Tényleg termelői az a termelői eper? Szamócaellenőrzést tartott a Nébih, és kiderült: messze nem mindegyik

Szamócaellenőrzést végzett a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal számos fővárosi és vidéki vásárcsarnokban május második felében, hogy támogassa a tisztességes őstermelőket és védje a fogyasztókat.

A kéthetes ellenőrzéssorozat tanulsága szerint bár sok őstermelő jogszerűen és tisztességesen végzi tevékenységét, még mindig akadnak, akik igyekeznek megkerülni a szabályokat, visszaélnek a vásárlók bizalmával. Mintegy 30 árust ellenőrzött a Nébih, és 5 esetben indult vizsgálat, vagyis

az árusok mintegy hatodánál merült fel, hogy állítólagos őstermelőként nem is a saját termékét értékesíti.

Ezeknél az eseteknél a hatóság – a dokumentumok vizsgálata mellett – minden esetben kimegy a termelés helyére is ellenőrizni.

De mit tehet a fogyasztó, hogyan segítheti a hatóság munkáját és ellenőrizheti maga a terméket? A hatályos jogszabályok alapján az őstermelőnek az árusítás helyén kötelező jól látható módon kihelyezni a „Saját őstermelői tevékenységből származó termék” feliratot, valamint az őstermelő FELIR és a Nébih tevékenységazonosítóját. Ennek alapján a Nébih honlapján az őstermelő keresőben lekérdezhető, hogy a kínált termék szerepel-e a nyilvántartásban, bejelentette-e annak termelését. Az őstermelő-kereső itt érhető el.

Az eperrel (szamócával) kapcsolatos megtévesztések nem érnek véget az őstermelőiként reklámozott nagybani termékekkel, az is jellemző, hogy minden epret lajosmizseiként próbálnak eladni. Erről itt írtunk részletesen, az epertermesztés finomságairól és buktatóiról ebben a cikkünkben írtunk bővebben.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!