Fél évvel meghosszabbította az EU az Oroszország elleni szankciókat
2021. július 12. – 11:54
Az Európai Unió újabb fél évvel meghosszabbította az Oroszország ellen bevezetett gazdasági szankciókat, mivel nem történt előrelépés a minszki megállapodások végrehajtásában – közölte az uniós Külügyi Tanács hétfőn – írta az MTI.
A szankciókat az EU az ukrajnai helyzetet destabilizáló orosz intézkedésekre válaszul vezette be 2014 júliusában, eredetileg egyéves időtartamra, majd 2014 szeptemberében megerősítette őket.
A tagállami vezetők 2015. márciusi ülésükön a szankciók időtartamát a normandiai négyek – Oroszország, Ukrajna, Németország és Franciaország – által 2015 februárjában tető alá hozott minszki megállapodások teljes körű végrehajtásához kötötték. Mivel erre nem került sor, és tekintve, hogy a megállapodások maradéktalan végrehajtása még mindig várat magára, a tagállami külügyminiszterek az egynapos brüsszeli ülésükön további hat hónapra, 2022. január 31-ig meghosszabbították az intézkedéseket.
A meghosszabbított gazdasági szankciók egyebek mellett a pénzügyi ágazatot érintik, korlátozzák bizonyos orosz bankok és vállalatok hozzáférését az EU elsődleges és másodlagos tőkepiacaihoz, és megtiltják a pénzügyi segítségnyújtást. Emellett a fegyverkiviteli és -behozatali tilalomra, a kettős felhasználású termékek katonai célokra vagy oroszországi katonai végfelhasználók részére történő kivitelére terjed ki, továbbá korlátozza Oroszország hozzáférését a kőolajtermeléshez és -feltáráshoz felhasználható egyes érzékeny technológiákhoz és szolgáltatásokhoz.
Utóbbi az északi sarkkörön túli, elsősorban a tengeri kitermelés miatt fontos Oroszországnak, miután a jeges-tenger térsége mind fontosabb stratégiai szerepet tölt be.
A szankciók azonban nem érintik az Oroszország számára legfontosabb területet, a földgáz és kőolaj Európába irányuló exportját. Az EU földgázfogyasztásának 25-30 százalékát fedezik az orosz források, Németország és Közép-Kelet-Európa – így Magyarország – az elsődleges felhasználók.