Már több mint 400-an dolgoznak a CATL debreceni akkugyárában, és még több mint 2000 dolgozót vennének fel
2024. november 20. – 16:21
Elkészült a debreceni Déli Gazdasági Övezetben a CATL akkumulátorcella-gyárának főépülete, amelyben most már az épületgépészeti és villamossági szerelések zajlanak – jelentette be a cég szerdán egy debreceni sajtótájékoztatón. A CATL még szeptemberben, egy bérelt gyártócsarnokban kezdte el az akkumulátormodulok összeszerelését, és jövőre indítaná be a sorozatgyártást az addigra elkészülő saját gyártócsarnokában.
A kínai CATL még 2022-ben jelentette be, hogy Debrecenben építi fel második európai akkumulátorgyárát. Annak egyelőre csak az első üteme épül, de az eredeti bejelentés szerint akár évi 100 gigawattórás termelési kapacitásúra is bővíthetik, amivel Európa egyik legnagyobb akkugyára lenne.
A CATL sajtótájékoztatóján elmondták: a cég létszáma mostanra meghaladta a 400 főt, és jelenleg éppen a harmadik toborzási kampányuk folyik. A Hvg tudósítása szerint jövő nyárig ezerre, 2025. végéig kétezerre 2026-ra pedig 2600-ra emelnék dolgozóik számát, ez lenne a beruházás első üteménél a teljes létszám.
Az eredetileg bejelentett évi száz gigawattórás kapacitás eléréséhez egy második és egy harmadik ütem megvalósítására is szükség lenne, ezek összesen akár 9000 főt is foglalkoztathatnak majd. A Debreciner kérdésére a helyszínen azt mondták: a gyár második ütemének felépítése egyelőre előkészítés alatt van.
A CATL Debrecenből, a régióból és Magyarország más részeiről is igyekszik munkavállalókat magához vonzani, amihez fokoznák a mostani toborzásukat. Emellett 2025-ben kínai szakemberek is érkeznek majd a gyárba, hogy telepítsék a gyártási technológiát és átadják a gyártáshoz szükséges tapasztalatokat és tudást a helyi munkatársaknak.
Sidló Noémi, a CATL Debrecen kommunikációs és PR vezetője azt mondta: „Kiemelten fontos célunk, hogy a fiataloknak vonzó és inspiráló karrierutat, folyamatos, képzési lehetőséget, valamint versenyképes fizetést kínáljunk. A CATL arra törekszik, hogy jó munkáltató és jó szomszéd legyen, bárhol is működtessen gyártóüzemet a világon. Ennek jegyében immár a harmadik sikeres toborzási kampányunkat folytatjuk, és ezzel a céllal támogattuk idén a város legikonikusabb rendezvényeit – a Debrecen Drive-ot, a Campus Fesztivált és a Virágkarnevált is, valamint részt veszünk a város adventi eseményén is.”
A CATL Debrecen már 2024 februárjában stratégiai megállapodást kötött a Debreceni Szakképzési Centrummal a duális képzés elindításáról, majd júniusban hasonló partnerségi megállapodást írt alá a Miskolci Egyetemmel, ezt követően a sor a Debreceni Egyetemmel 2024 októberében kötött stratégiai megállapodás aláírásával folytatódott.
A CATL tájékoztatása szerint céljuk, hogy 2025-re teljesen karbonsemlegessé tegyék az alaptevékenységüket. Mostanra 9 gyáruk kapta meg a szén-dioxid semleges minősítést és szeretnék, ha a debreceni üzem is hamar elérné ezt.
A cég tájékoztatása szerint „a vízfogyasztás csökkentése érdekében a CATL úgynevezett adiabatikus hűtőtornyokat működtet és szürkevizet használ majd a gyárban, mintegy 50 százalékkal redukálva ezzel a létesítmény vízigényét. ” Szilágyi Balázs, a cég közügyekért felelős vezetője a Hvg kérdésére azt mondta: a szürkevíz-felhasználással kapcsolatos tárgyalásaik már véget értek, hamarosan formalizálják a megállapodásukat az önkormányzattal.
A CATL az akkumulátorcella-gyár mellett akkufeldolgozót is nyitna Európában, ehhez egyelőre keresik a megfelelő helyszínt, ami akár Magyarország is lehetne.