A magyar gazdaságnak az a legjobb, ha Trump nem váltja be az ígéreteit

2024. november 12. – 18:59

Másolás

Vágólapra másolva

Donald Trump megválasztásának már most érezni a gazdasági hatásait, pedig csak a jövő év elején költözik majd be a Fehér Házba. A Téma legújabb adásában Móró Tamással, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető elemzőjével arról beszélgettünk, milyen várható hatása lesz Trump gazdaságpolitikájának az amerikai és a globális gazdaságra, és milyen helyzetbe hozza ez a magyar gazdaságot. Íme, egy rövid összefoglaló az adás három legérdekesebb állításáról.

Jó is az amerikai gazdaságnak, meg nem is

Móró Tamás szerint a választás utáni piaci reakciók alapján a befektetők Amerika aranykorára teszik a téteket: arra számítanak, hogy Trump alatt nőni fog az amerikai gazdaság, az amerikai cégek a növekedésnek és a deregulációnak hála nyereségesek lesznek, a tőke elindul az amerikai piac felé. Ez látszik például a dollár erősödésében. Ezzel párhuzamosan viszont arra is számít a piac, hogy Trump vezetése alatt Amerika a világ többi részének kárára erősödik majd, a világ többi része semlegesen vagy negatívan teljesíthet. Ez részben Trump egyik legfontosabb kampányígéretének, a vámpolitikájának tulajdonítható, de a gazdaságpolitikai programjának más elemei, a szabályozások lazítása, az adócsökkentés és más elemek is tovagyűrűznek a világgazdaságba.

A Concorde vezető stratégája szerint viszont ha az amerikai gazdaság túlságosan a világ kárára erősödik, az némileg ellentmondásos módon az Egyesült Államok gazdaságára is visszahat: ha Trump kormányra kerülve minden gazdaságpolitikai lépését valóra váltja úgy, ahogy a kampányban ígérte, az idővel nagyobb inflációval, magasabb kötvényhozamokkal járhat, és a mostani piaci optimizmus a visszájára fordulhat. A kérdés, hogy

Trump csapata megtalálja-e, hogy melyik az a forgatókönyv, amiben az amerikai gazdaság is jól jár, de nem okoz túl nagy károkat a világ többi részének.

Trumppal lehet üzletelni, de adni kell valamit cserébe

A világ gazdaságára egyértelműen Trump beharangozott vámpolitikája lesz a legnagyobb és legközvetlenebb hatással: a kínai termékekre akár 60 százalékos, a világ más részeiről érkező importra, így az európai termékekre is 10-20 százalék körüli vámot akar kivetni. Móró Tamás szerint a vámpolitika Trump előző kormányának is fontos lépése volt ugyan, most sokkal szigorúbb és gyorsabb lesz. És bár a kereskedelempolitikai főellenség továbbra is Kína, Trump korábban azt is sérelmezte például, hogy túl sok német autó jár New York utcáin.

Az elemző úgy látja, hogy Trump külpolitikája korábban is nagyon tranzakcionális volt, jó üzleteket akar kötni, ami azt is jelenti, hogy el lehet érni nála dolgokat, de mindenképpen adni is kell valamit cserébe. Így könnyen lehet, hogy le lehet alkudni a védővámokból, ha, mondjuk, az európai kormányok megígérik, hogy több amerikai fegyvert vásárolnak, vagy csökkentik az amerikai importra kivetett vámokat. Ha pedig a vámok túl nagyok, akkor az az amerikai gazdaságra is visszahat, elsősorban a már említett infláció formájában, Móró szerint pedig Trump van annyira pragmatikus, hogy ha negatív a vámok visszhangja, akkor változtat a politikáján. Éppen ezért ő arra számít, hogy lesznek vámemelések, de sokkal differenciáltabban, mint azt a kampányban ígérte.

Túl sok Trumppal nem jár jól Magyarország

Bár az Orbán-kormány nagyon látványosan drukkolt Donald Trumpnak és hangosan ünnepelte a győzelmét, Móró Tamás szerint a magyar gazdaságnak az lenne a jobb forgatókönyv, ha Trump csak nagyon visszafogottan hajtaná végre a gazdasági ígéreteit. Ha például az amerikai kormány nagy vámokkal sújtja a német autóipart, az arra ösztönözheti a német autógyártókat, hogy az Egyesült Államokba vagy Mexikóba vigyék át a termelés minél nagyobb részét, és a Mercedes például nem Magyarországról vinne autókat az amerikai piacra. Az amerikai ellátási láncokba pedig jóval nehezebb lenne Magyarországról betagozódni. Ez a magyar növekedés szempontjából jelentős kockázat. És hiába ápol Orbán Viktor jó viszont Donald Trumppal, az európai vámszabályok miatt aligha tud majd kivételes elbírálást kijárni Magyarországnak.

Trump gazdaságpolitikája a magyar monetáris és költségvetési politikára is hatással lehet. Ha a vámok mellett az adócsökkentés, a tömeges kitoloncolás vagy a jelentős bürokráciacsökkentés miatt növekszik az amerikai infláció, az amerikai jegybank, a Fed kénytelen lesz kamatokat emelni, ami a Magyar Nemzeti Bank mozgásterét is szűkíti. A magas kamatok miatt pedig a magyar kormány gazdaságpolitikai mozgástere is szűkül, mert többet kell az adósságfinanszírozásra költenie, nem tud annyi pénzt például gazdaságélénkítésre, a növekedés pörgetésére költeni. Móró Tamás szerint a magyar gazdaságnak az lenne a legjobb forgatókönyv, ha az amerikai hozamok nem szállnának el, maradnának nagyjából a mostani szinten, a forint vonzóbb deviza marad, alacsony kamatokkal lehet finanszírozni a költségvetést. Ha viszont Trump teljesen beváltja az ígéreteit, az mindenképpen negatív a magyar gazdaságra, és a világ többi részére nézve.

A teljes beszélgetés a YouTube és a saját lejátszónk mellett a Telex Podcast Spotify- és Apple Podcast-csatornáin is elérhető, iratkozzatok fel!

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!