Még mindig nem hiszem el, ami történt. Olyan volt, mint a pokol
2022. október 30. – 19:23
Szöul pezsgő bulinegyede katasztrófa helyszínévé változott szombat éjjel, amikor az Ithevon városrész szűk utcáin összegyűlt tömegben kialakult tumultusban több mint 150 ember halt meg, sokan pedig megsérültek.
A tragédia legtöbb áldozata huszonéves, aki csak azért ment el otthonról, hogy három év kihagyás után végre bulizzon egyet a halloweeni ünnepségeken.
A dél-koreai hatóságoknak egy napon belül szinte minden holttestet sikerült azonosítaniuk. A helyi rendőrség adatai alapján 154 halottról és legalább 133 sérültről lehet tudni, más források 153 halottról számolnak be. Lehetséges, hogy az áldozatok száma tovább emelkedik, miután a sérültek közül 37 ember válságos állapotban van. Az áldozatok közül legalább húszan külföldi állampolgárok voltak. A Külügyminisztérium jelezte, hogy magyar érintettje nincs a tragédiának.
A rendőrség vizsgálatot indított, hogy megállapítsa a történtek pontos okát. A szemtanúk szerint voltak előjelei a tragédiának, már sokkal korábban látszott, hogy a negyed utcáin veszélyesen sok ember tömörült össze. Nem tudni, hogy a rendőrség miért nem készült fel a tumultusra.
Akit elvitt a tömeg, az nem tudott szabadulni
Szöul Ithevon városrésze a főváros legnépszerűbb bulinegyede, ahol három év után először rendezhettek tömegrendezvényt. Dél-Korea csak hosszú vonakodás után oldotta fel a Covid miatt bevezetett járványügyi intézkedéseket. A 10 fős gyülekezést tiltó korlátozást csak áprilisban szüntették meg, és csak májusban szűnt meg a szabadtereken is kötelező maszkviselési szabály. A három éves szünet után a sok fiatal meg is indult a bulinegyed jelmezes partijaira, a városnegyed pedig a szokásosnál is zsúfoltabbá vált, a BBC szerint százezren is lehettek Ithevonban.
A szemtanúk szerint úgy nézett ki a környék, mint egy zsúfolt metró, ahol az ember meg se bír moccanni, csak a tömeggel mozog. „Láttam, hogy az emberek a bal oldalra tartanak, és láttam, hogy valaki meg az ellenkező irányba. Így ő beszorult középre, nem tudott szólni, nem kapott levegőt” – mondta egy szemtanú a CNN-nek.
Már negyed tizenegy körül érkezett bejelentés légzési nehézségekkel küzdő emberekről, de a pánik helyi idő szerint nagyjából este fél 11-kor hágott a tetőfokára, a tömeg ekkor zúdult be a negyed egyik lejtősebb sikátorába a Hamilton Hotel mögé. Hogy pontosan miért mentek be a szűk utcába annyian, nem tudni. Egy szóbeszéd szerint megláttak egy hírességet arra – ez pedig úgy ahogy össze is cseng azzal, hogy beszámolók szerint egy színész is életét vesztette szombat este.
A szemtanúk szerint az emberek lökdösődni kezdtek, akit a tömeg a sikátor közepén kapott el, annak esélye sem volt arra, hogy kikeveredjen belőle. Voltak, akik épületekre másztak fel, hogy túléljenek. Közben a tömeg másik felében nem tudták, hogy kicsit odébb egyeseket már újraélesztenek. A szemtanúk és túlélők beszámolói szerint a lejtős sikátorban az emberek dominóként estek egymásra. Egy amerikai katona arról beszélt a France24-nek, hogy volt, hogy több méter magasan feküdtek egymáson emberek.
„Még mindig nem hiszem el, ami történt. Olyan volt, mint a pokol” – mondta Kim Miszung, egy nonprofit szervezet tisztviselője, amely Ithevon turizmusát népszerűsíti.
Kim 10 eszméletlen emberen végzett újraélesztést, de közülük kilencet a helyszínen halottnak nyilvánítottak.
