Megszüntetné az egyhangú döntést az uniós külpolitikában az Európai Parlament, erejét veszítené ezzel a magyar vétó
2022. február 17. – 14:48
Az Európai Uniónak egységesen kell fellépnie a nemzetközi kihívások hatékony kezelése érdekében, ami azt jelenti, hogy a külpolitikai döntéseket nem egyhangúan kell meghozni, hanem minősített többséggel – jelentette ki csütörtökön az Európai Parlament a strasbourgi plenáris ülésén elfogadott jelentésében, írja az MTI.
A 474 szavazattal, 113 ellenszavazat és 102 tartózkodás mellett elfogadott jelentés szerint a minősített többséggel meghozott döntésekre azért van szükség, mert az egyöntetű döntés feljogosítja a tagállamokat arra, hogy megvétózzák a többi ország által meghozni kívánt döntést.
A magyar kormány a közelmúltban igen gyakran élt ezzel a jogával, az Európai Unió külügyi tanácsán például rendre megvétózták a Kínát emberi jogi ügyekben jelképesen megdorgáló nyilatkozatokat.
Az európai parlamenti képviselők a döntéshozatal szabályainak megváltoztatásától az uniós kül- és biztonságpolitika, valamint a fenyegetésekre reagálás és a védelmi képességek hatékonyságának növelését várják. Kijelentették: a világ fokozódó instabilitása, a tekintélyelvűség és a félretájékoztatás térnyerése miatt az EU-nak vezető szerepet kell vállalnia a többoldalú partnerségek megerősítésében, valamint a demokrácia és az emberi jogok globális védelmében.
Egy másik, a közös biztonság- és védelempolitikáról szóló, 369 szavazattal, 197 ellenszavazat és 123 tartózkodás mellett elfogadott EP-jelentés szerint szilárd uniós védelmi politikára van szükség, amely képes fellépni az olyan fenyegetésekkel szemben, mint a terrorizmus, a kibertámadások, a politikai célra használt migráció és a külföldi beavatkozás.