másolva

A kínai vezetés ellenkezése után japán cégeket és magánembereket célzó, telefonos zaklatókampánnyal kezdtek tiltakozásba a kínaiak, az ellen, hogy Japán a terveknek megfelelően csütörtökön elkezdte beleengedni a fukusimai atomerőmű tisztított hűtővizét a Csendes-óceánba. A japán külügy arra kérte a tokiói pekingi nagykövetség vezető tisztviselőit, hogy szólítsanak fel nyugalomra, a Kínában élő japánokat pedig arra kérték, hogy tartózkodjanak a hangos japán beszédtől – írja az MTI.

Kína határozottan ellenezte a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) által hitelesített terv szerint szűrt és hígított fukusimai víz kibocsátását, és emiatt fel is függesztette a Japánból származó tengeri halak és tenger gyümölcseinek minden importját. A kínai embereknek viszont ez a jelek szerint nem volt elég, már csütörtökön elkezdtek hívásokkal bombázni a fukusimai eseményektől teljesen független japán vállalkozásokat. Emellett Kínában lévő japán éttermeket is ért atrocitás, és volt, ahol váratlanul ellenőrzést tartottak a hatóságok.

Egy fukusimai üzletembe a Kyodo japán hírügynökségnek azt mondta, hogy négy éttermébe és cukrászdájába pénteken összesen majdnem ezer hívás érkezett, többségük Kínából, emiatt le is kapcsolták a vonalakat. Fukusima polgármestere, Kohata Hirosi szombaton azt írta, a városháza két nap alatt kétszáz hasonló hívást kapott, és a helyi iskolák, éttermek és szállodák is érintettek voltak. A közösségi médiában kínai internetezők olyan videókat osztottak meg, amelyeken japán számokat hívnak.

Japán összesen több mint 1,3 millió köbméter fukusimai szennyvizet tervez a Csendes-óceánba engedni fokozatosan, a jelenlegi ütemterv szerint a 2050-es évek elejéig. Ez az esőből, talajvízből és a 2011-es szökőár után leolvadt három reaktor magjának hűtéséhez használt vízből származik, és a trícium kivételével minden radioaktív anyagot eltávolítottak belőle, majd tengervízzel hígították, mielőtt az óceánba engedték volna, hogy radioaktivitása ne haladja meg az 1500 bequerel/literes határértéket.

Ehhez minden szükséges engedélyt megkaptak, a környező országokban azonban sokan úgy gondolják, hogy ennek katasztrofális hatása lesz a környezetre. A kínaival ellentétben a dél-koreai vezetésnek nincs problémája a hűtővíz óceánba engedésével, azonban az ott élők egy része is aggódik emiatt, szombaton 50 ezren tiltakoztak emiatt Szöulban.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!