Virágzik a luxusautó-csempészet Oroszországban

2024. december 30. – 09:49

Másolás

Vágólapra másolva

Orosz csempészek több tízezer euróért szállítanak luxusautókat Európából az orosz elitnek – írja a Financial Times. Öt orosz céget azonosítottak, amik olyan luxusautók csempésznek Oroszországba, amelyeket az EU által kiszabott szankciók miatt nem lehet közvetlenül Oroszországba importálni.

A Financial Times több mint ötven olyan autót talált, amelyeket egyszerre hirdettek az orosz csempészek a saját weboldalaikon és kínáltak eladásra német autókereskedések is. Az orosz weboldalakon átlagosan 19 ezer euróval (7,8 millió forint) többért árulják a luxusautókat a német kereskedőkhöz képest, ez a csempészet felára.

Mivel az autókat nem lehet közvetlenül Oroszországba szállítani, az orosz cégek jellemzően az állítják a német értékesítőnek, hogy egy másik, EU-n kívüli országba fogják az autót szállítani. Sokáig Belarusz volt a csempészek által legtöbbször használt köztes ország. Azonban mióta az EU szigorította a luxustermékekre vonatkozó szankciók szabályozását, a legtöbb autót először Törökországba, Grúziába vagy Kirgizisztánba viszik, majd onnan kerül Oroszországba. Ezek a szállítási útvonalak viszont jelentősen hosszabbak és így drágábbak is.

Az orosz csempészek már alternatív megoldásokat is keresnek az orosz kereslet kiszolgálására. Egy csempész arról beszélt a Financial Timesnak, hogy néhány cég például már inkább Dél-Koreából szállítja a német luxusautókat Oroszországba, mivel az ázsiai ország az EU-hoz képest jóval kevesebb szankciót vetett ki Oroszországra. A Belaruszon keresztül történő csempészet nem szűnt ugyan meg, de már sokkal kevesebb autó érkezik onnan Oroszországba, mint korábban.

Az Európai Unió is tisztában van azzal, hogy a szankciók ellenére még mindig elég nagy számban szállítanak luxusautókat az EU területéről Oroszországba. Egy uniós tisztségviselő arról beszélt, hogy habár tudják, hogy a luxustermékekre vonatkozó szankciók megkerülése problémás, szerinte amíg az oroszoknak felárat kell fizetniük ezekért a termékekért, addig nem kell nagyon aggódni. Szerinte az EU most a katonai célokra használható, veszélyesebb árukra vonatkozó szankciók betartását próbálja biztosítani.

Az EU-s szankciók miatt 2022 óta tilos 300 eurónál drágább termékeket bevinni Oroszországba. A luxustermékek iránti kereslet azonban fennmaradt Oroszországban, így luxusszankciók elkerülésére teljes árnyék ellátási lánc épült ki mostanra. A luxusautók mellett, személyes bevásárlók és továbbértékesítők az Instagramon és a Telegramon hirdetik, hogy gyakorlatilag bármilyen luxusmárka termékét beszerzik és eljuttatják a megrendelőhöz.

Az uniós kormányok december közepén hagyták jóvá a 15. szankciós csomagot, amivel szűkítik Oroszország hadviselő képességét Ukrajna ellen. A csomaggal 54 embert és 30 céget vagy szervezetet szankcionáltak, többek között energetikai cégek vezetőit és olyan kínai szereplőket is, akik drónalkatrészeket és mikroelektronikai eszközöket szállítanak Oroszországnak.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!