Egyetlen ábrán, miért ünneplik tömegek extázisban a New Yorkban lelőtt biztosítóigazgató halálát

2024. december 6. – 10:07

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

December negyedikén szerdán kora reggel New York belvárosában agyonlőtték Brian Thompsont, a UnitedHealthcare egészségbiztosítási cég vezetőjét. A gyilkost azóta is keresik, a motivációiról egyelőre csak az alapján lehet találgatni, hogy az amerikai lapok szerint a töltényhüvelyekre a „deny” (visszautasítás), „defend” (megvéd), illetve a szövegkörnyezettől függően több jelentéstartalommal rendelkező „depose” (ami jelenthet tanúskodást is) szavakat írta.

Ez elég is volt ahhoz, hogy Amerikában tömegek, tíz-, de inkább százezrek kezdjék el extázisban ünnepelni Brian Thompson halálát és a gyilkost. A UnitedHealthcare Facebook-oldalára kikerült, halálhírről szóló poszton például a cikk megírásának pillanatában 63 ezer haha-reakció van, miközben csak 2,4 ezer szomorú reakció. Amerikai politikai és mémoldalak posztolnak folyamatosan a halálhíren örömködő tartalmakat.

És hogy mi a frusztráció tárgya? A következő interaktív grafikon azt mutatja be, hogy az elmúlt ötven évben kiválasztott országokban hogyan alakult a várható élettartam és az egy főre jutó éves egészségügyi kiadás.

Az adatvizualizáció jól mutatja, hogy az amerikai egészségügyi kiadások az elmúlt évtizedekben ütemes tempóban hagyták le az összes többi országot, ma egy amerikai évente átlagosan több mint tízezer dollárt, vagyis négymillió forintot költ egészségügyre. A várható élettartam ezzel párhuzamosan a többi országnál lassabban nőtt, majd az utóbbi években csökkeni kezdett. Ez ma az Egyesült Államokban alacsonyabb, mint például Kínában, Chilében, Costa Ricában és Csehországban.

Összehasonlításképpen: az itt bemutatott ENSZ- és OECD-adatok szerint ma a kínaiak átlagosan évente 945 dollárt költenek egészségügyre, amivel magasabb várható élettartamra számíthatnak, mint a 10 331 dollárt költő amerikaiak. Az amerikai rendszer tehát a ráfordításhoz mért eredmény arányában rendkívül kevéssé hatékony, ami konkrét emberéletekben is mérhető, a Thompson meggyilkolását ünneplőket pedig ez valószínűleg zavarja.

A probléma egyik forrása, hogy az Egyesült Államokban nincsen a fejlett országokban megszokott általános egészségbiztosítás, ezt az embereknek vagy maguknak kell intézniük, vagy a munkaadójukon keresztül intézhetik. A legtöbben olyan magán-biztosítótársaságokkal vannak szerződve, mint amilyen a UnitedHealthcare, amelyeknek üzleti érdekük, hogy minél szigorúbban ítéljék meg a beérkező kérelmeket. Beszámolók szerint a UnitedHealthcare a többi amerikai egészségügyi biztosítónál is rosszabbul bánt az ügyfeleivel, vagyis rengeteg embernek utólag utasította el a kórházi kezeléseik térítését. Ők emiatt a kórházból való távozás után értesülhettek arról, hogy a számlákat nekik kell fizetni, ami miatt sokan teljes öregkorukra elszegényedtek. Másoknak már előre megtagadták az egészségügyi kezelések térítését, így ők a kórházba sem juthattak el.

A gyilkosságról és annak körülményeiről ebben a cikkünkben írtunk hosszabban.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!