11 ezer embert bocsát el a Thyssenkrupp acélvállalata
2024. november 25. – 18:27
Akár 11 ezer állásba is kerülhet az a leépítési hullám, amire a Thyssenkrupp acélipari óriáscég határozta el magát. A Financial Times arról ír, a német vállalat acélipari munkásainak 40 százalékát elbocsáthatja. Azzal indokolták, hogy túlkínálat van az európai piacon, ahol ráadásul ütemesen nő az olcsó ázsiai acéláru aránya. Első ütemben 2030-ig 5000 embert bocsátanának el a termelési és adminisztrációs ágazatokból, további 6000 állás pedig úgy tűnik el, hogy egyes részlegeket külsős szolgáltatóknak szerveznek ki, vagy üzletrészeket el is adnak.
A Thyssenkrupp Steel Europe közölte, egy gyárat be akar zárni, a termelést pedig negyedével csökkentené (évi 8,7-9 millió tonna közé). Az európai nehézipar válságos időket él meg, ez Németországban valószínűleg az induló választási kampány része is lesz. Munkahelyek tízezreinek felszámolásáról adott hírt az utóbbi hetekben a Volkswagen, a ZF Friedrichshafen, a Schaeffler és a Bosch is. Az egyik fő ok az európai autóeladások drasztikus visszaesése.
A Financial Times cikke megemlíti, hogy az anyacég Thyssenkrupp igyekszik meggyőzni a cseh milliárdos, Daniel Křetínský EP Corporate Group cégcsoportját, hogy 20 százalékos részesedését növelje 50 százalékra a Thyssenkrupp Steel leányvállalatban. Az EP a cikk szerint támogatja az újrastrukturálásokat, amiket egy szakszervezeti vezető „a munkaerő ellen meghirdetett háború”-ként írt le.
A Telex a Thyssenkruppról más kontextusban írt legutóbb szeptember végén. Akkor több olyan női dolgozóról írtunk, akikkel a cég magyarországi mérnöki fejlesztő központjában megalázóan bántak. Lapunknak azt írták a Thyssenkrupptól, cégük elutasítja a „diszkrimináció, a szexuális zaklatás, a nemi megkülönböztetés vagy a visszaélés bármely formáját”, ezért számos területen tesznek lépéseket a megelőzésük érdekében, például bejelentő platformjuk is létezik. Ettől függetlenül forrásaink szerint nem nagyon értették a problémát.