A német bíróság szerint nem számítanak művészeti alkotásnak a Birkenstock lábbelik
2025. február 20. – 13:36
Nem számítanak művészeti alkotásnak a Birkenstock lábbelijei, ezért nem jogosult a szigorúbb szerzői védelemre – döntött csütörtökön a német szövetségi bíróság.
Az ügy még 2023 májusában kezdődött, a német papucsos cég azért fordult a bírósághoz, hogy lesöpörje a piacról azokat a versenytársait – így a német Tchibót és a Shoe.com-ot, illetve a dán Bestsellert – amelyek álláspontjuk szerint másolják a Birkenstock cipőket. A német jog szerint a műalkotások erősebb és hosszabb ideig tartó szerzői jogi védelmet élveznek, mint a közönséges fogyasztási cikkek, ez volt tehát a több évig húzódó bírósági ügy tétje.
Az AP azt írja, a csütörtöki előtt két ítélet is született: a kölni regionális bíróság iparművészeti alkotásnak nyilvánította a Birkenstock cipőket, és ki is adta ennek megfelelően a szükséges végzéseket. A kölni fellebbviteli bíróság ezzel szemben nem talált művészi teljesítményt a lábbelik esetében – ezzel értett egyet csütörtöki döntésében a német szövetségi bíróság is.
A bíróság érvelése szerint egy formatervezési elemeket használó, ugyanakkor tisztán technikai alkotás nem számít műalkotásnak és nem jogosult szerzői jogi védelemre – ahhoz „a formatervezés olyan szintjét kell elérni, amely egyediséget mutat”.
A Birkenstockot 1774-ben családi vállalkozásként egy délnyugat-németországi kis faluban alapították. A cég, ami kezdetben ortopéd lábbeliket gyártott, időközben hatalmas divatmárkává nőtte ki magát. A család 2021-ben vált meg tőle, a Birkenstock tulajdonosa azóta az L Catterton magántőke-befektető cég. 2023-ban a tőzsdén is bejegyezték a papucsos céget.