Elfogadta az amerikai képviselőház a többször vétózott, 2000 dollárnyi ingyenpénzről szóló javaslatot

2020. december 29. – 08:59

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Nagy többséggel elfogadta hétfőn az amerikai képviselőház a javaslatot, amellyel hatszázról 2000 dollárra nő az az összeg, amit ingyenpénzként osztanak ki az amerikaiaknak a járvány okozta terhek enyhítésére. A képviselőház emellett Trump jövő évi katonai költségvetésre vonatkozó vétóját is érvénytelenítette, írja az MTI.

Múlt héten írtunk arról, hogy a demokraták 2000 dollárt javasoltak az amerikai polgárok számára, a törvényhozás alsóházán múlt hét kedden azonban a republikánusok és demokraták között 600 dolláros javaslatban sikerült végül kiegyezni. A demokraták csütörtökön újra beadtak egy 2000 dolláros javaslatot, ezt azonban a republikánusok nem engedték át annak ellenére sem, hogy a döntés előtt Donald Trump leköszönő amerikai elnök nevetségesen kevésnek nevezte a 600 dollárt, és a 900 milliárd dolláros mentőcsomag vétójával fenyegetett, amennyiben nem emelik fel 2000 dollárra a minden egyes amerikainak járó összeget (az elnöknek valójában a törvény szerint ekkor még nem lett volna vétólehetősége).

Az ingyenpénzre vonatkozó jogszabályt az ehhez szükséges kétharmados többséggel fogadták el hétfőn (375 igen és 134 nem szavazattal). A képviselők között a demokraták szinte egyként szavaztak, a republikánusok közül 130-an vétózták a javaslatot, 44-en pedig igennel szavaztak. Emellett

Vasárnap Donald Trump mégis aláírta a a kormányzati intézmények 2021-es finanszírozásáról szóló, jelentős gazdaságélénkítő intézkedéseket tartalmazó törvényt, melynek korábban a vétójával fenyegetőzött.

Az ingyenpénz ügye mellett az amerikai képviselőház hatályon kívül helyezte Donald Trump múlt heti vétóját, és elfogadta a 740 milliárd dollár keretösszegű jövő évi katonai költségvetést, ami az amerikai védelmi stratégia sarokkövének számít. A parlament mindkét házában nagy többséggel jóváhagyott törvénytervezetet Trump múlt szerdán vétózta meg: az elnök azokat a rendelkezéseket kifogásolta, amelyek korlátozzák az afganisztáni és európai csapatkivonásokat. A javaslat egy másik pontja megváltoztatná azoknak az amerikai katonai bázisoknak a nevét, amiket korábban konföderációs tábornokokról neveztek el, ez is ellenszenves volt az elnök számára. Kifogásolta továbbá azt is, hogy a tervezetben nincs eléggé korlátozva a közösségi média, amely szerinte elfogult vele szemben. Kijelentette továbbá, hogy a tervezet legnagyobb nyertese szerinte Kína és Oroszország,

ezt azonban konkrétumokkal nem támasztotta alá, csak megvétózta a tervezetet

A kongresszus egyébként cáfolta, hogy Kína nyertesen jönne ki a tervezet elfogadásából. Korábban soha nem fordult még elő, hogy Trump vétóját érvénytelenítette volna a törvényhozás. A szenátusban várhatóan kedden döntenek az elnöki vétóról, ahogy a képviselőházban, úgy ott is kétharmados többség kell az érvénytelenítéshez: a védelmi költségvetés széles támogatottsága miatt azonban esélyes, hogy a vétó ott is megbukik.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!