Egy csapvíz nélküli épületben rendeztek be irodát a debreceni katódgyár mérnökeinek, akik az udvari toitoiba járhatnak mosdóba

Legfontosabb

2024. november 5. – 13:44

Egy csapvíz nélküli épületben rendeztek be irodát a debreceni katódgyár mérnökeinek, akik az udvari toitoiba járhatnak mosdóba
Fotó: Olvasói fotó / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

Idén február óta egy még át nem adott, használatbavételi engedéllyel nem rendelkező, folyó csapvízzel nem ellátott épületben végzik a munkájukat az EcoPro debreceni katódgyárának bizonyos dolgozói, köztük mérnökök is – tájékoztatta a Telexet a cég egyik munkatársa. Csapvíz hiányában a dolgozóknak az udvaron felállított toitoi vécéket vagy konténermosdókat kell használniuk, az épületben vizet ballonokból lehet venni, a szennyvizet vödrökben gyűjtik.

A dél-koreai EcoPro a világ egyik legnagyobb akkumulátorgyártója, ami 2021-ben jelentette be, hogy első európai egységét Debrecenben fogja létrehozni. Az üzemet tavaly kezdték el építeni, a tervek szerint jövőre lesz kész, és utána kezdődhet a sorozatgyártás.

A cég tavaly kezdett el toborozni, a magyarországi leányvállalatnak mostanra több mint száz alkalmazottja van, jelentős részüket egy nekünk nyilatkozó dolgozó szerint idén februárban költöztették be a gyár egyik irodának tervezett épületébe.

Fotó: Olvasói fotó / Telex
Fotó: Olvasói fotó / Telex

A probléma csak az, hogy a gyár épületeibe még nem vezették be a vizet, így az építési területnek számít, a cégnek használatba vételi engedélyes sincs. A nekünk nyilatkozó dolgozó szerint a cégen belül tudják, hogy nem szabadna ott irodákat üzemeltetni, és ezt erősítette meg nekünk két névtelenséget kérő szakértő is. A cég szerint viszont mindent a hatályos jogszabályok betartásával végeznek.

EcoPro: Minden a legnagyobb rendben

Fotó: Olvasói fotó / Telex Fotó: Olvasói fotó / Telex
Fotó: Olvasói fotó / Telex

Amikor megkérdeztük a céget, hogy valóban nincs-e víz az épületekben, és tényleg az udvaron felállított vécékbe kell kijárni, azt írták: „Igen, az építkezéseken és más épülőfélben lévő ingatlanoknál gyakran előfordul, hogy a vízellátás és csatornázás még nincs kiépítve, vagy ideiglenesen nem áll rendelkezésre. Emiatt a munkavállalók számára mobil vécéket (ToiToi) és konténeres mosdókat állítottunk fel, hogy biztosítsuk a higiéniai feltételeket. Ezek a megoldások ideiglenesek, amíg nem kapjuk meg rövid időn belül a vízjogi engedélyt Debrecen városától. Az engedély már folyamatban van. Ez egy általános gyakorlat az építkezések során, mely biztosítja a munkahelyi higiéniai követelmények betartását, még akkor is, ha az épület infrastruktúrája még nem teljes.”

Amikor megkérdeztük a céget, hogy a helyszínen az építkezést leszámítva végeznek-e munkát a cég alkalmazottai, illetve van-e olyan irodai dolgozó, akinek az az elsődleges munkavégzési helyszíne, azt írták:

„Olyan irodai dolgozók, akik adminisztratív munkát végeznek, nem végeznek munkát az építkezési területen, ők jelenleg az építkezés mellett felépített konténerirodákból látják el a munkájukat. A hatályos jogszabályok alapján csak olyan munkavállalók végzik a munkájukat építkezési területen, akiknek ott lesz a későbbi munkavégzési helyük és munkájuk szükséges az egyes gépek / eszközök telepítéséhez, vagy pl. a labor berendezése miatt már az épületben kell tartózkodniuk.”

A gyár központi épületének bejárata, és a benne berendezett iroda – Fotó: Olvasói fotó / Telex A gyár központi épületének bejárata, és a benne berendezett iroda – Fotó: Olvasói fotó / Telex
A gyár központi épületének bejárata, és a benne berendezett iroda – Fotó: Olvasói fotó / Telex

Amikor visszakérdeztünk a minket megkereső dolgozónál, hogy ez valóban így van-e, azt mondta, hogy nem, szerinte a HR-t leszámítva minden részleg a gyár központi irodaépületében van elhelyezve, amelynek a használatba vételére a cég még nem kapott engedélyt.

Ezután újra rákérdeztünk a cégnél, hogy igaz-e, miszerint a termelési, a közművekért felelős, a technológiai és a karbantartással foglalkozó részlegek nem fizikai munkát végző dolgozóinak asztalokkal és számítógépekkel felszerelt irodát rendeztek be a használatbavételi engedély nélküli épületben.

Erre azt írták: „A hatályos jogszabályok alapján csak olyan munkavállalók végzik a munkájukat építkezési területen, akiknek az építési területen kell tartózkodniuk az építési munkálatok ellenőrzése, felügyelete és adminisztratív kiszolgálása miatt. Ezeknek a munkavállalóknak az építési területre vonatkozó szabályok maradéktalan betartása mellett kerültek kialakításra irodai munkahelyek. Természetesen emiatt szükség van asztalokra is, hiszen a mérnököknek, karbantartóknak, stb. valahol le kell ülniük.”

