Tiborcz István online magyarázkodik, pedig a cégei tényleg alig fizetnek nyereségadót

Legfontosabb

2024. október 29. – 20:15

Tiborcz István online magyarázkodik, pedig a cégei tényleg alig fizetnek nyereségadót
Orbán Ráhel és Tiborcz István a Dorothea Hotel HighLight Night Grand Opening eseményén – Fotó: Orbán Ráhel / Instagram

Másolás

Vágólapra másolva

„Kedves Magyar Péter, neked pedig azt javaslom, hogy mielőtt posztolsz valamiről, nézz utána alaposabban a tényeknek, a valóságnak. Mindenkinek jobb lenne, ha az agresszívan vádaskodó, szenzációhajhász megnyilvánulásaid helyett végre Te is az értékteremtés mezejére lépnél.”

Ezekkel a szavakkal zárta hétfő délutáni LinkedIn-posztját Tiborcz István, miután a poszt első felében azt részletezte, mennyi adót fizettek be cégei az elmúlt években, és hány milliárd forintot költöttek kastélyokra. Szavaival azonban elsősorban nem Magyar Péter állításaira reagált: hétfő reggel jelent meg a 24.hu-n egy becslés arról, hogy mekkora összegeket realizált egy hét évvel ezelőtti törvénymódosítás révén a miniszterelnök vejének cégcsoportja, a BDPST, amelynek hála sokkal kevesebb adót fizet a cégcsoport, mint normális esetben kellene.

Varga Mihály pénzügyminiszter 2017-ben, egy adótörvény-módosító csomag részeként tett javaslatot arra, hogy a hazai vállalkozások a műemlék épületek és a helyi védelem alatt álló ingatlanok felújításánál a beruházási érték kétszeresével csökkenthessék az adóalapjukat. A 2017-től hatályos módosítás azt is megengedte, hogy a beruházást végző cég ötéves időszakra nyújthassa el a kedvezmény igénybevételét,

ha pedig nincs elég nyeresége, akkor akár tovább is adhassa az adóalap-csökkentés lehetőségét a kapcsolt vállalkozásoknak.

A csoporton belül anya- és leányvállalatok, illetve közös vezetésű társaságok között lehet szétteríteni a kedvezményt. Ezt a lehetőséget használta ki Tiborcz ingatlanos cégcsoportja.

A 24.hu a BDPST-birodalomból hét műemlék épület és a köréjük szerveződő cégháló történéseit nézte át az elmúlt évek pénzügyi beszámolói alapján. Ez alapján számolták ki, hogy az erős állami hátszél, a tízmilliárdos közpénzes finanszírozás és az adóoptimalizálás révén eddig mintegy 30 milliárd forint adóalap-kedvezményt tudtak realizálni Tiborczék. A cikk további állítása, hogy a lecsapódott összegből

minden évben éppen annyit érvényesítettek, amennyire szükség volt ahhoz, hogy megússzák a társaságiadó-fizetést.

Magyar Péter is beszállt

Hétfőn napközben aztán Facebook-oldalán Magyar Péter is idézett a cikkből: „Mert ugye Tiborcz (saját lábán álló) István soha nem vesz igénybe állami segítséget irdatlan vagyonának összeharácsolásához… Nem elég, hogy közbeszerzéseken, nemzeti és uniós forrásokból sikerült százmilliárdokat behúznia a nemzet vejének, de még az adójogszabályokat is módosította Orbán Viktor az unokái apjának a kedvéért. Az Orbán-klán tagjainak nem kell Panamáig repülniük egy jó kis adóparadicsomért, egy éjszaka alatt megteremti nekik itthon a miniszterelnök, aki ugye pénz- és nőügyekkel nem foglalkozik.”

Közvetetten tehát Magyar Péterre, közvetve a cégcsoportja adózását bolygató cikkre reagált Tiborcz István a fent is idézett LinkedIn-posztjában. Orbán Ráhel férje a posztban azt írja, büszke arra, hogy a BDPST csoport az elmúlt években több mint 90 milliárd forintot költött „olyan műemléki épületek felújítására és megmentésére, mint a turai kastély, a Dorothea Hotel épületegyüttese vagy az Adria-palota, visszaállítva eredeti szépségüket és megőrizve azokat a következő generációknak”. „A hatályos adózási törvények adta lehetőséggel élve az elmúlt hét év során összesen ennek az összegnek a töredékét, 2,8 milliárd forintot érvényesített a cég társasági adókedvezményként ezek után a rendkívül komplex és komplikált beruházások után, miközben a BDPST csoport és vállalatai csak 2023-ban több mint 15 milliárd forint adót fizettek be különböző adónemeken keresztül (jövedelmet terhelő adók és ágazatspecifikus adók formájában) a magyar költségvetésnek és az érintett önkormányzatoknak.”

