Életfogytiglan helyett három év után szabadult a pakisztáni férfi, aki megölte húgát
2022. február 16. – 06:37
A gyilkosságot beismerte, életfogytiglant kapott, három év után mégis szabadult az a pakisztáni férfi, aki megölte a húgát, aki szerinte „nem tartotta be a hagyományokat, pedig a nők arra születnek, hogy otthon maradjanak” – írta a CNN.
A 25 éves Qandeel Balochot – aki modern feministának tartotta magát – 2016-ban ölte meg fivére, mert a közösségi oldalakon is aktív életet élt. Celebekről posztolt, divattanácsokat osztott meg, népszerűségét mutatja, hogy 750 ezer követője volt a 220 milliós Pakisztánban. Halála nagy visszhangot vert az országban, ahol a nők elleni családon belüli erőszak komoly társadalmi probléma. Az országot egyébként is az egyik legveszélyesebbnek tartják a nők számára a világon, ahogyan arról a Deutsche Welle anyaga is beszámolt:
„Begyógyszereztem és megöltem” – mondta nem sokkal a gyilkosság után a bátyja, akinek tette miatt törvényt is módosítottak Pakisztánban, hogy az úgynevezett „becsületgyilkosságok” esetén az áldozat családjának megbocsátása ne legyen elég ahhoz, hogy a gyilkos mentesüljön a büntetés alól. (A megtévesztő „becsületgyilkosság” elnevezés azokat a bűncselekményeket takarja, amelyeket jellemzően férfiak követnek el női rokonuk ellen, arra hivatkozva, hogy szégyent hoznak a családra.)
Azt egyelőre nem tudni, hogy a bíróság mivel indokolta a férfi szabadon engedését három évvel azután, hogy életfogytiglanra ítélték. Igaz, a szabály, amely szerint az áldozat családja megbocsáthat a gyilkosnak, Quandeel Baloch megölésekor még érvényben volt.
A gyilkos fivér büszkén vállalta, hogy megölte húgát. Túl sok volt neki, hogy nem viselte el, hogy az ismerősei megosztották Qandeel bejegyzéseit és fényképeit.
„Ez az ember, aki beismerte a saját testvére, Qandeel megölését, mától szabad ember, abban az országban, ahol Quandeel nem élhetett szabad életet” – idézte a CNN a jogász és civiljogi aktivista Nighat Dad twitteres bejegyzését.
„Abban a társadalomban, amelyik nagy élvezettel bünteti meg a szabályokkal szembemenő nőket, nem meglepő, hogy ennek az ügynek minden gyanúsítottja mentesült a büntetés alól” – írta Sanam Maher, aki könyvet is írt Qandeel Baloch haláláról.
„A mostani döntés után megkérdezhetjük, hogy akkor ki ölte meg Quandeelt. A jelek szerint senki” – mondta, megjegyezve, hogy a nők védelme Pakisztánban nem biztosított.