A Sky News szerint az áldozatok többsége tinédzser vagy huszonéves volt. Ők 4 kiskorú, 95 huszonéves, 32 harminc év feletti, és 9 negyven év körüli áldozatot számoltak össze. 13 embert akkor még nem azonosítottak. A legtöbb holttestet a Hamilton Hotel közelében tették le először, majd kórházba, vagy egy közeli edzőterembe vitték, hogy azonosítsák őket.
A szemtanúk rögtön az események után arról számoltak be, hogy az áldozatok többsége nő volt. Ezt később a hivatalos adatok is igazolták: 97 nő és 56 férfi veszítette életét. A fiatalkorúak, akiknek nincs személyazonosító kártyájuk, és a külföldiek azonosítása több időt vett igénybe, mondták a hatóságok.
Többen még mindig keresik a halloweeni rendezvényen részt vevő hozzátartozóikat. Egy 19 éves lány a barátjával akart ünnepelni, mielőtt a férfi megkezdte volna a katonai szolgálatát. A lány anyját a barát hívta telefonon, hogy a lánya meghalt, a teste beszorult a többi ember teste alá, és nem tudta őt kihúzni. Az anya utána a kórházakban kereste a lányát, és várta, hogy valaki hivatalosan mondjon neki valamit. A CNN szerint a dél-koreai hatóságokhoz helyi idő szerint vasárnap 12 óráig (itteni idő szerint hajnal négyig) több mint négyezer embert jelentettek be eltűntként – ez azonban azért is ilyen nagy szám, mert egy személyre több ilyen bejelentés is érkezhetett.
Vasárnapra kiderült, hogy legalább 26 külföldi állampolgár, 14 országból vesztette életét a tömegben. A katasztrófa áldozatai között volt kínai, orosz, amerikai, ausztrál, üzbég, vietnámi, kazah, osztrák, Srí Lanka-i, thaiföldi és norvég állampolgár is. Magyar érintettről nem tudni, de a szöuli magyar nagykövetség felhívást tett közzé, hogy aki tud érintett magyar állampolgárról, és segítségre van szüksége, az forduljon hozzájuk.
A külföldi vezetők köztük sorra fejezték ki részvétüket az áldozatok családtagjainak, köztük volt Joe Biden amerikai elnök, Hszi Csin-ping elnök kínai elnök és Justin Trudeau kanadai miniszterelnök is. Novák Katalin köztársasági elnök is kifejezte részvétét, ahogy Kövér László, az Országgyűlés elnöke is.
Mindenki tömegre számított, kivéve a rendőrség
A tragédia másnapján komoly kérdések merültek fel azzal kapcsolatban, hogy hogyan is történhetett meg a tragédia, miért nem léptek a hatóságok, amikor a városrész szűk utcái még a szokásosnál is zsúfoltabbá váltak. A szemtanúk szerint a pánik kitörése előtt 20-30 perccel is akkora tömeg volt a negyedben, hogy a metrómegállóknál is összeszorulva álltak az emberek.
Az ügyben megszólalt Lí Szangmin dél-koreai belügyi és biztonsági miniszter. Szerinte az ithevoni tömeget és az emiatt történt tragédiát nem lehetett volna előre megjósolni, sem megoldani. „Megértjük, hogy ez nem volt olyan probléma, amelyet a rendőrség vagy a tűzoltók előzetes kiküldésével meg lehetett volna oldani” – mondta Lí. A rendőrség kapacitásait ráadásul lefoglalták a más városrészekben lévő történések és tüntetések – tette hozzá. Jelentős számú rendőrt vezényeltek át például Gvanhvanmun-ba,
ám Ithevonban szerinte nem volt szokatlanul nagy tömeg, így csak „átlagos” mennyiségű rendőrt küldtek ki.
Juliette Kayyem, a CNN katasztrófavédelmi szakértője és nemzetbiztonsági elemzője szerint nehéz megmondani, hogy pontosan mi váltotta ki a pánikot, de az biztos, hogy a hatóságoknak nagy embertömegre kellett volna számítaniuk. „A hatóságok felelőssége, hogy valós időben figyeljék a tömegek méretét, hogy érzékeljék ha embereket kell kiszabadítani” – mondta Kayyem. Már abból is lehetett tudni, hogy sokan lesznek, hogy a környék szállodáit és jegyet igénylő rendezvényeit előre teljesen lefoglalták.
