Tisztázta a több száz dolgozót elküldő kelet-magyarországi gyár, hány főt és hogyan építettek le

2024. november 28. – 04:49

Tisztázta a több száz dolgozót elküldő kelet-magyarországi gyár, hány főt és hogyan építettek le
Az amerikai érdekeltségű Jabil elektronikai beszállító vállalat új logisztikai raktárépülete Tiszaújvárosban 2018. október 8-án, az ünnepélyes átadás napján. – Fotó: Vajda János / MTI

Másolás

Vágólapra másolva

Idén január óta 673 fővel csökkent a Jabil tiszaújvárosi üzemének gyári létszáma – közölte a cég a Telexszel. A magyarországi leépítésekkel párhuzamosan a cég Ungváron toboroz, de szerintük nem igaz, hogy Tiszaújvárosból helyeztek volna át oda gyártási folyamatokat.

A Magyar Hang még pénteken írta meg, hogy 500-600 dolgozót bocsáthatott el a Jabil Circuit tiszaújvárosi üzeme. Kedden megjelent cikkünkben bemutattuk, hogy a cég hivatalos dokumentumaiból kiderül: az elmúlt egy évben ennél is több, legalább 800 főt építettek le. Időközben olyan hírek is megjelentek, amelyek szerint nem is leépítik, csak pihenőidőre küldik a dolgozókat, amelyen a fizetésük felét kapják meg.

A cikkek megjelenése után újra megkerestük a Jabilt, akik kérdéseinkre azt írták: „Összességében a gyári létszámunk 2024 január óta 673 fővel csökkent. 200 kollégának szüntettük meg a munkaviszonyát, beleértve azt a 110 kollégát, akiktől szervezeti változás miatt kellett megválnunk. A többiek saját döntésükből távoztak és nem pótoltuk pozíciójukat. Emellett 186 kölcsönzött állományban lévő kollégánk szerződése szűnt meg.”

Az Opten adatai szerint tavaly szeptember és idén január között 240 fővel csökkent a Jabil alkalmazottainak létszáma. Ha ezt összeadjuk a cég által közölt 673 fős létszámcsökkenéssel, akkor összesen 913 munkahely megszűnése jön ki.

A cég ezen kívül azt is írta: „Biztosak vagyunk a jövőbeli fellendülésben, a jelenlegi helyzetet átmenetinek tekintjük, ezért is küldtünk közel 150 kollégát állásidőre. Az állásidő olyan időszak, amikor a munkavállalók nem dolgoznak aktívan, de a vállalat továbbra is alkalmazza és fizeti őket, gyakran a kereslet vagy a termelés átmeneti visszaesése miatt. Ez az intézkedés lehetővé teszi számunkra, hogy megtartsuk a képzett munkaerőnket, és készen álljunk a termelés gyors felfuttatására, amint a piaci feltételek javulnak.”

A leépítésről szóló hír megjelenése után egy olvasónk hívta fel a figyelmet arra, hogy miközben a Jabil tiszaújvárosi gyárában több száz munkahely szűnt meg, a cég aktívan toboroz az onnan kevesebb, mint kétszáz kilométerre lévő Ungváron. A Jabil karrieroldalán a cikk megírásának pillanatában az ungvári telephelynél 59 különböző nyitott pozíció is fel van tüntetve, azon belül egy csomó operátori, vagyis fizikai munkás állás is.

Egy nekünk név nélkül nyilatkozó Jabil-alkalmazott szerint a magyarországi leépítéssel párhuzamosan a Jabil Ukrajnában 400 főt venne fel. Szerinte van olyan gyártási folyamat, az elmúlt években Tiszaújvárosból Ungvárra vittek át, és a vezetés a magyarországi telephelyet „szándékosan lerohasztja”.

A Jabil azt írta nekünk: „Először is szeretnénk megerősíteni, hogy az elmúlt három évben a Jabil nem helyezett át gyártási folyamatokat Tiszaújvárosból Ungvárra. Tiszaújvárosi tevékenységünk változatlan, és belátható időn belül nem áll szándékunkban üzleti tevékenységet áthelyezni Tiszaújvárosból Ungvárra.” A cég tájékoztatása szerint az ungvári üzembe összesen 30 főt terveznek felvenni, amit a meglévő ügyfeleik igényei indokolnak.

A Jabil szerint a tiszaújvárosi létszámcsökkentésről a napenergia-termékek iránti globális kereslet és az elektromos járművek iránti európai kereslet visszaesése miatt döntöttek. Azt is közölték: a cég vezetősége szorgalmasan dolgozik azon, hogy új ügyfeleket szerezzen. A Jabil elektronikai beszállítóként a végtermékeket gyártó cégek megrendeléseitől függ, egyszer már 2009-ben és 2013-ban is tömegesen épített le dolgozókat, amelyet évekkel később mindkét esetben újból nagy léptékű toborzás követett.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!