Új rekord: októberben a vásárlók 40 százaléka befektetésnek vett lakást Budapesten
2024. november 12. – 11:38
Erős hónapot zárt a hazai ingatlanpiac. A Duna House becslése alapján októberben 10 738 ingatlantranzakció történt, a megelőző hónaphoz képest 10 százalékkal több. Az előző év azonos időszakához képest 37 százalékos a bővülés. Az erős vásárlási és eladási kedvnek köszönhetően a következő hónapokban is aktív időszakra számítanak a vállalat szakértői az ingatlan- és a jelzáloghitel-piacon egyaránt.
Budapesten már a vevők 40 százalékban befektetési céllal vásárolnak, ez új rekord. A vevők átlagosan 58,7 millió forintot fordítottak ingatlanvásárlásra.
Az elmúlt hónapokban inkább a budai oldal kerületei, köztük kiemelten Újbuda és a II. kerület vonzotta az érdeklődőket. Viszont a befektetői jelenlét fokozódásával a legnépszerűbb kerület a XIII., amelyet ezúttal a vevők 19,4 százaléka jelölt meg preferált kerületként. A rövid távú kiadás (Airbnb) megszüntetésének híre tovább enyhítette a belvárosi kerületek (Erzsébetváros és Terézváros) iránti keresletet, ami természetesen a kerületbe készülőknek jó hír, az eladásra készülőknek annál rosszabb.
A fővárosi panellakások esetében két számjegyű drágulás jelentkezett az előző év azonos időszakához képest idén októberben, ami mellett a tulajdonosok határozottsága is feladta a leckét a vevőknek. Az eladók a hirdetési folyamat során az irányáron szinte egyáltalán nem változtattak, és az alkunak is szűk, 2-4 százalékos teret hagytak csupán. A budai oldal házgyári lakásaiért átlagosan 873 ezer forintot, Pesten 100 ezer forinttal kevesebbet, 773 ezer forintot fizettek négyzetméterenként a vevők.
Az októberben tulajdonost cserélt budai téglalakások átlagosan 1,2 millió forint feletti négyzetméteráron keltek el, a pesti belvárosban 1,1 millió forinthoz közelített, míg Pest egyéb területein 779 ezer forint volt az átlag négyzetméterenként. Vidéken a vezető motiváció az első lakás vásárlása volt, de hasonló súlya volt a befektetői vásárlásoknak is, befektetési céllal 30,9 millió forintot, míg első lakásra 35,5 millió forintot költöttek a vevők vidéken.
A nagy ingatlanpiaci mozgás mellett a KSH-ingatlan.com lakbérindex legfrissebb, októberi adatai is megjelentek, és némi meglepetésre megtorpant az albérlet-drágulás,
vélhetően azért, mert a bérlők már nehezen tartottak lépést az emelkedő árakkal
– vélte Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője
Emiatt Budapesten inkább stagnáltak, országosan pedig még csökkentek is az átlagos lakbérek októberben. Közben jelentősen megnőtt a kínálat, vagyis a kiadó lakások száma. November elején a fővárosi albérletpiacot 250 ezer forintos átlagos bérleti díj jellemezte. A városrészeket nézve 160 ezer forinttól 340 ezer forintig terjed a skála. A fővároson kívüli piacon még mindig Debrecen az éllovas a bérleti díjak mértékét nézve, ott ugyanis 230 ezer forint az átlagos lakbér. Utána következik Győr 200 ezer forinttal. Miskolcon ugyanakkor csak feleannyi egy albérlet, mint Debrecenben.