Pár év alatt közel 5000 milliárd forintot költött a kormány a rezsivédelemre
2025. február 17. – 07:16
Ötezer milliárd forinthoz közelít az elmúlt két és fél évben a rezsivédelmi támogatás összege – írja a Népszava. A lap a kormány 2022 vége óta különböző cégeknek és intézményeknek „rezsivédelem” címén a költségvetésből utalt összegeket adta össze, és arra jutott, hogy a 64 kormányhatározat adatai alapján
- 2022-ben 0,8 ezer milliárd forintot,
- 2023-ban 2,4 ezer milliárd forintot,
- 2024-ben 1,3 ezer milliárd forintot juttatott.
A lap összehasonlítása alapján az Orbán-kormány az elmúlt három év alatt kevesebbet költött ennél honvédelemre, a rendőrségre, a családi pótlékra fordított összeg alig haladja meg a rezsire költött támogatás felét, az állam kulturális kiadásai pedig az egyharmadát.
A hazai rezsicsökkentés az Orbán-rendszer egyik legnépszerűbb vívmánya, a kormány és az állami hivatalok gyakran publikálják, hogy Magyarországon milyen olcsó a földgáz és a villamos energia. Ugyan az intézkedést sok kritika is éri, például az, hogy az alacsony ár nem segíti a takarékoskodást, az energetikai hatékonyságjavító intézkedések elindítását, de korábban az is vád lehetett, hogy az állam miért dotálja azt, hogy a gazdagok uszodákat, jakuzzikat üzemeltetnek.
A némileg átalakított rendszerben ez annyiban módosult, hogy csak az átlagfogyasztásig jár a rezsiár, felette magas piaci árat kell fizetniük a lakossági felhasználóknak is. Az Orbán-kormány mindenesetre 2022 közepén rezsivédelmi alapot különített el a költségvetésben „a lakossági díjak védelme és az energiaáremelkedés tompítása” miatt.
A rendszer szerint a lakossági felhasználók rezsiáron kapnak energiát, de az energiakereskedő (elsősorban az állami MVM-csoport) dotációt kap a piaci ár és a lakosság által fizetett ár különbségére. Fontos hangsúlyozni, hogy a rezsitámogatás az érintett energiakereskedőknek nem ajándékpénz, hanem a lakosság számára értékesített energia kötelező veszteségének ellentételezése, vagyis a kormány valójában egy szociális intézkedésre költ, igaz, hangsúlyozottan eléggé vitatható módon. Ugyanakkor arra nem látszik esély, hogy ez megváltozzon, hiszen ez a rezsim egyik legnépszerűbb döntése.
A földgáznak amúgy több forrásai is van, de az döntően orosz, részben hazai kitermelésű, részben tengeri (horvát) LNG-terminálból érkezik. A lap szerint 2022 októbere és 2025 januárja között a rezsialapból kiosztott, összesen 4852 milliárd forint felét, 2437 milliárdot az állami MVM kapta.
Mindez persze nem meglepő, hiszen a lakosság ellátásában ennek a csoportnak van kulcsszerepe. A lap emellett kitér arra is, hogy a lakosságon kívül mely intézmények élvezhették az olcsó, rezsiáron megvehető energia előnyeit.