Kiss Róbert, az operatív törzs ügyleti központjának vezetőhelyettese azzal kezdte az operatív törzs szerdai tájékoztatóját, hogy közölte:
A kormány nem hosszabbította meg a jelenleg hatályos korlátozó intézkedéseket, azok továbbra is december 11-ig vannak érvényben. Most a veszélyhelyzetet hosszabbították meg.
Az alezredes ezután az elmúlt 24 óra rendőrségi statisztikáját ismertette:
- A maszkviselés miatt összesen 432 emberrel szemben intézkedtek a rendőrök, közterületen 330, tömegközlekedési eszközökön 48, a bevásárlóközpontokban 52 ilyen eset fordult elő.
- Fejér megyében egy korábban három napra bezáratott edzőterem ismételt ellenőrzésekor újra azt tapasztalták, hogy olyanok is edzenek ott, akik nem igazolt sportolók, ezért a helyet harminc napra bezáratták.
- Budapesten a rendőrök harminc napra bezárattak egy hamburgerezőt, és egy hétre bezárattak egy pékséget. Mindkét helyen az volt a bezárás indoka, hogy a dolgozók nem viseltek maszkot.
- Egy berzencei panziót hatvan napra zárattak be egy olyan vendég miatt, aki nemcsak hogy nem viselt, de nem is vitt magával maszkot az ott-tartózkodására.
- Tizenegy kutyasétáltató szegte meg a kijárási korlátozást azzal, hogy otthonától 500 méternél távolabbra ment.
Kattintson ide a legfrissebb hírekért!
Ezután Müller Cecília országos tisztifőorvos összegezte az elmúlt 24 óra adatait. 4290 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (Covid-19), ezzel 156 949 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 99 beteg, így az elhunytak száma 3380 főre emelkedett, 34 846-an pedig már meggyógyultak. Az aktív fertőzöttek száma 118 723 fő. Az aktív fertőzöttek 23 százaléka, az elhunytak 26 százaléka, a gyógyultak 26 százaléka budapesti. 7499 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 581-en vannak lélegeztetőgépen.
A tisztifőorvos hangsúlyozta, hogy az adatok alapján ma már bárki fertőzött lehet, majd hosszasan ismertetett különböző koronavírus-statisztikákat. Beszélt például arról, hogy
- a hazai települések 88 százalékát érinti a járvány;
- jelenleg leginkább a nyugati megyékben terjed a koronavírus, de az látszik, hogy Heves megyében is felgyorsult a járvány terjedése;
- most a 40–49 éves korosztály a legérintettebb, az összes aktív fertőzött negyede ebbe a korosztályba tartozik;
- a 65 éven felüliek aránya a fertőzöttek között 15 százalék, a 14 év alattiak arányát pedig „elenyészőnek nevezte”.
Kérdeztünk, nem válaszoltak
Ma is több kérdést küldtünk az operatív törzsnek. Többek között a következőkre lettünk volna kíváncsiak:
- Hogy fordulhat elő, hogy a koronavirus.gov.hu bizonyos esetekben több mint hét hónapja „adatfeltöltés alatt” szerepel bizonyos haláleseteknél?
- Ez azt jelenti, hogy az érintett elhunytnak nem volt krónikus alapbetegsége, ami Müller Cecília országos tisztifőorvos szerint az esetek 7 százalékát jelenti?
- A Koronavírus Sajtóközpont/operatív törzs által közölt statisztikai adatokban mitől függően, általában hány napon belül jelenik meg egy-egy, a koronavírussal összefüggésbe hozható sajnálatos haláleset?
- Milyen vizsgálatok előzik meg azt, hogy egy adott elhunyt adatai bekerüljenek a táblázatba?
- Az elhunytakra vonatkozó számadat mindig – ahogyan a koronavirus.gov.hu-n szoktak fogalmazni – a megelőző 24 órában történt halálesetekre vonatkozik?
- A fertőzöttekre vonatkozó adatközlésben a pozitív teszteredmény esetén milyen gyorsan kerül fel valaki a statisztikai közlésbe?
- Jelenleg hány aktív fertőzöttről van tudomása az operatív törzsnek megyei bontásban?
- Ha településszintű adatokkal rendelkeznek az igazolt és jelenleg aktív fertőzöttekről, akkor miért nem lehet ezeket – a személyiségi jogok figyelembevételével nem települési, hanem – megyei szinten közzétenni?
- Jelenleg hány ágy áll rendelkezésre a covidos betegeknek Magyarországon?
- Az iskoláknak mit kell, és mit nem kell kommunikálniuk, titkolhatják-e például, hogy hány covidos tanár és diák van?
- A kormányfő, és az operatív törzs képviselői többször is azt mondták, Ausztria afféle laboratóriumként szolgáltat mintát Magyarország számára a járványkezelésben, hiszen a tapasztalatok szerin 1-2 héttel követi a hazai helyzet az ottanit. Amennyiben ez így van: tett-e javaslatot az operatív törzs a kormánynak újabb szigorításokra, teljes kijárási korlátozás bevezetésére?
- Tettek javaslatot a kormánynak a bevásárlóközpontok, valamint az iskolák teljes zárására?
- Milyen esetben és mikor várhatóak újabb szigorítások?
Kérdéseinkre ezúttal sem válaszoltak. Egyéb újságírói kérdésekre az alábbiakat reagálták:
- Az önkéntes munkát végzők (például szociális munkások) is dolgozhatnak 20 óra után, ha rendelkeznek a jogszabályban előírt igazolással. (Békés Megyei Hírlap)
- Müller Cecília a PCR-tesztek kapcsán arról beszélt, hogy a megfelelő diagnosztikához elengedhetetlen a helyes mintavétel, ezért az előzetes előírásokat be kell tartani. Szerinte ugyanakkor nem nagy arányban fordulnak elő bizonytalan eredmények ennél a tesztelési formánál. A biztos eredmény érdekében viszont minden ilyen esetben meg kell ismételni a mintavételt. (Vas Népe)
- Az önfoglalkoztató vállalkozók önmaguk számára igazolják azt, ha mentesülnek a kijárási tilalom alól. (Észak-Magyarország)
- Az országos tisztifőorvos elismerte, hogy az utóbbi időszakban a kórházban ápoltak száma folyamatosan nő, és emelkedik a lélegeztetőgépen lévők száma is, az elhunytaké viszont stagnálni vagy akár csökkenni látszik. Müller szerint az elmúlt néhány hónapban nőtt az a tudás, amellyel az egészségügyben dolgozók a koronavírusról rendelkeznek, sőt a tapasztalataik is egyre szerteágazóbbak. (RTL)
- A Nemzeti Népegészségügyi Központ hat szűrőbusszal vesz részt a tesztek elvégzéséhez szükséges mintavételezésben, ezzel is igyekezve enyhíteni a mentőszolgálat leterheltségét. A szűrőbuszok segítségével most sokkal gyorsabban tudnak mintát venni. Müller szerint a közép-magyarországi régió mintavétel szempontjából ennek köszönhetően „tempósan felzárkózott”, tervezik, hogy vidéken is lehetőséget biztosítanak a buszos tesztelésre. (RTL)
- Este 20 és reggel 5 között egy kutyát csak egy ember sétáltathat. (RTL)