Nem biztos, hogy teljesen szabályos, de erről a kormányhivatal dönt

Megkérdeztünk erről két olyan szakértőt, akik korábban hatósági alkalmazottként az EcoProhoz hasonló ipari létesítmények működésének engedélyeztetésével és ellenőrzésével foglalkoztak. Mindketten név nélkül nyilatkoztak, és mindketten azt mondták, hogy az irodák berendezése az építési területen szabályellenes lehet.

Egyikük összeszedte, hogy az idén szeptemberig érvényes építésügyi szabályok szerint „előírt használatbavételi engedély, használatbavétel tudomásulvétele vagy az építmény elkészültének bejelentése hiányában az építményt nem szabad használni.” Idén októbertől azonban egy új jogszabály van érvényben, amely azt írja: „Minden olyan építmény, építményrész, amely építési engedély vagy egyszerű bejelentés alapján építhető, használatbavételi engedély vagy használatbavétel tudomásulvétele alapján vehető használatba. Az építtetőnek a használatbavételi eljárást az építmény, építményrész használatbavétele előtt kell kezdeményeznie.”

Azt tehát a régi és az új szabályozás is rögzíti, hogy az épületeket csak a használatbavételi engedély megszerzésével lehet használni, az a kérdés, hogy mit jelent ez utóbbi kifejezés. A nekünk nyilatkozó volt hatósági vezető szerint „az általad említett tevékenység egyértelműen az épület használatát jelenti az én olvasatomban.”

A másik szakértő szerint a hasonló beruházásoknál gyakori, hogy a cégek magukkal szemben nagyon megengedően értelmezik az erre vonatkozó szabályokat, és beköltöztetik a dolgozóikat a használatbavételi engedély nélküli épületbe – igaz, ezt általában akkor szokták megtenni, amikor már be van vezetve a víz. A szabályok szerint ugyanis tényleg csak azok dolgozhatnak az építési területen, akik az építkezésben, vagy a gépek telepítésében vesznek részt, azt azonban nem lehet minden esetben megállapítani, hogy pontosan ki mikor milyen munkát végez.

Szerinte az, hogy teljes részlegeknek irodákat alakítanak ki egy építési területnek számító épületben, egyértelműen ellentétes azzal a jogalkotói szándékkal, amely arra törekszik, hogy ott tényleg csak az építkezésben részt vevők tartózkodjanak. Ennek a mérlegelése azonban az építkezést felügyelő hatóságok feladata, akik lehetnek megengedők a cégekkel. Ez szerinte elő szokott fordulni, mivel a hatósági ellenőrzések alkalmával a cégek jellemzően minden, az építési területen tartózkodó munkavállalóra azt mondják, hogy az építkezésben vesz részt, aminek az ellenkezőjét a hatóságnak kellene bizonyítani, erre azonban nincs mindig lehetőségük vagy kedvük.

Nyolc hatósági eljárás indult

Megkerestük az üggyel kapcsolatban a Hajdú-Bihar Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságot, amely – arra hivatkozva, hogy a hatósági jogkörei október elejétől a kormányhivatalhoz kerültek át – a vármegyei kormányhivatalhoz irányított minket. Megkérdeztük a kormányhivatalt, hogy idén mikor és milyen ügyben tartottak ellenőrzést a helyszínen, illetve az ellenőrzéseken találtak-e szabálytalanságokat, ha igen, akkor milyeneket.

Kérdésünkre azt írták: „A Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal szakemberei 2024. január 1-je óta 7 alkalommal jártak az EcoPro Debrecen, Jedlik Ányos utcán épülő telephelyén építésügyi, környezetvédelmi, műszaki biztonsági, munkavédelmi és foglalkoztatás-felügyeleti ügyekben, amikhez kapcsolódóan 8 hatósági eljárás indult.” Azt, hogy miért indítottak eljárást, és az eljárások milyen eredménnyel zárultak, nem árulták el.

Megkérdeztük a kormányhivatalt arról is, hogy az EcoPro gyára megkapta-e már azokat az engedélyeket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a cég munkatársai az építkezést leszámítva dolgozhassanak a helyszínen felhúzott épületekben. A kormányhivatal a kérdésünkre azt írta: „Az üzem működése kizárólag használatbavételi engedély birtokában kezdődhet el, azonban ennek kiadására még nem került sor.”

Gödre szállítanák a katódot

Szijjártó Péter külügyminiszter még 2021 decemberében jelentette be, hogy az EcoPro BM nevű koreai cég 264 milliárd forintból katódgyárat épít a debreceni Déli Ipari Parkban, ahol később a CATL akkugyárát és a Semcorp szeparátorfólia-gyárát is építeni kezdték. A cég akkor 631 munkahely létrehozását ígérte meg, és azt, hogy az építkezés első fázisával 2024 második felében lesznek kész.

A gyárat az engedélyek megszerzése után 2023 elején kezdték el építeni, a cég mostani, a Telexhez eljuttatott tájékoztatása szerint „az építkezés a jelenlegi ütem alapján 2025 tavaszára, nyarára fejeződik be. A termelés beindítása is 2025-ben várható, miután az építkezés teljes mértékben elkészül; várhatóan 2025 őszén.” A beruházás költségei a Reuters szerint időközben 1,5 milliárd dollárra, vagyis átszámolva körülbelül 550 milliárd forintra nőttek, amihez a cég szerintük 860 millió dolláros (körülbelül 300 milliárd forint) hitelt vett fel.

Bár az EcoPro debreceni üzeméről hasonlók még nem derültek ki, a Magyarországon működő dél-koreai akkumulátoripari üzemekről a múltban rendszeresen kiderült, hogy nem tartották be a rájuk vonatkozó iparbizonsági, építésügyi és munkavédelmi szabályokat, amit az állami szervek nem is mindig igyekeztek betartatni. Erről itt írtunk részletesebben.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!