Oszkó Péter volt pénzügyminiszter méretes európai alapkezelőt épít
Az Oszkó Péter volt pénzügyminiszter által alapított, illetve a Budapesti Értéktőzsdén is jegyzett OXO Technologies Holding N.V. május 15-i sajtó- és befektetői eseményén mutatta be cége fontos változásait. Oszkó Péter, az OXO Technologies Holding elnök-vezérigazgatója szerint cégcsoportja sikeres időszakon van túl, hiszen egyszerre bővült akvizícióval, növekedett organikusan, illetve története során először osztalékot is fizetett.
Nem igaz, hogy nincs pénz a piacon
Az általános piaci környezetről a szakember elmondta, hogy nem igaz, hogy nincs befektethető pénz a piacon. Ha a globális likviditást nézzük, a világ nagy jegybankjainak mérlegfőösszege a 2000-es évek elején 10 ezer milliárd dollár volt, aztán a hitelválságot pénznyomtatással kezelték a jegybankok, így 2010 és 2020 között ez felment 20 ezer milliárd dollárra, majd jött a Covid és 2022-ig 30 ezer milliárd dollárra ugrott az összesített mérlegfőösszeg. 2024 végén még mindig 25 ezer milliárd dollár a szumma, vagyis valamennyi likviditás eltűnt, de az újonnan bepumpált pénzek nagy része még a piacon van.
Ugyanakkor valóban érezhető egyfajta óvatosság is. Az előbb említett 25 ezer milliárd dollár különlegessége, hogy csak az úgynevezett Magnificient 7, vagyis az Apple, az Amazon, a Meta, a Microsoft, a Google, az Nvidia és a Tesla együtt 17 ezer milliárd dollárt ér, ami a frankfurti, a sanghaji vagy a tokiói tőzsde értékének a többszöröse. Más kérdés, hogy az eredeti amerikai név A hét mesterlövész című filmből ismert, és ahogy a pénzügyminiszter felhívta a figyelmet, abban a filmben a hétből négy mesterlövész a film végére azért meghalt.
Az OXO-részvény mindenesetre jól hasít, az idén 6,5 euróról 9 euróig emelkedett. Ami pedig a konkrét eredményeket illeti, az OXO 2024-ben 198 ezer euró (80 millió forint) adózás utáni eredményt ért el, és részvényenként 0,95 euró osztalék kifizetését javasolta, ami a döntés idején 15 százalékos, de jelenleg is majdnem 10 százalékos osztalékhozamot jelent a részvényárra vetítve.
A kis hal evett a nagy halból
Az esemény legizgalmasabb része azonban a cég átalakítása, új struktúrája és vélhetően hamarosan bekövetkező átnevezése volt. Az OXO Technologies Holding új holdingstruktúrájában a cég már nem közvetlenül fog ígéretes vállalatokba fektetni, hanem olyan befektetőcégeket szervez maga elé, amely majd befektet.
A négyelemű struktúrában a korai fázisú, inkubációs tevékenységet végző OXO Labs viseli az eredeti nevet, de érkezik három új szerzemény is. A finn eredetű, de bécsi központú 3TS Capital Partners kisebbségi részesedése is bekerül a portfólióba, amit további részvénycsere követhet. Most 24 százalékos lett az OXO részesedése a 200 millió eurót kezelő cégben, amely opciós lehetőséggel akár 40 százalékra is emelkedhet, de a 3TS alapítói is tulajdont szereztek az OXO-ban. A 3TS amúgy jól ismert itthon, a LogMeIn és a Tresorit hazai indulású cégekbe is befektetett korábban. A részesedésszerzés egy konvertálható kötvénnyel történik, a pénzt alapvetően az OXO korábbi tulajdonosai adták. A cégcsoportban szintén új szerzeményként és a 3TS-nek megfelelő tulajdoni hányaddal érkezik még egy bukaresti (Catalyst Romania) és egy pozsonyi (Neulogy Ventures) társaság is.
Új név, új tőzsdei szint
Az egykori OXO-t hamarosan O3 Partnersre nevezne át Oszkó Péter, de erről a tulajdonosoknak még szavaznia kell, ez már csak azért is szerencsés, mert Nagy-Britanniában működik egy konyhai eszközöket gyártó Oxo nevű cég, ha a társaság nyugat-európai ambíciókat is megfogalmaz, nem szeretne állandóan arról magyarázkodni, hogy nem kanalat gyárt, hanem startupokba fektet.
A jövőben a cég működési struktúrája is átalakul, eddig a befektetési társaság közvetlenül fektetett cégekbe, a jövőben a csoport már „listed general partnersként” szeretne működni, azaz már nem csupán konkrét cégekbe fektető befektetési holdingként, hanem tőzsdén jegyzett alapkezelőként, amely nem cégekbe, hanem más alapkezelőkbe fektet majd. Ez a modell Oszkó Péter szerint kiegyenlíti a kockázatokat. Az alapító azt is deklarálta, hogy a társaság rövid időn belül bevezeti részvényeit a Budapesti Értéktőzsde Standard kategóriájába, majd a holland Euronext – Amsterdam piacra.