A posztot Tiborcz azzal zárja, hogy arra biztatja a hazai nagyvállalatokat és a multinacionális cégeket, hogy ők is vegyék ki a részüket az építészeti örökség megmentéséből.

Bár a bejegyzés látszólag Magyar Péter posztjára reagál, a posztot a BDPST „a kiegyensúlyozott tájékoztatás” érdekében elküldte szerkesztőségünknek is, annak ellenére, hogy az nem említi meg az eredeti cikket, és nem is derül ki belőle, hogy melyik állítással vitatkozik. Magyar Péter posztjáról viszont nem írtunk külön cikket. Ezért rá is kérdeztünk a BDPST Koncept kommunikációs csapatánál, hogy pontosan melyik állítást szeretnék cáfolni, de a kérdésre érdemben nem válaszoltak, azt írták, hogy a 24.hu cikke és a Telex szemléje nem teljes kontextusában mutatja be az ügyet, és félreértelmezésre adnak módot.

De akkor most mennyit adózik a BDPST?

Tiborcz István bejegyzése miatt az Opten céginformációs adatbázis adatai alapján mi is megnéztük, hogy a csoport zászlóshajója, a BDPST Ingatlanforgalmazó és Beruházó Zrt. és a cég alá tartozó kapcsolt vállalkozások mennyi nyereségadót fizettek be az elmúlt években.

A beszámolók alapján az elmúlt öt évben a BDPST Ingatlanforgalmazó és Beruházó Zrt. adózás előtti eredménye megegyezett az adózott eredménnyel, azaz az elmúlt öt üzleti évben nem fizettek adót az eredmény után.

A gyűjtésünk alapján a kapcsolt vállalkozások közül nem fizetett adót a nyereség után az elmúlt öt évben (vagy fennállása óta, ha ötévesnél fiatalabb a cég, vagy amióta a BDPST Ingatlanforgalmazó és Beruházó Zrt. tulajdonában van*):

  • a TRA Real Estates Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Kft.;
  • a Downtown Development Kft.;
  • a BDPST Ingatlanfejlesztő Kft.;
  • a TiberisDigital Kft.;
  • a BDPST Property Kft.;
  • a BDPST Property Services Kft.;
  • a BDPST International Kft. (még nem adott le beszámolót);
  • a Dorottya Residences Zrt.;
  • a BDPST – Poland Zrt.;
  • a BDPST – Serbia Zrt.;
  • a Dorothea Hotel Zrt.;
  • a BDPST Agráripari Zrt.; és
  • a Dorottya Investment Zrt.
  • a Patricius Borház Zrt.
  • a Geraldton Invest Zrt.

A többi cég így adózott a nyereség után az elmúlt években:

  • a Dorottya Étteremüzemeltető Zrt. az elmúlt két évben veszteséges volt, előtte összesen 6,1 millió forintot;
  • a BDPST Hotel Zrt. összesen 1,2 millió forintot;
  • a DFP-Parking Kft. összesen 433 ezer forintot;
  • a BDPST Koncept Kft. összesen 426 ezer forintot;
  • a Peter’s Murau Kft. pedig összesen 125 ezer forintot fizetett be adóként.

Azaz az Opten céghálója alapján a BDPST Zrt.-hez köthető cégek az elmúlt öt évben körülbelül 8 millió forint adót fizettek a nyereség után.

A LinkedIn-bejegyzésben írt állítás, miszerint 2023-ban a csoport és vállalatai több mint 15 milliárd forint adót fizettek be különböző adónemeken, például jövedelmet terhelő adók és ágazatspecifikus adók formájában, ezzel együtt igaz lehet, hiszen a vitát kiváltó cikk a nyereség utáni adóval, az adóalap-csökkentéssel és annak átadásának a lehetőségével foglalkozik, az egyéb adókkal, például jövedelemadókkal nem. A cikk azt sem állítja, hogy a BDPST törvénytelenül adózna, a cégcsoport minden bizonnyal befizeti azt az (egyéb típusú) adómennyiséget, amit a jogszabályok előírnak – és elfogadja azokat a kedvezményeket, amelyeket éppen az indulása előtt vezettek be.

*A Patricius Borház Zrt. és a Geraldton Zrt., amióta a BDPST Ingatlanforgalmazó és Beruházó Zrt. tulajdonában vannak, az Opten kimutatása alapján nem fizettek nyereségadót. Cikkünk eredeti változatában a korábbi tulajdonosok idején befizetett nyereségadót tévesen a BDPST Zrt.-hez köthető cégek által befizetett nyereségadóként tüntettük fel.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!