„Ez nem egy váratlan tömegrendezvény volt. Az egész város tudott róla, hogy ma este 100 ezer ember fog kijönni, a koronavírus óta ez az első alkalom, hogy ténylegesen kimegyünk Halloweent tartani” – mondta egy brit szemtanú, Janelle Story a Sky News-nak.
A tömeg jelentőségének elbagatellizálása talán onnan is fakadt, hogy Dél-Korea fővárosában nagyon nagy a népsűrűség, közel tízmillióan laknak a városban. Így Szöulban egyáltalán nem számít ritkának, hogy valahová – például egy metrómegállóba – annyian betömörülnek, hogy már egy tűt se lehet leejteni.
Miután kitört a pánik, és a tömeg megindult, több mint 500 tűzoltót és 1100 rendőrt küldtek ki. Csakhogy a hatóságok hiába siettek a helyszínre, egyszerűen nem fértek hozzá az emberekhez, vagy nem tudták őket kihúzni mások alól. Egy helyszínen lévő újságíró, Rafael Rashid szerint a rendőrök egy idő után már a kocsik tetejére mászva próbálták könyörögve felhívni az emberek figyelmét, hogy ne menjenek a sikátoros környékre. A kormány később figyelmeztető sms-eket küldött ki mindenki telefonjára, hogy ne menjen Ithevonba.
A 23 éves Suah Csót elkapta a tömeg, de sikerült bejutnia a sikátor mentén lévő egyik épületbe. „A mentők és a rendőrök általában mindig ott vannak az ilyen nagy eseményeken. Egy rendőr kiabált, de nem igazán tudtuk megmondani, hogy valóban rendőr volt-e, mert olyan sok ember viselt jelmezt” – mondta. Arra a kérdésre, hogy látott-e olyan hatósági embereket, akik megpróbálták korlátozni a sikátorba belépők számát, így válaszolt: „Az incidens előtt egyáltalán nem.” Egy másik, CNN-nek nyilatkozó szemtanú a helyzet „egyre rosszabbra fordulását” jellemezte, szerinte hallani lehetett, ahogy „az emberek segítséget kérnek másoknak, mert nem volt elég mentő, aki mindezt kezelni tudná”.
Nemzeti gyászidőszak jön
A szombati volt a legsúlyosabb tragédia Dél-Koreában a 2014-es Szevol-kompkatasztra óta. Akkor 300 ember, köztük 250 diák fulladt vízbe, miután a túlzsúfolt kompjuk felborult, a hajó legénysége pedig nem segített nekik. A baleset utáni országos felháborodás miatt Dél-Korea szigorított a biztonsági szabályokon.
A helyszínt felkereső Jun Szogjol dél-koreai elnök azt mondta, hogy vizsgálat indul a tömegszerencsétlenség ügyében, és intézkedéseket tesznek annak biztosítására, hogy ez soha többé ne fordulhasson elő. „Az illetékes minisztériumokkal, például a Belügyminisztériummal és a Biztonsági Minisztériummal sürgősségi ellenőrzéseket kell végeznünk nemcsak a halloweeni események, hanem a helyi fesztiválok esetében is, gondosan figyelemmel kísérjük majd, hogy azok szabályos és biztonságos módon történjenek” – mondta Jun egy televíziós közleményben vasárnap.
A dél-koreai kormány pszichológiai támogatást és pénzbeli kárpótlást is nyújt azoknak, akiknek a családtagja meghalt vagy megsebesült a halloweeni ünnepségek során – jelentette ki Han Dokszu miniszterelnök vasárnap. Az érintetteknek a temetések lebonyolításában is segítenek.
Azt mondta, országuk története során úgy győzte le a katasztrófákat, hogy minden polgára összefogott. A szöuli vezetés azt mondta, nyilvános emlékhelyet állítanak a tömegszerencsétlenség áldozatainak. A dél-koreai elnök nemzeti gyászt is hirdetett, ami egészen november 5-ig tart.