A győri földtulajdonosok háromszor annyi pénzt kaptak a földjeikért, mint a szegedi gazdák

2024. december 18. – 11:41

Másolás

Vágólapra másolva

A győri önkormányzat háromszor annyit fizetett a győri ipari park bővítése miatt kisajátított földekért, mint Szeged a BYD-nek szánt területekért – derül ki az Átlátszó által megszerzett önkormányzati dokumentumokból.

A kormány még 2022-ben döntött arról, hogy bővíteni kell a győri ipari parkot. Ehhez egy kormányhatározattal kiemelt beruházási célterületté nyilvánítottak közel 400 hektár győrszentiváni területet, aminek a kisajátítását el is rendelte az önkormányzat. A folyamat gyakorlatilag teljes ugyanaz volt tehát Győrben is, mint Szegeden, ahol a BYD-gyár építéséhez sajátított ki földeket az önkormányzat, csakhogy a területek tulajdonosai nagyon más összeget kaptak a földjeikért.

2023 novemberében mi is ellátogattunk arra a területre, ahol most a BYD-gyár már gyors ütemben épül. A gazdák, akikkel akkor beszéltünk, mind azt mondták, hogy a földjeikre adott vételi ajánlatok sem a föld minőségét, sem elhelyezkedését nézve nem reálisak, szerintük az ajánlatok jóval a piaci árak alatt voltak. Míg 2008-ban a szomszédos területeket az autópálya építése miatt 5-8 millió forintos hektáráron vette meg az önkormányzat, addig a BYD-nek szánt területekért 15 évvel később csupán 3,5-4 millió forintot adott a városvezetés. Azaz az Átlátszó által megszerzett dokumentumokból az derült ki, hogy a győri önkormányzat által fizetett vételárakhoz képest, nagyjából harmadárat fizethetett a szegedi önkormányzat a tulajdonosoknak.

Győrben ugyanis a földek átlagára 1435 forint/négyzetméter volt, míg Szegeden csak 444 forint/négyzetméter. Igaz, Győrben is volt 27 hektárnyi földterület, amit 1000 forint/négyzetméter árnál kevesebbért vett meg az önkormányzat, de a maradék közel 380 hektárt 1400-1500 forintos négyzetméteráron, 6 hektár földet pedig négyzetméterenként 2000 forintért vásárolt meg a győri városvezetés.

A KSH adatai alapján viszont szinte semmi nem indokolja az ilyen mértékű különbséget az földek árai között. Habár 2022-ben még Csongrád-Csanád vármegyében, vagyis Szeged környékén is 21 százalékkal olcsóbbak voltak a földek, mint Győr-Moson-Sopron vármegyében, 2023-ra ez a különbség gyakorlatilag eltűnt. Egy év leforgása alatt Csongrád-Csanádban 21 százalékkal emelkedett a földek medián ára, Győr-Moson-Sopronban pedig csak 1,7 százalékkal.

A szegedi önkormányzat rendre azzal védekezik, hogy a földek árát szakértő határozta meg, de az Átlátszó információi szerint a szakértő egy bírósági eljárás során maga vallotta be, hogy nem szomszédos földek árát is felhasználta az értékbecsléshez. Olyan földeket, amelyek Szeged másik felén, a városhatár közelében vannak, így értéktelenebbek is, mint a kisajátításban érintett földek. Ezek alapján pedig a bíróság is kimondta, hogy „a szakértői vélemény olyan hibában szenved, ami a szakértőhöz intézett felhívással nem küszöbölhető ki, új szakvélemény elkészítése szükséges”. A szegedi önkormányzat a kisajátított földeket a szerződések szerint 17-szeres áron adja tovább a BYD-nek.

Az üggyel kapcsolatban kérdéseket küldtünk a szegedi önkormányzatnak.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!