Az Állami Számvevőszék vezetője az MNB alelnöke volt, megkérdeztük, mit tudott akkor az alapítványi költésekről
2025. március 26. – 10:54
Az Állami Számvevőszék hatalmas vagyonvesztést és más súlyos problémákat talált a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványánál, bűncselekmény gyanúja is felmerül a szervezet szerint, ezért nyomozást is kezdeményezett az ügyészségnél. Az ügy érdekessége, hogy az Állami Számvevőszéket most az a Windisch László vezeti elnöki pozícióban, aki 2019-ig az MNB pénzügyi szervezetek felügyeletéért és fogyasztóvédelemért felelős alelnöke volt. Felmerült tehát a kérdés, hogy a jegybanknál töltött ideje alatt nem tűnt-e fel Windischnek valami az MNB alapítványainak ügyeivel kapcsolatban.
Kérdéseinkkel levélben fordultunk Windisch Lászlóhoz az ÁSZ sajtóosztályán keresztül. Az ÁSZ-kommunikáció válasza szerint Windisch Lászlónak alelnöki minőségében és igazgatósági munkamegosztásból eredő feladatkörök alapján sem tartozott feladatkörébe az MNB alapítványainál az alapítói jogok gyakorlása. „Mint minden Alapítvány, így az MNB által alapított alapítványok is elválnak az alapítótól, önállóan gazdálkodnak, saját felügyelőbizottsággal rendelkeznek. Az alapító csak alapítói jogokat gyakorol az alapítványok felett” – teszi hozzá az ÁSZ sajtóosztálya.
Hozzátették, hogy az ÁSZ ellenőrizte az akkor még öt Pallas Athéné alapítvány gazdálkodását 2018-ban. „Az ÁSZ által most ellenőrzött Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) a korábbi alapítványok összeolvadásával 2019-ben jött létre, az új struktúra dr. Windisch László alelnöki mandátumát követően került kialakításra.”
„A mostani ÁSZ vizsgálatban kifogásolt befektetések, tranzakciók is mind jóval, több évvel Windisch László MNB alelnöki mandátumának lejártát követően történtek az alapítványnál.”
„Dr. Windisch László az ÁSZ elnökeként 2022 júliusa óta látja feladatát. Ez év második félévében az ÁSZ még az előző vezetés által jóváhagyott és az Országgyűlés honlapján közzétett ellenőrzési tervet hajtotta végre, az első olyan év, amelynek során az ÁSZ a dr. Windisch László által jóváhagyott ellenőrzési terv szerint végezte tevékenységét, 2023. volt. A 2023. évi ellenőrzési tervben már szerepelt a PADME gazdálkodásának ellenőrzése (28. sorszám), ennek megfelelően a PADME ellenőrzése 2023-ban megkezdődött. A minden lényeges körülményre kiterjedő, komplex ellenőrzés jelentős időráfordítást és humánerőforrást igényelt. A lezárt ellenőrzésről szóló jelentést a lezárást követően az ÁSZ haladéktalanul – 2025. március 19-én – nyilvánosságra hozta” – írja válaszában az Állami Számvevőszék.